Ambulans sürücüleri kavi eğitimlerden geçiyor

Ambulans sürücüleri stabil eğitimlerden geçiyor

ANKARA Yavaş Yavaş yarışarak avlu kurtarmaya çalışan ambulans sürücüleri, Sağlık Bakanlığı Ivedili Esenlik Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce personele sunulan, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” ile ileri sürüş teknikleri noktasında kavi eğitimlerden geçiyor.

Ivedi Esenlik Hizmetleri Umumi Müdürlüğü eliyle, cankurtaran kazalarının önlenmesi, aktif ve eli nimetli benzeri hizmet sunumunun sağlanması için 2005 yılından itibaren hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personeline “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” veriliyor. Toplamda 32 saat namına planlanan eğitim 8 saat teorik, 24 saat aplikasyon ve peşi sıra teorik ve kılgısal sınav ile tamamlanıp, kalburüstü kursiyerlere “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Mürebbi Eğitimi Başarı Belgesi” veriliyor. Mütehammil terbiye sürecinden sabık sürücüler, trafikte karşılaşacağı bunaltıcı durumlarda yapması gereken doğru manevraların ve başka güvenli sürüş becerilerinin kazandırılması için çeşitli etaplardan oluşan parkuru tamamlıyor.

“Cankurtaran aynı çabukluk uzlaştırıcı değil, kontrollü ve sakıncasız bire bir istirdat aracıdır”

Uzun yıllardır Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Evgin Afiyet Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde paramedik kendisine fariza aldığını vurgulayan Koordinatör Ahmet Özkan, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi adına aşina ASGE modülümüz hastane öncesi ivedili afiyet hizmetlerinde memur meslektaşlarımıza güdücü bilgisi, becerisi, tavrı ve tutumunu geliştirmek üzere yaptığımız eğitimlerdir. Ahali aracılığıyla hatalı tanıdık imajı de çıkarmak istiyoruz. Ambulans bire bir çabukluk uzlaştırıcı değildir. Ambulansın amacı sizin sevdiklerinizi ve sizi sunma emniyetli şekilde hastaneye ulaştırmak ve hayatınızı kurtarmaktır. Bununla ait bile arka kabinimizde tam donanıma sahibiz. Bu yüzden de ambulans aynı çabukluk ara bulucu değil, kontrollü ve emniyetli bire bir kurtarma aracıdır. Cankurtarandır” ifadelerini kullandı.

“Sürücüler bize defa verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor”

Kısaca 10 yıldır paramedik yerine çalışan ve 6 yıldır bile ambulans sürüş güvenliği eğitmeni olarak görev yapan Çağla Ünal, “Haftalık 32 saatlik tıpkı yetişek sürecimiz oluyor. 8 saati nazari kendisine, 24 saati uygulama adına gerçekleşiyor. Önümüze pattadak çıkan şalter, bala ve tıpkı durumlarda ne yapmamız gerektiğini tecrübe ediyoruz. Direksiyon hakimiyeti, gözgü kontrolü, derinlik algısı bunlar çokça koca. Bunların burada etaplarla eğitimini veriyoruz. en son günde birlikte arkadaşlarımız demolara giriyorlar. Onların başarılı olmasına bakarak sertifikalarını veriyoruz. Alelhusus değinmek istediğim aynı laf var. Sürücüler bize kez verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor. Ana amacımız sakıncasız sürüşü empoze etmek” şeklinde konuştu.

“Sağlı sollu yani fermuar sistemi şeklinde yolu fora etmek gerekiyor”

Kısaca 15 yıldır paramedik namına çalıştığını ve serencam 2 aydır da ambulans şoförü adına bakım sağladığını belirten ASGE kursiyeri Zeliha Yılmayan, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi’hangi katılmamın sebebi; kendimi az buçuk daha yükseltmek, park ile ilgilendiren problemlerimiz var mı bulunmayan mu bunlar üzere konuları doğacak sürüş eğitimi alarak kullanımda olmak, nerelerden elbette yapacağımızı biraz daha sınamak için geldim. Eğitmenlerimiz bile sağlıklı olsunlar çokça özverililer, bu konuda bize çok yardımcılar. Şuur düzeyinin az buçuk artması geçişsiz. Ilk siren sesini duyup belen lambalarının yandığını görerek ambulansın geldiğini ayırt ettiğinde; sağlı sollu yani carcur sistemi şeklinde yolu beğenmek gerekiyor. Şimdi hudayinabit namına şartlandıkları üzere sağa cızlam eğiliminde bulunuyorlar. Bu defa sol boş olsa bile sen beyninde isen senin önüne kırıyorlar. Önüne kırdıkları üzere carcur sistemi işlemiyor ve sen üstelik solda istop etmek zorunda kalıyorsun. Fermuar sistemi olsa sağlı sollu açılırlar ve cankurtaran ortadan haddinden fazla iyicene şekilde ilerler” diye konuştu.Share: