“Kapadokyalı George” filmi Latin Halkları turistlerin ilgisini Kapadokya’ya çekecek

Kapadokya’birlikte doğduğuna inanılan, dünyanın birçok durumunda adını taşıyan kilise ve şapeller kâin Eren George’un hayatını anlatan “Kapadokyalı George” ünlü sinema filminin, Latin Amerika ülkelerinde Kapadokya’ya ilgiyi artırması bekleniyor.

Üçüncü yüzyılda Roma İmparatoru Diocletianus’un emriyle ilk Hristiyanlara azap yapılmasını ve yiğit bir leşker olan George’un verdiği mücadeleyi anlatan Brezilya yapımı filmin bazen sahneleri, 2019 yılında Kapadokya’daki değişik alanlarda çekildi.

Nevşehir’in Göreme beldesinde hafta böylecene galası gerçekleştirilen film, sene sonunda Brezilya’üstelik yapılacak galanın peşi sıra İngilizce, Türki, Portekizce ve İspanyolca çevirileriyle Uruguay, Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Şili, Ekvador, Panama ve Peru’nun de yer aldığı çok sayıda Latin Amerika ülkesinde gösterime girecek.

“Film birçok insanın Kapadokya’yı aşinalık isteğini artıracak”

Nevşehir’deki etkinliğe katılan filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Alexandre Machafer Machado Ferreira, AA muhabirine, Brezilya’daki çekimleri kısaca ayrımsız yıl süren filmin kocaman sahnelerinin Kapadokya’üstelik kayda alındığını belirtti.

Filmin gösterime girmesinin peşi sıra hem Aziz George’un hem dahi Kapadokya’nın daha çok adam yoluyla bilinirliğinin artacağını dile getiren Ferreira, “Bu hikayeyi henüz ilk beyaz perde alanında kimse anlatmadığı amacıyla evvel olacağız. Eren George’un dallı güllü ve inancını asla kaybetmeyen imajı var. Bu filmi Kapadokya’dahi buyurmak bizim için yabansı bir deneyimdi. Çünkü Kapadokya, Eren George’un doğduğu düzlük, burası onunla entegre aynı nahiye. Bu sinema filmi, Brezilyalıların ve ayrımlı içtimai statüde birçok insanın Kapadokya’yı aşinalık isteklerini artıracak ve kesinlikle bir nice kapı açacaktır.” dedi.

30’dan aşkın ülkede gösterime girecek

Film şirketinin sorumlusu Leandro Pires Bellini ise filmin iki devlet ortada kültürel bir köprü oluşturacağına inandığını vurgulayarak, “Çektiğimiz bu film seçme ne kadar Brezilya’üstelik henüz aşkın gürültülü getirecek olsa bile uluslararası bir yapım. 30’dan fazla ülkede yayınlanacağı için turizme katlanılamaz ulama sağlayacaktır.” diye konuştu.

Kapadokya’bile işlek turizmci ve filmin yapımcılarından Fer Daşdeler dahi beyaz perde dünyası açısından değerli aynı yapımda meydan kabul etmek ve filme familya sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Kapadokya’nın tabii bir film platosu olduğunu, bu özelliğin değerlendirilmesi üzere çaba gösterilmesi gerektiğini tamlayan Daşdeler, şunları kaydetti:

“Brezilya’üstelik Muazzez George karşı şarkılar türküler yazılmış. ‘Kapadokyalı Muazzez George’ diye biliniyor. Aziz George, elden Brezilya değil, değişik yerler için da önemli aynı âdemoğlu. Moskova’nın koruyucu azizi olarak akseptans edilir. İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in gömüldüğü şapel Aziz George adını taşımaktadır. Bu konuda, 2013 yılında dizi yapmıştık. O dönemdeki dizinin Kapadokya’ya haddinden fazla ciddi katkıları oldu. Brezilya ve Cenup Amerika’dan seyyar akını oldu. Filmin zarfında Kapadokya ile ilgilendiren haddinden fazla fena hâlde sahneler var. Bu filmden sonra Türk turizmi Latin pazarında ivme kazanacaktır. Burası bambaşka ayrımsız dünya. Hakeza benzeri gösteriş ayrıksı yerde namevcut. Bence, bunun değerini biliyoruz ama yeteri kadar yararlanmıyoruz. İlerleyen dönemlerde bu filmde olduğu gibi biraz elan sinema sektörüne kanalize olabilirsek bölge turizmi açısından majör katkıları olacaktır.”

Share: