Uzmanı uyardı: Sivrisinek ısırığı sonrası tanıdık ateşe dikkat

Artan sıcaklarla gelişigüzel sivrisinek kabusunun yeniden başladığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası ızdırap, halsizlik kadar bulgular görülürse, sivrisinek ile geçici emraz akla getirilerek en mümasil afiyet kurumuna başvurulmalıdır” dedi.

Son dönemde hele İstanbul’da artan sivrisineklerin bozukluk olabileceği hastalıklara özen çekici İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Cildiye (Dermatoloji) Kliniği’nden Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, sivrisinek ısırıkları sonrasında yapılması gerekenler ve ısırıklardan korunmak üzere nelere özen edilmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Kalan sıcaklarla alay malay sivrisinek kabusunun baştan başladığını dile getiren Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası çığlık, halsizlik kadar bulgular görülürse sivrisinek ile bulaşan emraz açısından en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

5 FARKLI BULAŞICI HASTALIĞA HASTALIK OLUYORLAR

Sivrisineklerin yaydıkları emraz nedeniyle tarihteki bütün savaşların toplamından daha aşkın insanın ölümüne defa açtıklarının altını çizen Uzm. Dr. Karahan, “Sivrisinekler dünyada başlıca 5 hastalığa bulaştırıcı (vektör) kendisine kat açmaktadır. Bu hastalıklar; Batı Nil Humması, Chikungunya, Deng Humması, Zikavirüs ve sıtmadır. Teshin (Malaria) hastalığının bulaştırıcısı anofel cinsi sivrisinekler olup, Günindi Nil Hummasını culex, sair hastalıkları ise aedes cinsi sivrisinekler taşımaktadır” şeklinde konuştu.

SOĞUK AKARSU UYGULAMASI YAPIN VE KAŞIMAYIN

Sivrisinek ısırıklarında ne yapılması gerektiğinden bahseden Uzm. Dr. Karahan, “Öncellikle bölgeye itici akarsu uygulaması yapılmalıdır. Isırık olan düz keski diplerinden geçebilen bakteriler ile enfekte olabileceğinden çok aşkın kaşınmamalıdır. Sonradan enfekte olan lezyonlar çepel bırakarak iyileşebilir. Isırılan bölgeye dernekevi anestezik ve kaşıntı inhibütör kremler uygulanabilir, ancak alerji riski açısından özen söylemek gerekir. Kaşınan yere tuzlu su, soda, yavşak kabilinden besin maddeleri sürülmemelidir. Bu makule uygulamalar tahrişi artırarak kaşıntıyı artırabilir. Sivrisinek ısırığı sonrası şiddetli, halsizlik kadar bulgular görülürse sivrisinek ile geçici emraz açısından yer mail esenlik kurumuna başvurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Sinek ısırıklarının maymun çiçeği, suçiçeği gibi ayrımlı hastalıklarla karışabileceğini de sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Karahan, şayet vücutta çokça fazla sayıda ısırık durumu varsa, bunun ayırıcı tanısını tıpkı cildiyeci hekimin yapması gerektiğinin altını çizdi.

KORUNMA YOLLARI

Sivrisinek ısırıklarından korunma yollarına birlikte değinen Uzm. Dr. Karahan, şu bilgileri paylaştı:

“Riskli bölgelerde öncelikle içeride sineklik, dışarda cibinlik kullanılması gerekir. Mufassal kollu ve bacakları kapatan kıyafetler yeğleme edilmelidir. Parfüm kadar zihayat kokular sivrisinekleri çekebileceğinden tercih edilmemelidir. Teshin ve özge sivrisineklerle bulaşan emraz açısından riskli bölgelere yolculuk edilecekse DEET (dietil m toluamid) içeren sinek kovucu mahsulat kullanılabilir.”

AKLA YATKIN SİNEK KOVUCULAR TERCİH EDİLEBİLİR

DEET içeren ürünlerin 1950 yılından beri sinek kovucu namına güvenle kullanıldığını belirten Uzm. Dr. Karahan, “Piyasada değişik konsantrasyonda ürünler bulunabilir. Önerilen yüzde 20-30 konsantrasyonda uygulanmasıdır. Erdemli konsantrasyonu ürünlerde aktiflik aynı olmakla gelişigüzel ağırbaşlılık süresi uzayabilmektedir. Yüzde 50 üstünde sıkıntı süresinde açık ayrımsız artım gözlenmemektedir. 2 ay ve üzeri çocuklarda birlikte güvenle uygulanabilir. Yapılan çalışmalarda DEET’nin kanserojen tıpkı etkisi olmadığı düşünülmektedir. Çocuklara aplikasyon yaparken uygulamayı yüce biri yapmalıdır. Munsap ve ayn çevresinde uygulanmamalı, tırmalama reşit deriye uygulanmamalıdır. Ayrıca sineklik ile korunan iç mekana girildiğinde eser yıkama eliyle temizlenebilir” ifadelerini kullandı.

DOĞAL MUHANNET ALTINDA SATILAN ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN

Farklı sinek kovucuların bile tercih edilebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Karahan, “DEET dışında pikaridin, limon okaliptüs antagonist ve mülk mentan diol (PMD) sinek kovucu yerine kullanılabilir. Sulu Zırtlak okaliptüs antagonist ve PMD, 3 gözyaşı altı çocuklarda önerilmemektedir. Katıksız adı altında satılan sinek kovucuların etkinliği hangi eyvah kim bilinmemektedir. Hele sineklerin nöbet açtığı geçici emraz yönünden riskli benzeri bölgedeyseniz bu garip ürünleri kesinlikle tercih etmeyin” diye sözlerini noktaladı.

Share: