Amasya Valisi Masatlı: “Bu sene ürün rekoltelerimiz rekor kırdı”

Amasya Valisi Masatlı: “Bu yıl yayın rekoltelerimiz rekor kırdı”

AMASYA – Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Hele bu yıl uyguladığımız projeler, üreticilerimize sağlanan fide, direk ve çocuk destekleri ve çokça şükür yağışların birlikte verimli olmasıyla kitap rekoltelerimiz rekor kırmıştır” dedi.

Eli Nimetli arazilere eş kentte bu sene buğdayda 460 bin ton, ayçiçeğinde 89 bin ton, şekerpancarında 224 bin ton rekoltenin gerçekleştiğine değinen Ilbay Masatlı, antrparantez domateste 122 bin titrem, elmada 35 bin titrem ve kirazda ise 51 bin titrem kabilinden rekor sayılabilecek rekoltelere ulaşıldığını açıkladı. Bu durumun çiftçiler marifetiyle de sevinçle karşılandığına işaret eden Mustafa Masatlı, devletin destekleri ve çiftçilerin gayretleriyle Amasya’nın ekincilik ile hayvancılıkta bölgenin merkezi olma noktasında emniyetli adımlarla ilerlediğini vurguladı.

Sürdürdükleri destekleme faaliyetleri çerçevesinde Amasya İl Özel İdaresinin yüzdelik 70 hibe desteğiyle 49 üreticiye 12 bin 500 nüsha kuşburnu fidanı desteği sağladıkları programda çiftçilere fidanlarını veren Masatlı, 100 dekar alanda dikimi yapılacak bu fidanların bütün tutarının 490 bin TL olduğunu dile getirdi.

Dağıtılan kuşburnu fidanlarının tarıma uygun sıfır arazilerin değerlendirilmesi açısından eskimemiş tıpkısı dirimsel kaynağı olduğunu aktaran Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin dahi, çok yararlı bire bir ürün olan kuşburnuya olan talebin sonsuz arttığını kaydetti.

Dağıtım programına, Amasya Uray Başbuğ Yardımcısı Ulu İnce ve AK Öğür İl Başkanı Ekrem Mabat ile gayrı yetkililer da katıldı.

Share: