Ağrı Dağı çevresinde tüvana 100 kuş türü bire bir yıllık çalışmayla görüntülendi

Kuşların Türkiye’deki kocaman kafile güzergahlarından Balkı Dağı çevresindeki Iğdır sınırlarında 100 kuş türü, aynı yıllık çalışmayla tek yegâne görüntülendi.

Bulakbaşı, Karasu, Aras Vadisi ve Erhacı sulak alanları ile Korhan Yaylası, Tuz Dağı, Kızıldağ ve Tekelti Dağı bozkırı, 342 kuş türünün dirim alanını oluşturuyor.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, Türkiye’deki 3 kafile rotasından biri üzerinde bulunan bu noktalardaki göçmen ve domestik kuşlardan 100’ünü yaşam alanlarında tıpkısı sene boyunca strateji etti.

İlkbahar, yaz, güz ve kış mevsiminde hesaplı çalışmayla, bölgeyi kullanan ve nadir görülen kuş türleri hem fotoğraflandı hem da kamerayla araç altına alındı.

Kuşlar beyninde soyu ateş altındakiler birlikte bulunuyor

Kentteki sulak ve step alanlarda günlük yaşamlarını sürdürürken objektiflere yansıyan kuşlar ortada, Acun Natür ve Saf Kaynakları Himaye Birliğince (IUCN) soyu tükenme riski haiz enva üstelik meydan aldı.

Görüntülenen türler ortada düzlük düz kuşlardan balaban orman kartalı ve elmabaş patka “duyar”, iri suçulluğu, kızkuşu ile sakallı akbaba ise “tehdide bulutsuz” kodlarıyla IUCN listesinde bulunuyor.

Bölgede yaşadığı aşina 4 ihtiyar gibi olan aşağı ihtiyar de IUCN marifetiyle “felaket” koduyla listeleniyor.

Bölgede yaşadığı aşina ancak daha ilk on paralık görüntülenemeyen dürüst kaşıkçı kuşu, flamingo ve yanlışsız akrep kızkuşu bile çalışmayla görsel taşıt altına münfail oldu.

Çalışmaya, Iğdır Natür Himaye ve Milli Parklar Müdürlüğü, KuzeyDoğa Derneği ve Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Aşılanmamış Hayatı akademisyenleri dahi sahada bindi verdi.

Share: