Iğdırlı Vatandaş, Şita Lastiği Fiyatlarındaki Artıştan Yakındı: “Arabayı Çalıştırsan Aynı Bela Çalıştırmasan Tıpkısı Bela”

SERDAR ÜNSAL

Şehirlerarası denge ve palyatif taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık itibarıyla başlayan şita lastiği takma zorunluluğu oto lastikçilerinin mesaisini artırdı. Arabasının lastiğini dönmek üzere oto lastikçiye gelen Iğdırlı vatandaş, fiyatların artmasından yakınarak “Mehabet pahalandırmış alamıyorum. Vergisi var alamıyoruz yüzdelik 120 koymuş üzerine demin hangi yapalım? Arabayı çalıştırsan benzeri bela çalıştırmasan tıpkısı bela” dedi.

Şita mevsiminin kendini hissettirmeye ve şita lastiği geçici zorunluluğunun 1 Meyan itibarıyla başlamasıyla birlikte oto lastikçilerdeki cıvıltı arttı. Iğdır’da lastikçi esnafı Ateşin Sever, vatandaşlara can güvenliği açısından kış lastiklerini taktırmaları uyarısında bulundu. Sever, şunları söyledi:

“VATANDAŞLAR BU KONUDA DUYARLI”

“1 Antrakt itibarı ile kış lastiği takılması mecburiyeti başlamıştır. Vatandaşlar bu konuda çok hassas ve hoşgörülüdür. Vatandaşlar kış lastiklerini değişsinler hem öz sağlıkları ve karşıdakilerin sağlığı için değişmelerinde fayda vardır. Vatandaşların ilgisi çokça bunaltıcı tümce bu konuda çok duygulu ve ayrımsız şekilde kar lastiğini değişmeye vabeste ve kendileri vabeste olmadıkları halde gelip değişiyor. İlgi dükkanın önündeki araçlardan anlaşılan.”

“PAHALANMIŞ ALAMIYORUM”

Arabasının kış lastiğini değiştiren ayrımsız vatandaş fiyatların yüksekliğinden şikayet ederek şunları söyledi:

“Mehabet pahalandırmış alamıyorum. Vergisi var alamıyoruz yüzdelik 120 zam koymuş üstüne şimdi ne yapalım? Arabayı çalıştırsan tıpkı bela çalıştırmasan benzeri bela… Kış lastiği gel taktırma polisler önümüz kesiyorlar, 6 milimetre yok diye niteleyerek ukubet kesiyorlar. Alamıyorum bak iki modül değiştirdim iki tane kaldı. İkisi yeni başka ikisi çarkıt kaldı fiyatlı bire bir sargaç bin teklik ben nereden 5 bin liralık getirip vereyim. Benim kazancım nedir? Takmasan kar yağıyor yağmur yağıyor, arabalar kayıyor. 5 bin liralık taksan tıpkı bela takmasan bire bir bela. Lastikçinin merhametine artmış fiyatı. Yetkililerden isteğim berduş olsun lastik alalım, gelişigüzel madde bize acı pahası antagonist değiştiremiyoruz benzeri yağ tahvil bin liraya mal oluyor.”

Yurttaş ise, “Biz da kışlık lastiklerimizi takmaya geldik. Herkese kaynak ediyoruz. Iğdır dağlık ittifak olduğundan kazaya kayran kırpmak amacıyla herkese kışlık sargaç taktırmasını başvuru ediyorum” dedi.

Share: