AFAD Başkanı Sezer, “Zelzele Yadigâr Çök-Nizam-Tutun” tatbikatının detaylarını açıkladı Açıklaması

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedili Nitelik Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, 12 Teşrinisani saat 18.57’üstelik mevki genelinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapılacak, Çök-Kol-Tutun Tatbikatı’nın başladığını duyurmak amacıyla, Bilgelik Kabul Etme ve Ifşa (HAY) sisteminden brifing mesajı ve Dirimsel Ihtar Bildirimi gönderileceğini bildirdi.

Sezer, Düzce Depremi’nin 23. yılında, mevki genelinde yapılacak manevra öncesinde, AFAD Başkanlığında brifing toplantısı düzenledi.

17 Ağustos 1999 depreminin yaraları sarılmadan, 12 Son Teşrin 1999’bile Düzce Depremi’nin yaşandığını hatırlatan Sezer, Türkiye’de 1143 sarsıntı rasat istasyonuyla yıllık sayı farkı 24 bin deprem ölçümlemesi yapıldığını bildirdi.

Sadece bu sene şu temel büyüklüğünde 17 bin zelzele gerçekleştiğini, Türkiye’de 485 skor canlı fay bulunduğunu rapor eden Sezer, “Neredeyse her bölgemizde bu faylardan kaynaklanan 5 ve gövde büyüklükte yer sarsıntısı reprodüksiyon ve etkilenme potansiyeli mevcuttur.” dedi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer, 2020 yılını, “Afetlere Tedarik Yılı”, 2021 yılını ise “Kıran Eğitim Yılı” zar ederek, 56 milyonun üzerinde kişiye ulaştıklarını anlattı.

Sezer, bu yılı üstelik “Afet Manevra Yılı” kendisine zar ettiklerini hatırlatarak, 54 bin 302 manevra gerçekleştirmeyi hedeflediklerini, 67’si domestik, 17’si lehçe, 66 bin 202 tatbikat ile bu hedefin üzerine çıktıklarını aktardı.

AFAD Başkanı Sezer, “Çök-Üçkâğıt-Tutun Tatbikatı”nın, ülke genelinde, 9 Son Teşrin 2022’de, Toyluk ve Spor Bakanlığına tutkun kül yurtlarda düzenleneceğini, tatbikatın 12 Kasım saat 18.57’üstelik dahi mevki genelinde ve KKTC’üstelik yapılacağını bildirdi.

HAY Sistemini, 2 Haziran 2022’deki Trabzon/ Vakfıkebir Hâkim Taşkın ve Er Uyarma Tatbikatında devreye aldıklarını tabir fail Sezer, şöyle konuştu:

“Esasen aynı ilk olarak 12 Teşrinisani’üstelik, göstergeç ve radyo kanalları üzerinden anonsların geçileceği brifing sistemini devreye alacağız.

Tatbikatımızı, Sayın Bakanımızın başkanlığında, AFAD Başkanlık Binasında, 81 ilimizde ise Vali ve Kaymakamlarımızın koordinesinde, antrparantez KKTC’de eş anlı gerçekleştireceğiz. Türkiye Kıran Engelleme Planı (TAMP) bu kapsamda faaliyete geçirilerek, afet gruplarının en üst dozaj temsilcileri AFAD Başkanlığı eşkal binamızda toplanacak. Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum illerimiz ile KKTC’den etkili bağlantılar yapacağız ve 81 ilimizde, valilerimizin bulunduğu alanlardan faal fon aktarımı yapacağız.”

AFAD Başkanlık merkezinde ve Düzce, İzmir ile İstanbul’de matbuat mensupları amacıyla Medya Kucak Alanları hazırlanacağını, yer sarsıntısı üzerine bilirkişi ve eğitmenlerin, AFAD Başkanlık Format Binasında ve illerde olacağını nâkil Sezer, İstanbul ve Bursa kıran eğitim merkezlerinin, ürün düzenlemek talip matbuat kuruluşları amacıyla aktarılma boyu kategorik olacağını söyledi.

Sezer, Cıvıl Cıvıl Yer Sarsıntısı Benzetim Araçlarının da illerde aktif fariza alacaklarını rapor ederek, içtimai iletişim araçları ve televizyon kanalları marifetiyle amme spotları yayınlanacağını, ası ve broşürlerin yazılı basında tatbikatı lanse etmek ve farkındalığı tasarruf etmek amacıyla kullanılacağını kaydetti.

Tatbikat saatinde tüm öğrencileri dahi aileleriyle evlerinde tatbikata katılmaya nida ettiklerini belirten Sezer, Ilmek İşleri Başkanlığınca, 11 Son Teşrin haset cuma hutbesinde afat konusuna yer verileceğini ve manevra duyurusu yapılacağını bildirdi.

İl AFAD Müdürlükleri ve AFAD gönüllülerinin dahi tatbikata katılacağını anlatan Yunus Sezer, “İllerdeki yerel yöneticilerimiz, tatbikat saatinde vatandaşlarımızla alay malay çök-komplo-tutun hareketi yapacaklar.” bilgisini verdi.

Sezer, 81 ilde, afetlerde beğenilen vesile ve malzemelerden oluşturulacak sergilerin üstelik albeni şartlarının akla yatkın olması durumunda açılacağını bildirdi.

Yunus Sezer, “Vatandaşlarımıza tatbikatın başladığını açıklamak amacıyla, Bilgelik Ahiz ve Ifşa Sisteminden Bilgilendirme SMS’i ve Dirimlik Ihtar Bildirimi göndereceğiz. Ihtar rey metninde ‘AFAD Manevra bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Yer Sarsıntısı Anı, Çök-Hile-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır.’ yazacak.” şeklinde konuştu.

Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine mecbur camilerden sesli ihbariye yapılacağını üstelik nâkil Yunus Sezer, “TRT radyo yayınlarında, tatbikata ilgilendiren brifing anonsunu resen olacak şekilde yayınlayacağız. Ayrıksı hususi göstergeç kanallarında ise manipülasyon ile manevra uyarma mesajını yayınlayacağız.” dedi.

Sezer, değme ters durumla karşılaşmamak namına, Sivil Savunma İkaz-Alarm Sireni ve Acil Boyut Araçlarının Sirenlerinin kullanılmayacağını bildirdi.

AFAD Başkanı Sezer, tatbikatın sonlandırılmasından sonradan, hem Düzce Depremi’nde hem dahi özge bütün afetlerde hayatını kaybedenler için AFAD Başkanlığında, 81 ilde ve KKTC’birlikte yakarış okunacağını üstelik kaydetti.

Tatbikata ilişkin sosyal iletişim araçları paylaşımları amacıyla “#ÇökKapanTutun” etiketinin kullanılacağını tamlayan AFAD Başkanı Yunus Sezer, ” Yavru, tendürüst, nemli, iştirakçi işyar, mektepli mecmu vatandaşlarımızdan bulunduğu yerde, en güvenli noktada, saat 18.57’da çök-numara-tutun hareketini yaparak, akıllıca görmeleri yerinde çekecekleri videoları bu kimlik ile içtimai medyadan paylaşmalarını bekliyoruz.” dedi.

Share: