6 yaşındaki Hazal’ın ‘yürüme hayali’ mahiyet olacak

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, doğumsal kalça çıkıklığı zımnında yürüyemeyen 6 yaşındaki Hazal’a cerrahi müdahale üzere müstelzim 60 bin TL toplandı.

Doğumsal taban çıkıklığı hastalığı dolayısıyla volta engelli artan Hazal, yaşamının evvel 6 yılını yürütece bağımlı namına geçirmek zorunda kaldı. Sokakta baziçe oynayan ya birlikte okula revan arkadaşlarını camdan izleyen bayağı Hazal’ın sunma şişman hayali onlar kabilinden akın etmek ve okula gitmek oldu. Minimal ücretle çalışan babası, kızını tekraren hastanelere götürse dahi derdine derman bulamadı. Kızının yürüdüğünü gidermek isteyen cet, Ankara’daki özel hastanenin Hazal amacıyla düş olabileceğini öğrendi. Doktorlar, yaptıkları tetkiklerde beribenzer Hazal’ın, ‘bilateral aşiloplasti temas iki kalçasına de rontasyon ve varizasyon’ ameliyatı sonrasında yürüyebileceğini söyledi. Hazal’ın, yürüyebilme umudu amacıyla ise kısaca 60 bin lira ücret belirlendi. Bu parayı ifa imkanı sıfır eş, yardım kampanyası beğenmek üzere Elbistan Kaymakamlığına başvurdu. Kaymakamlıktan alınan izinle birlikte yoz Hazal’ın umutları bile arttı.

İlçede bu nev toplumsal etki çalışmalarına imza atan hayırperver esnaf Yusuf Bitirmiş namına uzanacak arkalama elini bekleyen Hazal’la ilişik toplumsal medyadan duyuru yaptı. Hazal’ın ilk defa etap atmasına çevirgeç kalkışmak talip hayırseverler yaklaşık 60 bin lirayı kısa sürede topladı. Bu keyifli haberi alan âdeta Hazal, yeni yaşamına bap aralayacak bu günü pasta keserek kutladı. Operasyon gününü sabırsızlıkla beklediğini dile getiren epey Hazal’ın sevinci ise gözlerine yansıdı.

Hazal, “Ben, işler olup yürüyebileceğim. Cerrahi Müdahale paramın toplandığını öğrenince çokça sevindim. Arz çok da okula gezmek istiyorum. Özlük başıma yürüyüp dolaşacağım günleri sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese teşekkürname ediyorum” dedi.

Ocak de 6 yıldır Hazal’ın yürüyüp koşması ümidiyle yaşadıklarını belirterek kızlarının onma bulması amacıyla bindi olan herkese teşekkürname etti.

Yardım kampanyasına önderlik eden esnaf Yusuf Açıkgöz ise, “Hazal’ın mutluluğu bizim mutluluğumuz oldu. İnşallah Hazal kızımızı ayağa kaldıracağız. Hazal’ın durumunu öğrenir öğrenmez içtimai medyadan paylaşımda bulunduk. Bodur sürede istenen parayı toparladık. Imdi Hazal amacıyla yıpranmamış tıpkı hayatın ve umutların başlangıcı. Kampanyada 55 bin TL işler ve 5 bin TL birlikte ayrıksı giderler amacıyla 60 bin lira toplandı. Hazal, haddinden fazla gelişmemiş bir müddet içre Ankara’evet gidecek inşallah ve oradan birlikte ayakları üzerinde durarak hoşgörüsüz dönecek. Daha sonradan üstelik sol bileğinden işler olacak. Destekleri ile Hazal kızımıza rüya kapılarını aralanmasına araç olan eksiksiz hayırseverlerimize ve dernek sorumlusu Emrah Aslan ile ekibine teşekkür ediyorum. Herkesten Tanrı razı olsun” şeklinde konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: