Teröristlerin Tendürek’te kullandığı 9 odalı mağara ile cephanelik bulundu

Van’da düzenlilik güçlerinin gerçekleştirdiği muvaffakiyetli operasyonlarla terörden arındırılan Tendürek Dağı bölgesinde teröristlerin yıllardır kullandığı 150’yi aşkın melce, melce ve mağara imha edildi, çok sayıda zırh ve mühimmat ele geçirildi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran ilçeleri ortada bulunan Balaban Tendürek (3 bin 533 metre) ile Adi Tendürek (3 bin 291 metre) dağları, sonuç zamanlarda ölçülü operasyonlarla teröristlerden temizlendi.

Çok sayıda mağaranın bulunduğu takatli coğrafyası ve volkanik yapılarıyla senelerce teröristlerin sunu mefret tahaffuz alanlarından biri olan bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda, İçişleri Bakanlığının “Terörden Arananlar Listesi”nde kayran düz 4 teröristin (2’si “yeşil”, biri “turuncu”, biri “gri” kategoride) üstelik bulunduğu 5 teşekkül üyesi etkisiz kuzuluk getirildi.

Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren güvenlik güçleri, önceleri birçok şehidin verildiği bölgeyi terörden arındırarak tehlikesiz kuzuluk getirdi. Sunu faziletli zirvesine kaynak bölgesi kurulan ve Türk bayrağı dikilen bölgeye elan bayındır ulaşılması üzere 12 kilometrelik defa yapıldı. Antrparantez Büyük Tendürek Dağı kraterinin etrafından dönen yolun dağın zirvesine yerleştirilen 360 derece açılı termal kameralarla de sürekli taharri altında tutulması sağlandı.

150’nin üzerinde mağara, melce ve barınak imha edildi

Güvenlik güçlerinin kontrolü vasıtasız bırakmadığı Tendürek bölgesi ve zirvesinde teröristlerin yıllarca kullandığı mağara, barınak ve sığınaklar, bir tane biricik bulunup imha ediliyor.

Volkanik taşlarla ciltli metanetli arazide, ruz kavurucu sıcağa, geceleyin da sevimsiz havaya karşın fedakarca görev özne İl Açıkgöz Komutanlığı bünyesindeki komandolar, termal kamera, geceleyin görüşlü vizör ve evcil silahlarla taharri tarama faaliyetlerini icra ediyor.

Saatlerce naşir bölgeyi karış karış gezen, bakılmadık düzlük bırakmayan komandolar, şu ana kadar 150’nin üstünde mağara, barınak ve sığınağa girdi. Komandolar, bu sığınaklardan 70’e yakınının barınak ve melce adına kullanıldığını, 40’a yakınında da hayat malzemesi, mühimmat ve geri hizmet malzemelerin saklandığını belirleme etti.

Son namına teröristlerin yıllarca barınma ve örgütsel terbiye üzere kullandığı, zarfında aş damı, tuvalet ve depoların üstelik bulunduğu kısaca 50 metre uzunluğundaki 9 odalı iri benzeri in ortaya çıkarıldı.

Kayaların ortada oluşturulan kalık metrelik adsız sansız geçitten mağaraya giren komandolar, mağarada yüzlerce tüp, 2 jeneratör, 9 akümülatör, mobil devir enerjisi paneli, kablolar, soba, ev, içi benzen ve mazot meşbu 7 bidon, üst, pabuç, tencere ve tava, battaniye, ütü ve masası, çare, yüklü miktarda makarna, çay, şeker hastalığı, düğü kabilinden azık malzemeleriyle tezkere ve bir nice örgütsel vesika ele geçirdi.

Bölgeyi didik didik arayan komandolar, mağaranın tıpkısı kilometre aşağısında sakim metre kadar, 6 metre uzunluğunda teröristlerin cephanelik namına kullandığı bir ayrıksı mağara buldu.

Güvenliğin sağlanmasının arkası sıra hatır giren komandolar, burada de çok sayıda kalaşnikof, türlü silahlara ilişik 80 bin fişek, 16 el bombası, tabanca, şarjörler, basılmış sistem ve örgütsel malzemeler ele geçirildi.

Delil niteliği taşıyan malzemelere umum konulduğu, sığınak, melce ve mağaralar ile ele geçirilen başka malzemelerin imha edildiği güçlü operasyonu, Rum Ajansı muhabirleri görüntüledi.Share: