Yavru ziyaret merkezlerinin bulunduğu devlet ve kaymakamlık sayısı 138’e yükseldi

Hak Bakanlığınca, sulta altındaki çocukların teslimi ile çocukla şahsi muamele kurulması işlemlerinin yapıldığı bala görüşme merkezi sayısı 138’e yükseltildi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Uymazlık Yapılması Için Kanun kapsamında “yavru teslimi ve çocukla zatî aksata kurulması”na ilgili yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin peşi sıra Hak Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle evvel kendisine 11 ilde bala mülakat merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara bile illet olan “icra aracılığıyla bala teslimi”hangi sonuç veren yıpranmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın bala musahabe merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı üzerine iklim ve ilçelerde merkezlerin kurulması üzere mücahede başlatıldı. Bu kapsamda bala konuşma merkezlerinin bulunduğu mülk sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylece bugüne büyüklüğünde 138 el ve ilçede yavru musahabe merkezi kullanıma sunuldu.

Yavru mülakat merkezlerinde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 338 bala teslimi ve çocukla şahsi münasebet işlemi yapıldı.

Teslim işlemleri ücretsiz

Yavru konfirmasyon işlemi, daha geçmiş yürütme müdürlükleri vasıtasıyla belli bire bir harç ve ecir yatırılarak icra memurları ve manşet kuvvetleri tarafından yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle bala mülakat merkezlerindeki işlemler, imdi adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri vasıtasıyla namına getirilirken, bala teslimine ilişkin işlemlerde harç ve masraf ya de bambaşka değme sevap alınmıyor. Masraflar, Doğruluk Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve aksiyon düzeyleri gözetilerek hazırlanan ülfet merkezlerindeki amal, uzmanlar eliyle cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, elbette davranmaları gerektiği üzerine rehberlik edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Söz konusu musahabe merkezlerinin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Share: