Vekil Kirişci, Hatay’da “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (1)

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, tahıl desteğine ait, “Mazotta 22 teklik olan destek 75 liralık, gübrede 20 teklik olan destek bile 46 liraya derkenar durumda. Yani 2021 yılında toplamda dekar başına 42 liralık adına verdiğimiz desteği 121 teklik adına ödüyoruz ve bu yüzde 188’lik tıpkı çoğalma anlamına geliyor.” dedi.

Kirişci, Reyhanlı Barajı Tahkim Tesisleri 1. Hane Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı’nda incelemede bulundu. DSİ 6. Mıntıka Müdürü Ahmet Ersin Gökçe’den çalışmalarla ilişkin bilgelik Düzlük Kirişci, müteahhit firmaya projenin planlandığından erken bitirilmesi talimatı verdi.

Daha sonraları Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret fail Kirişci, ardından İl Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünde düzenlenen “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”na katıldı.

Kirişci, burada yaptığı konuşmada, göreve geldikleri andan itibaren daima sahada illeri konuşma etmeye çalıştıklarını söyledi.

Bakanlıklarının çok degaje benzeri külfet alanının bulunduğunu tamlayan Kirişci, bünyelerinde 32 birimin düz aldığını dile getirdi.

Çalışan sayılarının 154 bin olduğunu nâkil Kirişci, hayatın değme noktasına yapışık bir vekâlet olduklarını anlatım etti.

Kirişci, Türkiye’nin yerey olarak 780 bin kilometrekareye erbap olduğunu, bunun birlikte 462 bin kilometrekarelik tıpkı “Semavi Yurt”ın birlikte bulunduğunu vurguladı.

Son dönemde alelhusus toptan ısınma zımnında gündeme gelen ekincilik ve azık konusunun salgın döneminde zirve yaptığını anlatan Kirişci, şöyle devam etti:

“O dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız bu kardeşlerimize, siz değerli üreticilerimize cevaz vererek pandemi döneminde üstelik üretime devam ettik. Biz sizlere müteşekkiriz, Cenabıhak sizlerden razı olsun. Sözde bu yetmezmiş kabil ayrımsız dahi işin içerisine Rusya- Ukrayna savaşı girdi. İş fena hâlde tabiri yerindeyse içinden çıkılamaz bire bir çözme aldı. Gene bunun ego altını çizerek söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı koca, Semavi Vatan’ın ayırt edilmesi oylumlu. Hakeza Türkiye’nin 100 yıllık Cumhuriyetimizin şöyle geriye baktığımızda ve eleştiri dönemeçleri vardır amma bunlardan bana bakarak yeryüzü önemlilerinden birisi de Sayın Cumhurbaşkanımızın bu iki ülkeden birini yeğleme eden değil, birini diğerine yeğleyen değil, ‘Bunların herhangi bir ikisi üstelik bizim yandaki ve bacanak ülkelerdir.’ deyip hakeza ayrımsız dış politikayı, böyle benzeri duruşu, bir NATO üyesi, AKARSU ile istişare sürecinde olan aynı ülke olmamıza karşın dünyaya haykırdı. Halbuki acun futbol takımı hacim kabilinden kamplaşmıştı. Bu duruşun, akıllıca bire bir duruş, yerinde bire bir duruş, yerinde ayrımsız duruş olduğunu gördük. bir anda Türkiye ‘kimsenin bir araya gelemez’ dedikleri tarafları BM’yi da yanına alarak dörtlü şahika şeklinde, 22 Temmuz’de tıpkısı araya getirmiş ve buna bir Hububat Zirvesi denilmiş ve burada açılacak olan koridorun hesabına Tahıl Koridoru denilmiş oldu. Acun, rapor yerindeyse şöyle tıpkısı derin soluk aldı. Halbuki hem istihsal hem üstelik tedbir zinciri düzgüsüz derecede bozulmuştu. Peki tüm bire bir salah var mı? Bittabi namevcut amma yer azından biraz şöyle dünyanın dem aldığı ayrımsız boyut var.”

“Yılın 8 ayında ihracatımız 21,5 milyar dolar”

Nazır Kirişci, Türkiye’nin tarımda dış satımcı konumda olduğunu belirterek, “Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim çünkü bu ülkede üreticinin ‘üretmediğini’ söyleyecek kadar densizlik fail, hadsizlik işleyen çevreler var. Bu devlet bırakın üretmeyi, açık dış satımcı konumunda. Bu benim rakamlarım değil. Kimin? Türkiye İhracatçılar Meclisinin özlük rakamları, onlar yayınlıyorlar. Yılın önceki 8 ayında ihracatımız 21,5 bilyon dolara yükselmiş.” dedi.

Kirişci, 65 antet ve 130 zir başlıkta toplanan sübvansiyon modelinin sadeleştirilmesiyle ilişkin ölçülü çalışmalarla ilgili üstelik bilgi verdi.

Emek ve zaman kaybına misil açmadan, verimliliği en son noktaya çıkaracak şekilde desteklemelere yeni tıpkısı forma verdiklerini tamlayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Bunun amacıyla dahi nebati üretimde süt ve tezek, hayvanca üretimde dahi yemleme, bu bizim olmazsa olmazımız. Zımnında bu mazot ve gübre desteği üzerine bizim bunu sadeleştirerek kat yürümemiz gerekiyordu. Bundan hareketle de vacip adımları attık. Örneğin tahıl için 2021 yılında dekar başına 22 TL olan süt desteği ve 20 TL olan tezek desteği toplamda 42 teklik benzeri destek verilirken 2022 yılında süt desteğimiz 22 liradan 75 liraya… Hani biz hangi diyoruz? Mazot üç kat arttı, akilane, arttı. Icap süt, gerekse gübre bizim kontrolümüzde olan ayrımsız öz değil amma bize düşen hangi? Üreticimizin bu konudaki girdilerini cins paye tıpkı oranın az buçuk elan üzerinde da aynı artışla destekliyor koyulmak. Mazotta 22 liralık olan bindi 75 lira, gübrede 20 teklik olan bindi da 46 liraya balkon durumda. Yani 2021 yılında toplamda dekar başına 42 lira namına verdiğimiz desteği 121 teklik namına ödüyoruz ve bu yüzde 188’lik bir çoğalma anlamına geliyor. Bire Bir bambaşka ifadeyle de yaklaşık 3 kata vasıl bire bir çoğalma var. Bunu da buradan Hatay’dan duyurmuş olalım. Aldatıcı iyi olsun.”

(Sürecek)

Share: