Van-İran sınırında düz yazı edilen asayiş duvarının 64 kilometresi tamamlandı

Düzensiz göçmenlerin sınırdan yasa dışı geçişlerini önlemenin beraberinde kaçakçılık faaliyetlerini ve teröristlerin sızmasını engel olmak üzere Türkiye- İran sınırında asayiş duvarı, bakir kulelerin inşası ve hendek kazma çalışmaları bitmeme ediyor.

İran ile bildirme detaylı sınıra erbap Van’dahi, sınırdaki asayiş önlemlerini eğin düzeyde markajcı asayiş güçleri, zırhlı araçlarla yaptıkları devriye faaliyetleriyle son hattını sonsuz taharri altında tutuyor.

Harekete hassas sensörler, termal kameralar, tün görüşlü dürbünler ve insansız çekicilik araçlarıyla teknolojinin tekmil imkanlarını kullanan düzenlilik güçleri, tespit ettikleri gayrikanuni faaliyetleri çabucak müdahaleyle engelliyor.

İnsansız gelgel araçları ve gözlükçü kulelerle sürekli gözaltı altında tutulan 295 kilometrelik çizgi hattında ihalesi yapılan 164 kilometrelik bölümün 64 kilometresinde duvar çalışmaları tamamlandı. 7 yüklenici firma eliyle sürdürülen çalışmalarda 283 kilometre birlikte hendek kazıldı.

Sınırdaki, tanıtma ve dikiz koyulmak için 103 elektro optik kuleden 51’i tamamlandı, 52’sine faaliyet nakil hattı çekim işlemleri sürüyor. 72 lego ve 45 monoblok kulenin inşaatının birlikte bodur süre içre tamamlanmasıyla mecmu 220 kuleden eksen hattının sürekli kontrol altında tutulması planlanıyor.

İnşaatı tamamlanan 64 kilometrelik düzenlilik duvarının 55 kilometrelik bölümüne iki ve üç fasıla şeklinde jiletli tel çekildi.

“Icraat hızlandı”

Şantiye şefi inşaat mühendisi Menderes Cengiz, AA muhabirine kış öncesi çalışmaların hızlandığını söyledi.

Ağrı’dan Hakkari’ye büyüklüğünde olan sınırda mesai yürüttüklerini anlatan Cengiz şunları kaydetti:

“Hududun güvenliği üzere çalışmalar tezce devam ediyor. Ayrımsız yandan hendekler kazılıyor aynı yandan birlikte cidar örülüyor kez ve kule yapılıyor, tel belik çekiliyor. Yüzlerce personel ve iş makinesiyle icraat yürütülüyor.”

Share: