Uzmanlar meme kanserinde, bicik rekonstrüksiyonuna dikkat çekti

Uzmanlar bicik kanserinde, bicik rekonstrüksiyonuna dikkat çekti

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Bülent Saçak:

-“Memenin bütünlüğü kadının can kuşu sağlığını direkt etkiliyor, meme başı rekonstrüksiyonuna (tamirat) ehemmiyet veriyoruz ve toplumda bilinmesini istiyoruz”

-” Bicik onarımı yaptıran ve yaptırmayan kadınların toplumda aldıkları perese, mutlulukları, hayata katılımları arasında büyük ayırt oluyor, meme onarımı, bicik kanseri tedavisinin ayrılmaz ayrımsız parçasıdır”

-Türk Plastik Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tasavvur Anıl Bingöl:

“Türkiye son dönemde bedii ameliyatların yapıldığı merkezlerden biri haline geldi, yılda yaklaşık 2,5 milyar dolarlık ayrımsız piyasadan bahsediyoruz”

-” Plastik cerrahlar dışında eksantrik branşlardaki etibba, evet da hekim olmayan kişiler bu 2,5 bilyon doların içinden pay koparabilmek üzere türlü amal yapmaya başladı”

-” Estetikte inatçı sonuçların ve komplikasyonların önüne geçebilmek için hastaların merdiven şeş işlemlerden uzak durması gerekiyor”

ANTALYA – Türk Plastik Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Bülent Saçak, meme başı kanserinin toplumda 8 kadından birinde görüldüğüne dikkati çekerek, “Memenin bütünlüğü kadının can kuşu sağlığını doğrudan etkiliyor, meme başı rekonstrüksiyonuna (onarım) önem veriyoruz ve toplumda bilinmesini istiyoruz. Meme onarımı yaptıran ve yaptırmayan kadınların toplumda aldıkları pozisyon, mutlulukları, hayata katılımları beyninde makro fark oluyor, meme başı onarımı, bicik kanseri tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi Derneği’nin 44. Millî Kurultayı Antalya’bile gerçekleştirildi.

Kongre bünyesinde düzenlenen toplantıda bilgilendirmelerde kâin Türk Plastik Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tasavvur Anıl Bingöl ise alan ihlalleri karşı açıklamalarda bulundu.

Tıpta Eksperlik Sınavı ile doktorların branşlaştığını kaydeden Bingöl, son dönemde karşılaştıkları sunma şişman problemlerden birinin mükemmeliyet alanı dışındaki işlemlerin başka branşlar marifetiyle yapılması adına nitelendirdi.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin basamak parmağından saç teline kadar cilt ve bağırsak organlarla ait tıpkı haddinden fazla alanda muamele yaptıklarının altını çizen Bingöl,” Sonuç zamanlarda dünyada bedii ameliyatlar haddinden fazla dolay plana daha çok. Ülkemizde bu estetik ameliyatların yapıldığı merkezlerden biri haline geldi. Tahminî olarak almanak 2,5 bilyon dolarlık benzeri piyasadan bahsediyoruz. Plastik cerrahlar dışında özge başka branşlardaki doktorlar, ya birlikte doktor olmayan kişiler bu 2,5 bilyon doların içinden ayrımsız pay koparabilmek için mütenevvi amal yapmaya başladı. Biz buna basak şeş işler diyoruz. Özellikle saç ekimini yarmak plastik operatör, cildiyeci ve Afiyet Bakanlığı’nın sertifika verdiği medikal beğenilen hekimlerinin işleri olmasına karşın bundan sonra değil doktorlar cümle bu işlemlere girip yapmaya başladı” diye konuştu.

“Estetikte dolgunca araştırmanın önemi”

Bu yapılan işlemlerin hepsinin cerrahi, tıbbi bir işlem olduğunun bilcümle hastalar eliyle bilinmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Bingöl, ” Bunların hepsi haddinden fazla okkalı işlemlerdir, aç ve bu işin uzmanı tarafından yapılması gerekir. Bizi genişlik nazik isteğimiz kişilerin muamelat yaptırmadan geçmiş makul kişiye bu işi yaptırıp yaptırmadığından sakıncasız olmasıdır. Diploması, uzmanlık belgesinin sülale ruhsatının olması hastalarımız vasıtasıyla denetlenmesi gerekir” ifadelerine meydan verdi.

Estetik alanında konuşulan miktarın haddinden fazla faziletkâr olması dolayısıyla herkesin buradan tıpkı çıngı almak istediğini kaydeden Bingöl, bu noktada işlemlerim kesin ehlihibre hekimlerce yapılmasının mefret olduğunu çizdi.

“Basak şeş estetik uyarısı”

Toplumsal medyaya bakıldığı devir yüzlerce ağırşak görüldüğünü ve bu kursların hiçbirinin geçerliliğinin olmadığını bel fail Bingöl, ” Bu kurslar sertifikalı olmasına karşın Keyif Bakanlığı vasıtasıyla onaylanmamıştır. Topluluk kendisine, bakanlığın bu kursları, işlemleri kontrol etmesini denetleme alması altına almasını, bakir yasa maddeleri çıkararak bunlara sınırlama getirilmesini istiyoruz. Çünkü topluluk olmayan şahıslar aracılığıyla yapılan işlemlerde ayrımsız komplikasyon, sakatlanma, ahiret yolculuğu ortaya çıktığı antlaşma hem bizim doktorlar kendisine imajımız zedeleniyor. Bunları sistem plastik cerrahların yaptığını zannediyor, hem birlikte ülkemizin imajı bozuluyor. İngiltere kabil çokça fazla sayrı gönderen ülkelerde damarlı haberler çıkabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için hastaların basak şeş işlemlerden uzak durması gerekiyor. Teşekküllü hastanelerde ehlivukuf doktorlar marifetiyle işlemleri yapılmalıdır. Medikal beğenilen uzmanlığı diyerek tıpkı öz yok, iyileştiren bedii sertifikasına cemaat hekimler var. Afiyet Bakanlığı marifetiyle onaylanan hekimlerce beğenilen işlemlerinin yapılması gerekir” diye konuştu.

“Sunu nazik yanıltmalar toplumsal medyada yapılabiliyor”

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi Derneği Üyesi Op. Dr. Ömer Buhşem, hayatın değme alanına giren içtimai medyanın, esenlik özellikle beğenilen alanındaki konularda yöre plana çıktığını vurguladı.

Bu noktada halkın uyarılması gerektiğini meni eden Buhşem, “Yer büyük aldatmalar ve yanıltmalar sosyal medyada yapılabiliyor. Birçok birey doktor olmadığı halde, kendini doktormuş kadar lanse edebiliyor. Branşlarını üstelik yazmadan tek alakasız aynı branştayken kendini alelacayip tıpkı branşın mensubu gibi gösterebiliyor. gerçeğe aykırı beyanlara akıbet derece meydanda ve denetimi birlikte oldukça düşük ayrımsız düzlük. Bu yüzden vatandaşlarımızın çıktı dernekler aracılığı ile kimin ne olduğu uzmanlığının ne olduğu yetkinliğinin hangi olduğunu araştırmasında iri fayda var. Yasalarımıza göre tutkun resimlerinin paylaşılması üstelik yasak. Gerçekçi olmayan ve üstünde oynanmış resimler ile realist olmayan beklentilere yönlendirilmesinin engellenmesi üzere evveli tıpkısı yasak konulmuş. Maatteessüf denetimi print ve denetimsiz aynı mecra olduğu için şuanda tek şekilde taharri benzer değil”dedi.

“Sunu iyice kandırma yöntemi”

Sosyal medyada gösterilen estetik görsellerinin gür araştırılması gerektiğine değinen Buhşem, ” Normalde benzeri doktor seçme şekilde ilanlarında yahut tanıtımlarında kıymet bilgisi veremez. Şayet bunları içeren, kampanyalar ve ilanlar görüyorlarsa bunları bir doktor olmama durumu hatta tıpkısı kabzımal olma ihtimalleri çok faziletkâr. Şahsen hekimin kim olduğunu bilmeniz ve o hekimin hangi branşa ait olduğunu bilmeniz gerekir. Sağlık alanında iyice görseller en sunturlu inandırma yöntemidir”ifadelerini kullandı.

“Meme kanseri 8 kadından birinde görülüyor”

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Derneği Umumi Sekreteri Prof. Dr. Bülent Saçak, meme başı hastalıklarıyla ilgilendiren yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Bicik kanseri toplumda 8 kadından birinde görüldüğüne dikkati çekici Saçak, ” Memenin bütünlüğü kadının ruh sağlığını direkt etkiliyor. Bu anlamda meme rekonstrüksiyonuna(onarım) önem veriyoruz ve toplumda bilinmesini istiyoruz. Bicik kanseri tanısı almış, memesinde tıpkısı aza kaybı tehlikesi ile karşılaşan bütün kadınların plastik cerrahlara algı hakkı olduğunu düşünüyoruz. Plastik cerrahların, meme hastalıklarıyla uğraşan takımlarım tecezzi tıpkı parçası olması gerekiyor. Bu noktadan yola çıkarak değişik kol hekimlerine hem halkımıza bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz” diyerek konuştu.

“Etiket yitirmiş kadar oluyorlar”

Memenin uzuv namına başka hiçbir uzva benzemediğini ifade fail Saçak, “Memenin kaybı kadında kadınlık kimliğinin yitirilmesi anlamına geliyor. Meme onarımı gelişigüzel uzvun onarımından imdi önem kazanıyor. Meme Başı onarımı yaptıran ve yaptırmayan kadınların toplumda aldıkları konum mutlulukları hayata katılımları ortada şanlı ayırt oluyor. Tığ birlikte meme onarımının, bicik kanseri tedavisin ayrılmaz benzeri parçası olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Meme Başı tamirat tedavileri”

Bicik onarımının tek değil değişik tekniklerle yapıldığının altını çizen Saçak, “Hastaya bakarak, hastalığa bakarak, hastanın beklentisine bakarak, hastanın katma hastalıklarına göre değişik teknikler var. İmplant yahut silikon kullanılarak yapılan onarımlar var. Aynı de hastanın zat dokusundan bicik oluşturulan günahsız nesiç ile tamir tekniği var. Bilcümle bunlar ameliyata girmeden hastanın de karar vermesiyle hep bu arada karar verilen seçimlerdir. Memesini kaybeden kadınların dirim kalitesi çok bozuluyor. Aza kaybetmiş değil da kimliklerini kaybetmiş kabilinden oluyorlar. Meme Başı onarımı yapılan kadınlar ise içtimai hayata can birinci sınıf gabi dönüyorlar. Kaldıkları yerden hayatlarına bitmeme ediyorlar” ifadelerine kayran verdi.

Share: