Konya gündem haberleri: Edirneli Çeltik Üreticilerinden Kılıçdaroğlu’na Teşekkürname

Edirneli çeltik üreticileri, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çeltik koca fiyatının artması için verdiği mücadeleden ufuk teşekkürname etti. Üreticiler, Kılıçdaroğlu’nun çeltik kilo koca fiyatının 20 teklik olması gerektiği yöndeki açıklamalarının dikkate alındığını ifade ederek, çeltik as fiyatının 20 lirayı gördüğünü tabir etti.

CHP Edirne Milletvekil Okan Gaytancıoğlu, İpsala Turpçular köyünde çeltik üreticisiyle tıpkı araya geldi. Müstahsil İsmail Göksu, çeltiğe verilen fiyatan şu anda çok mutlu olduklarını belirterek, “Pandemide üretmenin ne kadar muhteşem olduğunu gördük. Elan biz hazfetmek istiyoruz. Suçumuz üretmekse, üretmemek değil. Tığ anca bu fiyatlarla motorin ve gübrenin altından kalkabiliriz” dedi.

“FİYAT ŞU ANDA 20 LİRA”

Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Bundan bire bir, benzeri buçuk kamer ilk Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Ahali Partisi’nin tekmil yöneticileri çeltik fiyatının 20 teklik olacağını, olması gerektiğini söylediler. O antlaşma piyasalarda denk 10-12 liralık konuşuluyordu. Bunu söylerken Cumhuriyet El Partisi lideri, İtalya’da 100 bin dekar alanın kuraklıktan dünya ekilmediğini söylemişti. Bunu söylerken Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’dahi 250 bin dekar alanın ekilmediğini söylemişti. Çiftçilerin efdal fiyatlarla matbua ve motorin aldığını söylemişti. ve karşılık şu anda 20 teklik. Yani aynı kamer aynı buçuk kamer önceki bunu söylemişti Genel Başkan. O söyleyince herşey gerçekleşiyor. Yoz üretici malını kaç paraya sattı. Eylemek kim engel etti.

“ÜRETİCİYE BÜZÜK ÇEVIRMEK LAZIMDI”

Cumhuriyet Ahali Partisi üreticinin yanı sıra olacak. Emeğin yanı sıra olacak. Maraba üretirse biz ferah ferah tüketiriz. Fellah para kazanırsa ülkemiz dünyalık kazanır. Banal müstahsil burada ezildi. Erkân malı depoladı, bekliyorlar. Demincek erdemli fiyatla satıyorlar. Bunları bile alıkoymak üzere üreticiye büzük vermek lazımdı. Fiyatları önceleri izhar etmek lazımdı. Cumhuriyet Altını Halk Partisi önceden açıkladı. Ama piyasada karşılık şekillendi. Toprak Mahsulleri Ofisi biraz bunu gördü. Fiyatı bin liralık artırdı ama yetmez, yetmedi da. Şu anda fiyatlar yükselişe geçti. Henüz da bitmeme ediyor.

“TEŞEKKÜRNAME EDERİZ”

Çeltik üreticisi Utku Şenkal, çeltik şatış fiyatının belirlenmesinde CHP’nin çok katkısı olduğunu tabir ederek, “Matbua, motorin alacağız. Fiyatların normalde 17-18-19 olmasını bekliyorduk.  Amma henüz evvel bu fiyatlar yoktu. Şu an bu fiyatlar, olması müstelzim fiyatlar. Tığ üstelik mazot ve gübremizi ona bakarak alacağız. Fiyatların yükselmesinde Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun ve sizlerin çokça emeği var. Teşekkür ederiz” dedi.

“BİZ YAYIMLAMAK İSTİYORUZ”

Üretici İsmail Göksu, çeltiğe verilen fiyatan şu anda çok mutlu olduklarını belirterek, “Pandemide üretmenin hangi kadar kocaman olduğunu gördük. Henüz biz anlamak istiyoruz. Suçumuz üretmekse, üretmemek değil. Tığ anca bu fiyatlarla mazot ve gübrenin altından kalkabiliriz. Fiyatın kafasız gelmesi yahut önce başlarda oluşan kıymet bizi istiğna etmemişti. Şu anki fiyattan gayet memnunuz. İleride bizim mazot ve gübremizi almamıza yardımcı olacak fiyatlar” şeklinde konuştu.

Share: