Ümit Kesti’nin martir olmadan 1 saat ilk babasından helallik istediği öğrenildi: “Senden aynı ricam var ama yerinme” dedi

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde Skorsky tipi helikopter, 4 Eylül’bile mezuniyet faaliyeti sırasında teknik nedenlerle anif iniş yaparak, kaza kırıma uğradı. Helikopterde mevcut 8 personelden 7’si kurtarılırken, Piyon Uzman Çavuş Ümit Kesti martir oldu. Evli ve 1 yavru babası olan şehit Kesti, Ordu’nun Fatsa ilçesinde kılınan cenaze namazının peşi sıra Garnizon Şehitliği’nde toprağa verildi.

“BANA ‘BABALIK HAKLARINI HELAL EDECEKSİN’ DEDİ”

Piyade Uzatmalı Çavuş Ümit Kesti’nin babası Yılmaz Kesti, oğlunun martir olmadan 1 saat önceki kendisini arayarak, helallik istediğini söyledi. Gözyaşlarını tutmakta sıkıntı calip ve taziyeleri akseptans fail Kesti, “Çocuğum beni o akşam ezanı 21.30 kabil aradı. Cet, ‘yarım saat sonradan helikoptere bineceğiz, malzemeleri yükledik. Senden bir ricam var amma üzülme’ dedi bana. Ego birlikte oğlum ‘hayırdır’ dedim. Bana ‘babalık haklarını helal edeceksin’ dedi. Hangi söylemek oğlum dedim, benim ağlatıyorsun dedim. Anca şeyler danışma üzülüyorum dedim. ‘Olsun, ben seni bire bir arayayım’ dedi. Ego üstelik sana olan haklarım iyi bereketli helal olsun dedim. Ayaklarına taş değmesin dedim. Böyle beni üzüntüye koydu, oğlumun sesini duyunca ağladım. Ertesi sabahleyin saat 09.00 kadar martir haberini aldık. O akşam doğrusu bilcümle arkadaşlarını aramış. Ben bunları sonraları öğrendim. Hala daha üzüntüdeyim. Gelecek diye niteleyerek bekliyorum çocuğum ama gelmiyor. Tanrı adamı evlat acısıyla sınamasın. Bu çok tahakküm. Vatanımız, milletimiz, devletimiz salim olsun. Bu vatan bizim üzere, hepimiz için” dedi.

“VATANIMIZ İÇİN SAVAŞIM EDECEĞİZ”

Yurt üzere mücadele edeceklerini ifade eden Yılmaz Kesti, “Şehitlerimizin Cenabıhak mekanını cennet etsin. Tığ de bir şehit babası yerine haddinden fazla üzülüyoruz. Vatanımız sağ olsun. Dedelerimiz, vatanımızı meydanda ayaklarla aldı. Tığ üstelik bağımlı kim vatanımız amacıyla mücadele edeceğiz. Allah onlardan razı olsun. Şahitlik şerbetini içti oğlum” diye konuştu.Share: