Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunlarını ünsiyet mücadelesinde sona geliniyor

Üçüncüzade Ömer Ağırbaşlı’nın torunlarını hukuk mücadelesinde sona geliniyor

GÜMÜŞHANE Üçüncüzade Ömer Rabıtalı’nın varislerinin Trabzon’de mevcut Güzelhisar Kalesi’nin birlikte içerisinde bulunduğu arazinin kullanım hakkını ahzetmek üzere ayrıntılı yıllardır verdikleri türel mücadelede sona gelindi. 28 Eylül’da Torul Temel Ahbaplık Mahkemesinde açılan davadan müspet son çıkması halinde vakıflarını kuracak varislerin Eylül ayında Ankara’üstelik açacakları ‘Galle Fazlası’ davasının arkası sıra arazinin yararlanma hakkına topluluk olup olamayacakları mahsus olacak.

Trabzon’de 13’üncü yüzyılda Cenevizliler döneminde inşa edilen tarihi Güzelhisar Kalesi’nin bile süresince düzlük aldığı arazinin 1737-1745 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Trabzon Valiliği görevini üstlenen Gümüşhaneli Üçüncüzade Ömer Vakarlı’ya ilgilendiren olduğunu ve arabozan olduklarını tescilleyen torunlarının tafsilatlı yıllardır sürdürdükleri hukuki süreçte sona aşamaya gelindi. 28 Ilkgüz tarihinde Torul Temel Ünsiyet Mahkemesi’nde görülecek varlık ihdas davasının sonucuna bakarak vakıflarını kuracaklarını söyleyen müverrih-yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu, henüz sonra Ankara’da açacakları ‘Galle Fazlası’ davasının sonucunda kale arazisinin yararlanma hakkına ehil olacaklarını belirtti. Arazinin kişilere devredilemediğini ve bu nedenle para kurmanın akıbet süreçte kilit alengir oynadığını belirten Üçüncüoğlu, “Türk ve Mutekit benzeri sülaleyiz tığ. Bizim sülalemizde 4 çıngı ağırbaşlı var. Bunlar bütün bizim sülalemizden yetişme. Biz devlete müzaheret ettik, şevket üzere çalıştık, devlete say verdik biz. Hakkımızı istiyoruz başka tek şey istemiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Elimizde padişah fermanları dahi var”

Sav sürecinde sundukları belgelerin içerisinde halife fermanları da olduğunu belirten tarihçi-yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu, “Tığ kalenin dahi içerisinde bulunduğu arsayı kabul etmek istiyoruz. Bu arsayı Üçüncüzade Ömer Paşa 5 kişiden tapusuyla beraber aldı ve bu tapuyu o zamanki saraya bilim verdi. İzin aldı, ben burada benzeri ocak yaptıracağım dedi, o üstelik müsaade verdi. Bildiğiniz kabil Heybeliada’birlikte Rumların ayrımsız kilisesi var, burayı ahzetmek için 50 sene uğraş ettiler. Heybeliada, Hatay’üstelik aynı kilise ve İstanbul’de ayrımsız kilise henüz var bunları Rumlar aldı. evet tığ Rum değiliz tıpkı öz değiliz burası bizim dedemizden kalma tapulu bir saha. Bu tapu 2013 yılında makbuz elan 10 sene olmadı. Trabzon’bile kadastro çalışmaları dolayısıyla biz bunu aldık. O devir kadastro bize vermeseydi dahi bunu kaynak üzerine, askeriye konusunda, karayolları üstüne yahut evkaf üzerine illet yapmadılar. Burada hangi yazıyor maliki Üçüncüzade Vakfı, tapuda yazan yer Trabzon’un yarısı valör. Biz yarısını istemiyoruz ki, bizim vatandaşın yeriyle işimiz bulunmayan. Vatandaşın yerini biz istemiyoruz. Vaktiyle almış tapu yaptırmış tığ bunu istemiyoruz. Bizim isteğimiz şu anda askeriye ve karayollarının elinde olan düz. Orası üstelik 4 dönüme mail tıpkısı düzlük. Biz onun peşindeyiz. Elimizdeki kitabın içre sunu azından 100 şerha belge ve bilgelik var. Hükümdar fermanları var, emirnameler var, Trabzon Valilerinin fermanları var. Bunlar belgedir. Bu vesaik nedeniyle biz orada adalet argüman ediyoruz. Tığ Osmanlı arşivlerinden kendimize bakarak doküman sıralama ettirmedik.” dedi.

“Burayı Trabzon Belediyesine kiralayacağız, tığ kirasını alacağız”

28 Ilkgüz’üstelik finans bina etmek için akıbet davaya gireceklerini söyleyen Üçüncüoğlu, “Eylül’ün 28’inde Torul Temel Ahbaplık Mahkemesinde dünyalık dayamak için son mahkememiz var. Bir dahi bu ayın içerisinde Ankara’dahi ‘Galle Fazlası’ için ülkü açacağız. Biz burada kullanım hakkını istiyoruz. Tığ burayı aldık diyelim, bazı diyor ki familya yapacaksınız, bazı diyor otel yaptıracak. Devletin malının üzerine, ev, otel olamaz tığ bunun bilincindeyiz. Bizim yapacağımız burada o güzelim yeri askeriyenin elinden kurtarmak, zira askeriyenin tasarrufunda askeriye kendisi eğleniyor, piknik yapıyor askeri amaçlarla kullanmıyor ki orayı. Biz orayı alacağız Trabzon halkına açacağız. Kendimiz yapamasak birlikte burayı Trabzon Belediyesine kiralayacağız biz kirasını alacağız. Meram bu. Bizim gayemiz şu anda maddi bir madde değil, bizim gayemiz şu anda orayı alıp Trabzon halkına boşaltmak.” diyerek konuştu.

“Devlete arkalama ettik, şevket amacıyla çalıştık, devlete çalışma verdik, hakkımızı istiyoruz”

Devletin kullanım hakkını vermeyeceğini söylemesi nedeniyle sevgili açtığını söyleyen Üçüncüoğlu, “Bizim kullanma hakkımızı versinler ego devletten 5 sene geriye dönük parasını istemem. Ululuk şu anda vermeyeceklerini söyledikleri amacıyla biz dava yarmak zorunda kalıyoruz. O davayı da gücük benzeri müddet içerisinde bitireceğiz, çünkü hakkımız bu. Rumlar zahir almışsa, Ermeniler lacerem almışsa ayrıksı azınlıklar zahir almışsa tığ üstelik hakkımızı istiyoruz. Türk ve Mutekit bire bir sülaleyiz tığ. Bizim sülalemizde 4 sunum ağırbaşlı var. Bunlar hep bizim sülalemizden yetişme. Tığ devlete müzaheret ettik, fehamet amacıyla çalıştık, devlete düzentileme verdik tığ. Hakkımızı istiyoruz apayrı hiçbir özdek istemiyoruz. Orayı halka açacağız. Bu benimle olmasa birlikte benden sonra gelenlerle olacak. evet alacağız ya alacağız, bunun bambaşka yolu namevcut. Türkiye Cumhuriyeti ülfet devleti, el devleti değil. Biz tapulu olan yerimizi istiyoruz, alacağız birlikte. Şu anda oraya Üçüncüoğlu Kalesi yazılsın ego zat hakkımdan vazgeçeceğim. Ego 76 yaşındayım bu saatten sonra benim parayla pulla dahi işim imkânsız. Ben Trabzon Belediyesine de veririm orayı, onlar kullanırlar daha mebzul yaparlar bize da kira bedeli ne verirlerse, bizim bile fakirlerimiz var.” ifadelerini kullandı.Share: