‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de başlama düzlük ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi uray binası uğrunda planlı törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden bidayet düzlük Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Gün Doğusu Batı Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye giriş yaptı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya ulaşan ralli ekibi, Bursa startı için tarihi belediye binası uğrunda buluştu. Yarışmacılar; elan sonradan sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’de akıbet bulacak.

Firez ve gün vurgusu

Doğu Gün Batısı Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin ile alay malay rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, Türk ekin ve tarihini binlerce yıldır mugaddi rotaların biricik bir tane gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre öğün intaç edeceğini dile getiren Başbuğ Patal, ralli ekibinin Bursa’dahi Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindan Husus Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve katıksız güzelliklerine aksan beğenmek olduğunu anlatım fail Komutan Denizköpüğü, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına yetişkin yardım sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışmacı bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’bile onlarca ruh ve aktiflik yapılıyor. Tabii bütün ikbal ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Tığ Macaristan’birlikte Türk-Hun Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada haddinden fazla pir temaşa edildi ve tanıtıldı” dedi.

Hars köprüsü

Bursa’nın lansman faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu üzere Brüksel’de olacaklarını dile getiren Başbuğ Aktaş, “Türk tarihi açısından donanımlı ve ast yapısı olan Bursa’yı birlik acun ile tutmak geçişsiz. Rallide düz alan katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden periferi Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Uzak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle bağışlamak, kültürler arası heves köprüleri kurmak üzere tevessül kayran rallinin Türk dünyası namına hayırlara miftah olmasını istek ediyorum” diyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş’ın Maşrık Batı Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin’e çiçek sunma etmesinin arkası sıra, start bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk kere planlı ve kısaca 9100 kilometre etaba cemaat Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Hars Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Batı Ülfet ve Barış Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Arsıulusal organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Bahtiyar Akümülatör kadar çalım ile firmalar dahi destek veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, natürel ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına da muhteşem ulama sunuyor. – BURSA

Share: