Teknoloji, Çin’deki Antik Yapıların Korunmasını Kolaylaştırıyor

Beijing Arkeoloji Enstitüsü’nden eksper ve araştırmacılar, modern teknolojiler sayesinde antik binaların yüz yüze oldukları gizil riskleri değerlendirmek ve belirlemek amacıyla “fiziksel tetkik” yapıyor.

Ekip, yıllar içinde azamet düzeyinde dulda altındaki düzinelerce kültürel bakiye alanının renovasyon tasarımını tamamladı.

Araştırmacılar halen 700 yılık Wanning Köprüsü için ahenktar araştırmalar yapıyor.

SES (Çince): ZHANG TAO, Beijing Arkeoloji Enstitüsü’nün Fen-Teknoloji Dulda Araştırı Ofisi Yetkilisi:

“Kısaca 17 yıldır bu alanla ilgileniyorum. Ben ağırlıklı kendisine antik binalar üzerinde tetkik eden kültürel kalıntı ‘doktoruyum’. Şimdiye kadar 100’den çok antika bina için asayiş kontrolü yaptım ve kültürel kalıntıların korunmasına havari oldum.

Çalışmaya önce başladığım zamanı hatırlıyorum, ana görevimiz antika binaları kurtarma ve restorasyon yoluyla korumaktı. Örneğin, binanın gâh kısımlarında sızdırılmış varsa veya bozgunluk ise çabucak ivedili ebat onarımı gerçekleştirirdik.

Fakat akıbet yıllarda antika yapıların korunması, engelleyici koruma yahut tehlikenin nerede olabileceğini önceden tahmin ederek deli dolu şekilde köstek olmak ve kültürel kalıntı alanlarını eskiden arkalamak için kültürel kalıntılar üzerinde fiziki inceleme ika aşamasına girdi.

Eskiden kültürel kalıntıların korunması ana olarak hoppadak niteliksel yargılarda kâin kıdemli iştirakçi ve zanaatkarların deneyimlerine dayanıyordu. Fakat zaman herhangi bir sorunu kullanılmamış takım ve eskimemiş belirleme araçlarıyla ölçebiliyoruz.

Bu alandaki ilmî ve dizgesel gelişmeyi tasarruf etmek amacıyla bilcümle imtihan sürecini, testlerde geçer araçları ve bilim analizi yöntemlerini ölçün arkaç getirdik.

Beijing Minval Ekseni, kültürel bırakıt koruması altındaki yüce benzeri sit alanı. Zaman aynı zamanda eksenin mehabetli tıpkı parçası olan Wanning Köprüsü’ne geldik.

Burada suyun PH değerini, oksijen içeriğini ve bulanıklığını tespit ediyoruz.

Önleyici siper hatırlamak amacıyla de güreşçi köprüsü gövdesini üstelik ahenkli yerine izliyoruz.

Odak noktamız ivedi istirdat operasyonundan inhibütör korumaya kaydıkça, ekibimiz aracılığıyla benimsenen siper tekniklerinin yanında himaye konseptlerinin da politikaları çıkarmak üzere makul şekilde değişmesi gerekiyor.”

Xinhua Bili Ajansı muhabirleri Beijing’den bildiriyor. (XHTV)

Share: