KYK yurdunda mütezayit depremzedeler üzere tam imkanlar seferber edildi

KYK yurdunda mütezayit depremzedeler üzere bütün imkanlar seferber edildi

Eskişehir Dar İdare Bölüm Müdürü Ulu Şükrü Azak:

“Vatandaşlarımızın tagaddi, barınma, asayiş, esenlik ihtiyaçları karşılanıyor”

ESKİŞEHİR – Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde yıkıma illet olan depremden etkilenerek Eskişehir’e mevrut depremzedelere Doğan Aslan Mir KYK Yurdu’nda sağlanan imkanlar karşı mütekellim Eskişehir Sınırlı İdare Şube Müdürü Mürtefi Şükrü Azak, “Vatandaşlarımızın beslenme, tahaffuz, düzenlilik, sağlık ihtiyaçları karşılanıyor” dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli kendisine meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından havza halkı ayrımlı illere anbean kendilerine yıpranmamış hayat kurma telaşesine girdi. Eskişehir’e de gelen binlerce depremzede, Eskişehir Valiliği aracılığıyla amme misafirhanelerine, KYK yurtlarına ve özel otellere yerleştirildi. Kente mevrut kamu depremzedelere ise istisnasız izzet desteği sağlandı.

Eskişehir’dahi bulunan Doğan Arslan Mir KYK Yurdu’nda nazil bin 400’ün üzerinde depremzede, kendilerine sağlanan onlarca imkanla birlikte bakir hayatlarına adapte olmak amacıyla çaba gösteriyor. Güçlükle kampüsünde mevcut içtimai marketten para ödemeden alışveriş yapabilen depremzedeler, 3 el aşındırmak, ısıdam su ve okunabilen afiyet hizmeti alabiliyor. Bunun yanında depremzede çocukları amacıyla açılan anasınıfı, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki dersliklerde yetişek bitmeme ederken, psikososyal destek ile travmaların elan süssüz atlatılması sağlanıyor.

“İnsanlar müzaheret ettikçe haddinden fazla hayat doluyoruz”

Doğan Arslan Komutan KYK Yurdu’nda sunulan afiyet hizmetini kullanarak araştırma olan ve ilaçlarını kayran Malatyalı depremzede Mehmet Nuri Kavlak, kendilerine sağlanan imkanları, “Buradaki şartlar vahdet, hükümetimizden razı olsun. Müzaheret fail ve gönderen insanlardan üstelik Cenabıhak razı olsun. İnsanlar yardım ettikçe çokça geçim doluyoruz. Çektiğimiz sıkıntıları unutuyoruz. Buradaki yurtta değme imkan var. Cenabıhak razı olsun hepsinden seçme şeyden memnunuz. Cumhurbaşkanımızdan, vatandaşlarımızdan, samimiyetlerinden, insanlıklarından çokça memnunuz” diye niteleyerek anlattı.

“Sosyal destek taleplerini değerlendiriyor, aksaklıkları ilgili birimlere yönlendiriyoruz”

Depremzedelere sağlanacak psikososyal bindi karşı bilgi veren Eş ve Sosyal Hizmetler İl Başmuallim Yarımcısı Gönül Çamursoy, “Şu an KYK yurdunda bizler aynı ekip kurduk. Ekipte içtimai hizmetler uzmanı, toplum bilimci ve ruhiyatçı arkadaşlarımız var. Şu süreçte ihtiyaç odaklı ilerliyoruz. Elan elan çokça bakir olduğu üzere. Sekmen bazlı düşünüyoruz. Katlarda haneleri, afetzedeleri ziyaret ettiler. O noktada öncelikli olarak dezavantajı bireyleri belirlediler. Öncelikli değerlendirilmesi gereken vakalara muvasala adına şu anda işlemleri başlattık. Onun dışında gördüğümüz aksaklıkları ilişik birimlere yönlendiriyoruz. Sosyal bindi taleplerini değerlendiriyoruz. Çocukları şu anda burada saha düzlük milli eğitime yönlendiriyoruz. Yetişkinlerle tığ kendimiz görüşmelerimizi yapıyoruz. Kullanılmamış dönemde bunun ulusal etkilerini arz uzuv indirmek amacıyla şu anda evre odaklı elan sonradan ferdî yerine terviç çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

“Vatandaşlarımızın tagaddi, barınma, asayiş, afiyet ihtiyaçları karşılanıyor”

Doğan Arslan Bey KYK Yurdu’nda nazil bin 400’ün üzerindeki depremzede amacıyla sağlanan hizmetleri anlatan Eskişehir Dar İdare Büro Müdürü Mehabetli Şükrü Azak ise şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda içerisinde bulunmuş olduğumuz Cesaret Yurtlar Kurumu’na ilişkin Doğan Aslan Eş Yurdu, 2 bin 500 öğrenciye bakım vermekteyken, bu yaşadığımız iri afetten kontekst depremzede vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Şu anda burada an itibariyle bin 420 kişiyi barındırmaktayız ve valiliğimizin koordinesinde yerleştirmeye devam etmektedir. Sizin dahi görmüş olduğunuz için şu anda bize sığınmış olan vatandaşlarımıza beslenme, barınma, 24 saat okunabilen yunak akarsu hizmeti, düzenlilik ve azık mühendislerimizden belirlenmiş listelerden sâdır menülerle 3 sefer kemirmek hizmeti verilmektedir. Milli eğitim bilimi bakanlığının konuşlandırdığı etkinlik alanları kâin. Benzeri zamanda bakanlığımıza merbut psikososyal gruplarımız bulunan. Ayrıca 7/24 doktorlarımız ve afiyet çalışanlarımız eliyle keyif hizmeti verilmektedir.”

Share: