TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda ‘eşit yurttaşlık’ tartışması

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda, veriyle ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifindeki, cemevlerinin cümbüş ve su faturalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı marifetiyle karşılanmasına ilişkin düzenleme ‘eşit yurttaşlık’ tartışmalarına hastalık oldu.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu, YANLIŞSIZ Öğür Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmayan başkanlığında toplandı. SELIM Öğür milletvekillerinin imzasını taşıyan ‘Vergi Usul Kanunu ve Gâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin ele alındığı komisyonda, CHP ve HDP’li üyeler, ‘usul’ tartışması talep etti. CHP Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, Esas Mahkemesi (AYM) vasıtasıyla henüz ilk merkez yönünden bozma edilen limanların kiraya verilmesine ilgili maddenin tekliften çıkarılmasını istedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, cemevleri ile ilişkin düzenlemelerin de ‘eşit yurttaşlık’ illesine karşıt olduğunu ve Alevilere taşlama olduğunu öne sürerek, konunun benzeri araştırma komisyonu kurularak tartışılması gerektiğini söyledi. HDP Sazak Milletvekili Rıdvan Turan, kendisinin da ayrımsız Alevi olduğunu belirterek teklife eleştiride bulundu. Turan, “Oy üzere Alevileri faturayla kandıramazsınız” ifadesini kullandı. AK Tümen’li yarkurul üyeleri dahi HDP’li üyelere bölücülük yaptıkları iddiasıyla reaksiyon gösterdi. ‘Usul’ tartışmasının peşi sıra teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçildi.

Öte yandan; Encümen Başkanı Cevdet Yılmayan, teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçmeden, limanların 49 yıllığına kiraya verilmesini düzenleyen maddenin tekliften çıkarılarak, ayrı değerlendirileceğini açıkladı.

Share: