Taner Yıldız’ın, Maden Mühendislerinin Sunumu Sırasında Ortaklık Yöneticisiyle Kardeşçe Etmesi Tartışma Yarattı: “Ifham Seviyenize İnmek İstemiyorum.

TAMER ARDIL ERŞİN

Amasra’birlikte 42 madencinin yaşamını yitirdiği faciaya ait TBMM’da kurulan komisyonda faciaya ait yemek yapan Beyaz Zehir Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel’in lokma yaptığı sırada Alt Kurul Başkanı Taner Nasip’ın maden şirketinin yöneticisi ile arkadaşça etmesi tartışma yarattı. CHP Zonguldak Saylav Bahir Yavuzyılmaz’ın görüşmeyi hatırlattığı Yıldız, “Başkasına mani oldum mu” diyerek kendini savundu. Gerginlik sürerken Yavuzyılmaz, “Aramızdaki diyalogun seviyesini düşürmeyin. Üslup seviyenize inmek istemiyorum, inmem dahi kabil değil” dedi. Yıldız ise Yavuzyılmaz’a “Siz hakareti hak eden birisiniz ama etmeyeceğim” diye niteleyerek seslendi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilgili beyaz zehir ocağında 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen ve 42 madenci yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan faciaya ilişik TBMM’birlikte kurulan Amasra Maden Kazasını Araştırı Komisyonu bugün toplandı. Komisyonda bugün Eroin Mühendisleri Odası, Polyak Eynez Erke Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İmbat Madencilik Enerji Turizm Endüstri ve Ticaret A.Ş.’nin yetkilileri lokma tatlısı yapıyor.

Eroin Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, kazaya ilişik hikmet kabul etme konusunda zorlandıklarını vurgulayarak, kazanın nedenleri üzerine yetkileri doğrultusunda ilgili kurumlardan kazaya ait vukuf ve vesaik verilmediğini söyledi. Yüksel, yaşanılan durumu şöyle açıkladı:

“Vukuf ve belgeleri mevzuatımız hükümlerine binaen, Bartın Cumhuriyet Altını Savcılığı, Erke Bakanlığı’ndan, Maden Kömürü Kurumu ve Amasra Büyüklenme Müdürlüğü’nden resmi adına istedik. Fakat istediğimiz resmi vesaik ne yazık kim elimize ulaşmadı. Vakit Kaybetmeden Türkiye Kara Elmas Kurumu’nun bunu veremeyeceğini belirten yazısı var. İstediğimiz vesaik üstelik ocağın planı, projesi, havalandırma ve sensörlerin iskân planı gibi 15 maddelik konu vardı. 15 maddelik bap elimize önceki olsaydı kazayı tıpkısı biricik yeraltına girip tamamlanması haricindeki balaban kısmını aydınlatmış olurduk.”

“SORUMLULARIN GEREKEN CEZAYI ALMAMASI DAHI NEDENLERİ ARASINDA”

Yüksel edindikleri vukuf doğrultusunda olayın grizu patlaması olduğunu dile getirerek, kazanın bilvasıta nedenleri ortada henüz geçmiş madenlerde yaşanan kazaların arkası sıra sorumluların yargılanmamasını olduğunu da söyledi. Yüksel şöyle konuştu:

“2005, Gediz, 18 kişinin ölümü ile sonuçlanan grizu patlaması sorumlular çok kısa benzeri müddet ayan cezaevinde kalmışlardır. 2010 Karadon, 30 kişinin ölümü ile sonuçlanan grizu patlaması sav hala devam etmektedir. 2014 Soma, 301 kişinin ölümü ile sonuçlanan aile yangını ilk kez cesim cezalar verilmiştir. Oysa ülke madencilik tarihimiz facialarla doludur ve ne yazık kim farklı facialarda sorumlular hüküm giymemiştir. evet para cezası almışlardır evet üstelik HAGB kararı verilmiştir.”

“MAPEG’İN ONAYLADIĞI PROJELERİN YÜZDE 95’İ BİLİME UYGUN DEĞİL”

Eroin ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG) onayladığı projeleri üstelik eleştiren Yüksel, yeni faciaların yaşanabileceğine şöyle belen etti:

“MAPEG vasıtasıyla onaylanan madencilik projelerinin yer beş altı yüzde 95’i marifet ve tekniğe akla yatkin projeler değildir. Bugüne büyüklüğünde MAPEG aracılığıyla bilime ve tekniğe akla yatkin görülmediği amacıyla reddedilmiş bire bir madencilik projesi yoktur desek kusurlu olmaz. 1475 mahdut İş Kanun’unda mevcut kurma izni ve pres belgesi bürokratik süreçler dolayısıyla 4857 mahdut İş Kanunu’nda kaldırılmıştır.”

TANER YILDIZ SOKUM SIRASINDA MADEN ŞİRKETİNİN YETKİLİSİYLE KARDEŞ KARDEŞ ETTİ

Yüksel tike yaparken Encümen Başkanı Taner Şans’ın yanındaki komite üyesi ile ahbapça etmesi dikkat çekti. Baht, komisyona sokum yapmaya mevrut beyaz zehir şirketi yönetici ile bile Yüksel’in sunumunun neredeyse yarısı süresince dostane etti. Yüksel’in sunumu bitirdiği sırada beyaz zehir şirketinin yöneticisi ile Yıldız’ın sohbetti birlikte sona erdi.

“BAŞKASINA MANİ OLDUM MU” SAVUNMASI

Beyaz Zehir Mühendisleri Odası Zonguldak Idarehane Başkanı Çağlayan Öztürk lokma yaparken, CHP Zonguldak Saylav Bahir Yavuzyılmaz, Öztürk’e istifham sordu. Encümen Başkanı Şans, Yavuzyılmaz’a engelleme ederek, “Bahir Eş ikiniz konuşun isterseniz” diye araya girdi. Yavuzyılmaz, Nasip’ın maden şirketi yöneticisi ile konuşmasını hatırlatarak, “Siz şimdi konuşuyordunuz amma” dedi. Şans ise iştirak yöneticisiyle dakikalarca süren sohbetine ilişik “Başkasına mani oldum mu” diye kendini savundu.

Yavuzyılmaz, istifham sormasına müdahale fail Şans’a “Siz mi belirleyeceksiniz benim soru sormamı” diye niteleyerek itiraz etti. Felek, “Peki, ego belirleyeceğim” diyerek karşılık verdi. Yavuzyılmaz, tefhim üzerine Kader’ı uyararak, “Ne yapacaksınız, taşlama mi edeceksiniz, sövme mü edeceksiniz? Canınız apayrı ayrımsız şeye sıkıldı herhalde bana patlıyorsunuz” diye tepki gösterdi. Nasip, “Üçüncü defadır söylüyorum, anlaşılmıyor mu lafım? Siz soruyu kalık saat sonra sorduğunuzda gündemden mi düşecekti? Bilcümle rüfeka bekliyor, siz bile bekleyeceksiniz. Üçüncü defadır söylüyorum, sürekli müdahalede bulunuyorsunuz” diye konuştu.

“SİZE KARŞI YAPIYORUM BUNU”

Yavuzyılmaz, Felek’ın kendine müdahalede bulunduğunu söylerken, Nasip “Ego size müdahale ediyorum şu an. Konuşmayın lütfen. Muallel saat sonradan sorabilirsiniz bu soruyu. Siz nezaketi sömürme ettiğiniz amacıyla bu üsluba zorluyorsunuz” dedi. Yavuzyılmaz, Yıldız’ı anlatma ve sesinin seviyesi üzerine yeniden uyardı. Felek, “Size karşı yapıyorum bunu” diye müdahalesini sürdürdü. Yavuzyılmaz birlikte kendisinin birlikte Talih’a alın bire bir üslupla cevap vereceği uyarısında bulundu. Nasip, şunları söyledi:

“BUNDAN SONRA SİZE KÜÇÜMSEME VERMEYECEĞİM”

“Saygısızlık yapmayın, ısrarla anlamıyorsunuz. Neden bambaşka benzeri arkadaşı uyartı etmiyorum dahi daima sizi uyarma ediyorum, bunun farkında mısınız? Illet istismar ediyorsunuz? Burada akşam 1’e büyüklüğünde toplantı devam etti, tek hakikat örtülmedi. Sizin üslupsuzluğunuz burada konuşulan. Başka bir şey değil. artik size saraka vermeyeceğim.”

“DİYALOGUN SEVİYESİNİ DÜŞÜRMEYİN. IFHAM SEVİYENİZE İNMEK İSTEMİYORUM, İNMEM ÜSTELIK TÜR DEĞİL”

Yavuzyılmaz, “Aramızdaki diyalogun seviyesini düşürmeyin. Ilam seviyenize inmek istemiyorum, inmem bile türlü değil” diye niteleyerek esasen ikaz yaptı ve gerçeğin üstünün kundaklanmak istendiğini söyledi.  Nasip, “Siz birlikte bundan sonra söz almadan konuşmayacaksınız. Siz sömürme ediyorsunuz. Saygısızlık yapmayın. Kem saat bilahare konuşacağınız konuyu gizlemeye gitmek diye niteleyerek çok hürmetsiz ayrımsız noktaya taşıyorsunuz” dedi. Yavuzyılmaz, “(Kazaya illet olduğu memul) Yekpare dahi bu bilezik noktasında aynı sevgili var” diyerek sözlerini sürdürdü ve Baht’a “Bağırıp eğlenme” diye niteleyerek aksülamel gösterdi.

“HAKARETİ DOĞRULUK EDEN BİRİSİNİZ”

Baht, “Sen saygısızlık yapmam” diye Yavuzyılmaz’ı susturmaya çalıştı ancak Yavuzyılmaz üstelik “Sen diyemezsin” dedi. Kader, “Sen diyorum sana, sen saygısız birisin” diye Yavuzyılmaz’a tepkisini sürdürdü. Yavuzyılmaz dahi “Bütün yara ithamlarınızı iade ediyorum. Neredeyse artık hakaret edecek” diye niteleyerek vurguladı. Felek, “Siz hakareti hak eden birisiniz amma etmeyeceğim” dedi.

İYİ PARTİLİ ÇIKIŞ TOPLANTIYI INFIRAK ETTİ

Bu tartışmaya tepki gösteren İYİ Tümen Konya Saylav Fahrettin Depar ise “Sizi ve kızıl vekilimi protesto ediyorum, çıkıyorum. Hakeza aynı komite istemiyorum. Temas zaman tıpkı haşmet” diye komite toplantısını tecezzi etti.

Share: