Sonuç dakika haberleri… İnsan kaçakçısı, FETÖ’den ihraç edilen bozuk güven müdürü daha çok

FETÖ üyeliği zımnında meslekten ihraç edilen eski inanma müdürü Hasan Mercan’ın, eş kaçakçılığı yaparak, kendisi gibi FETÖ firarilerini ecir karşılığında yurt dışına geçirip, mal kazandığı ortaya daha çok.

Aralarında avukat, öğretmen, polis, askeri personel ve bâtın imamların de bulunduğu çoğu FETÖ’cü 18 güç, Fethiye’de begayet bölge ile Yunanistan’a kaçmak isterken Periferi Asayiş Komutanlığı ekiplerince yakalandı. Teknenin kaptanı ve yolculardan biri, sorgularında yurtdışına kaçışı Hasan Mercan’ın kombinasyon ettiğini, FETÖ üyesi firari şüphelileri hem bahir yolu, hem üstelik kara yolu ile Edirne üzerinden sınırlı dışına geçirdiğini söyledi. Fethiye Hazar Ukubet Hakimliği’nce Hasan Mercan karşı, ‘göçmen kaçakçılığı yapma’, ‘silahlı terör örgütüne uzuv olma’, ‘örgüte kasten ve atlaya zıplaya müzaheret etme’ suçlarından taharri kararı çıkarıldı.

ANKARA’DA YAKALANDIYapılan araştırmalarda Hasan Mercan’ın Ankara’bile olduğu ve Etimesgut ilçesinde başka birisinin üzerine kiralanan örgütün ‘gaybubet evi’nde saklandığı tespit edildi. Organize Suçlarla Uğraş Şubesi ekiplerince eve başat düzenlendi. Mercan Balığı, operasyonda yakalanarak gözaltına makbuz. Evde yapılan aramada örgüte ilgili çokça sayıda dijital materyal ele geçirildi. Sayısal materyallere incelenmek amacıyla umum konuldu. EMNİYET MÜDÜRÜ ÇIKTIİnsan kaçakçılığı işleyen Hasan Mercan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin arkası sıra ‘silahlı terör örgütün unsur olmak’ suçundan FETÖ’den ihraç edilen sakat güven müdürü olduğu ortaya artık. Son yerine Inanma Genel Müdürlüğü Özel Düzenlilik Bakı Başkanlığı’nda ofis müdürü namına görev fail Mercan’ın, ensiz dışına kaçmak isteyenlerden sayı farkı 3 bin euro aldığı, FETÖ’cülere ise indirim yaptığı belirlendi. Mercan’ın güçlükle dışına çalmak adına kayırıcı kaçakçılığı yaparak ve kaçak FETÖ’cüler üzerinden hamile miktarda servet kazandığı öğrenildi. ÖRGÜTE BAĞLILIĞI DAL DÜZEYDEMercan’ın ayrıca daha evvel Türkiye’den Yunanistan’a kaçan ve burada koca kaçakçılığı yapan FETÖ’cülerle bağlantılı olduğu de belirlendi. Mercan’ın Türkiye’den gönderdiği kaçakların bilgilerini Yunanistan’daki FETÖ’cü adam kaçakçılarına ilettiği, Yunanistan’a kaçmayı başaran teşkilat üyelerinin orada karşılanmasını ve apotr olunmasını sağladığı belirlendi. Örgütün kriptolu tanıtma zehir ByLock kullanıcısı olan Mercan’ın, FETÖ’nün kodlamasında örgüte bağlılığı eğin düzeyde olduğu, teşkilat içerisinde aktif görevler aldığı, ‘himmet’ adı altında maaşının muhtemelen bir bölümünü örgütü aktardığı dahi saptandı. Mercan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Share: