Sobacılık mesleği sonuç demlerini yaşıyor

Sobacılık mesleği sonuç demlerini yaşıyor

BİNGÖL – Bingöl’de tahminî 35 yıldır sobacılık mesleği ile uğraşan Süleyman Celayir, sevdiği mesleğin doğalgaza aşınmış düştüğünü belirterek, 5 personel çalıştırdığı imalathaneyi durdurmak zorunda kaldığını ve amade soba getirip satışını yaptığını söyledi.

Sobacılık mesleğini kısaca 35 yıldır sürdüren Süleyman Celayir, zamanında 5 personel çalıştırdığı yapımevi kısmını kapattı. Daha Çok hemen dışardan getirttiği sobalarının satışını fail Celayir, mesleğin doğalgaz ve teknolojiye fersude düştüğünü aktardı. 1990’lı yıllarda işçileri ile geceli gündüzlü çalışmasına karşın soba yetiştiremediğini belirten Celayir, işlerin azalması ile alay malay evvel imalathaneyi bloke etmek zorunda kaldı, arkası sıra bile işçileri çıkartarak biricik başına aksiyon yerine bakmaya başladı.

Celayir, “1991 yılından bu yana öz dükkanımı işletiyorum. 40 yılı aşkındır bu işi yapıyorum. Elan önceden haddinden fazla gelişim vardı, bin taneye yakın banyo kazanı yapıp satıyorduk 1991 yıllarında. Şimdi senede 50 pasaj banyo kazanı satamıyoruz. Un ambarı yapıyorduk, Hani ve Lice’ye veriyorduk. 5 lime iştirakçi çalıştırıyordum yine yetişemiyorduk, gecelere büyüklüğünde çalışıyorduk. İmalatı bıraktık hazır getiriyoruz amma fazla aynı satışımız yok. Vaktiyle Samsun sobası dediğimiz sobaları bin lime satıyorduk deminden 200 sunum getiriyoruz, kuzineli sobalar ise günde 50 şerha satıyorduk ama demincek yılda 50-60 kıta satabiliyoruz. İşler düştü, köydeki vatandaşlardan olmasa bu işi artık bitirmemiz geçişsiz. İşler düştü imdi imalatı yapamıyoruz. Doğalgaz çıktıktan bilahare bilcümle amal durdu. Bir tek köylerde yaşayanlara hisse senedi yapıyoruz nazar fakat bu kadar oluyor” dedi.

“Bu yıl 5-10 devam soba sattım”

Soba ustası Celayir, bu yıl getirdiği sobaların olduğu kabilinden durduğunu belirterek “Bu sene tek soba satamadık, getirdiğim kabilinden duruyor bütünü. İnce olan kızgın sobalardan vardı onları sattık. Ayrıksı sobalar gitmiyor. Şu temel kadar 5-10 pare soba sattım” diye niteleyerek konuştu.

Share: