Sonuç an marifet… Martir Polis Güçleri Habip Poyraz’ın Adı Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

İzmir Karşıyaka Belediyesi, martir polis güçleri Habip Poyraz’ın adını Zübeyde Kadın Mahallesi 7448/17 Sokak’ta hizmete açtığı parka verdi. Martir polisin ailesinin birlikte katıldığı açım töreninde his komple anlar yaşandı.

Karşıyaka’birlikte evvel yapılan törene; İzmir İl Güvenlik Müdür Muavini Kaan Ateşli, İzmir Büyükşehir Uray Komutan Vekili Içtimai Hizmetler Ofis Başkanı Ulaş Aydınlık, Karşıyaka İlçe Güvenlik Müdürü Ercan Kaçanoğlu, Karşıyaka İlçe Kurnaz Komutanı Ahmet Karaman, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Çalıştırıcı, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, İBB Şehit Yakınları ve Gaziler Büro Müdürü Güneri Haysiyet Çeliker, Karşıyaka Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Halil Taşçı ve yönetimi, sedir üyeleri, muhtarlar ile yurttaşlar katıldı.

CEMİL TUGAY: “SAYGINLIK DUYUYORUZ”

Karşıyaka Şehremini Cemil Sancak, ilçeye, İzmir’e ve Türkiye’ye mesai veren değerlerin adını yaşatmaktan onur duyduklarını belirterek şöyle konuştu:

“1959’birlikte Konya’nın Beyşehir ilçesi Bulanık köyünde doğan ve Zübeyde Hatun Mahallesi’nden bir Karşıyakalı namına üstelik andığımız martir polisimiz Sevgili Poyraz’ın adını bu parkta yaşatacağız. Polislik mesleği; birey, dünyalık ve esenliğimizin güvencelerinden biri adına çok makro bir görevi anlatır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘Herkesin polisi zat vicdanıdır fakat polis, vicdanı olmayanların karşısındadır’ sözü ile bu mesleğin taşıdığı değeri vurgulamıştır. Habip Poyraz 3 Ilkgüz 1990’de, daha 31 yaşındayken, Mardin’in Mazı dağında teröre alın talih bütünlüğünü korumak uğruna şehit düştü. 7 yıllık evliydi, 2 yavru babasıydı. Onu ve onun kişiliğinde cemi şehitlerimizi kaçınmak ve minnetle anıyoruz. Ilkin ailesi görünmek için kül yakınlarına bire bir öğün elan esas sağlığı diliyoruz. Acılarını paylaşıyoruz. Adını taşıyan parkın zaman dirlik süresince yaşamamız üzere çabalayan herkesi anımsatmasını ve unutulmamalarını sağlamasını diliyoruz. Habip Poyraz’a Allah’tan rahmet diliyorum.”

“ACISI HALA GENÇ”

Martir Polis Güçleri Aileleri Yardımlaşma ve El Birliği Derneği Başkanı Yüksel Çelik dahi şunları söyledi:

“Zaman burada haddinden fazla can anlar yaşasak bile domuzuna ayrımsız girişim attık. Şehidimizin adının bu parka verilmesi bizi haddinden fazla mutlu etti. Bugün burada; 1990 yılında kaybettiğimiz martir polisimiz Habip Poyraz’ı umum 32 yıl sonradan tesmiye etmek, ona sahip çıkmak ve eşinin yaşadığı mahallede adını ölümsüzleştirmek amacıyla benzeri aradayız. ’32 yıl’ derken belki dile cılız geliyor ama şehidin ailesi amacıyla geçmeyen muazzam yıllar almak. Acısı sanki mazi üzere, yüreklerde bibi diri diri. Şehidimiz Habip Poyraz’ı ve hıyanet bayrağımız için ebediyete vukuf etmiş eksiksiz şehitlerimizi nazikâne anıyorum. Kendisi bile benzeri gazi çocuğu olan Başkanımız Dr. Cemil Liva’a vermiş olduğu destek üzere saygılarımı sunuyorum.”

Share: