Sonuç an haberleri | Vekil Soylu beyaz zehir faciasındaki son durumu açıkladı: 26 şehit, 15 madenciyi kurtarma çalışmaları sürüyor

Bartın’da Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilgili beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamada şehit olan eroin işçisinin sayısı 26’ya yükseldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,” Bu patlamadan tezce bilahare sağ sâdır, kurtarılan mecmu 58 madencimiz. Şu anda aşağıda değerlendirdiğimiz arama istirdat çalışmalarıyla kurtarılmaya çalışılan 15 madencimiz, olayın olduğu ilk saatten itibaren lüzum Enerji Bakanlığı’nın ekipleri ve lüzumlu buradaki ekipleri çabucak taharri kurtarma çalışmalarına başladılar” dedi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK’ya ilişik maden ocağında evvel akşam 18.15 sıralarında meydana gelen patlamanın arkası sıra düz altındaki 15 madenciyi kontrol istirdat çalışmaları sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 110 kol çalışanından 26 maden işçisinin martir olduğunu açıkladı. 6’sı İstanbul’a atıf edilen, 5’i Bartın’üstelik otama gören oluşmak üzere 11 madencinin üstelik tedavilerinin sürdüğünü aktardı. Patlamadan çabucak sonradan sağlıklı çıkan, kurtarılan hep 58 madencinin olduğunu, düzlük altında birlikte kurtarılmaya çalışılan 15 madencinin olduğunu aktaran Icra Vekili Aristokrat, şöyle dedi:

“Dün akşam saat 18.15 sularında maatteessüf bulunduğumuz alandaki işletmede patlama meydana geldi. Arkası Sıra hem Bartın Valiliğimiz, milletvekilimiz, kaymakamımız, belediye başkanımız buraya anlama ettiler. O andan itibaren üstelik pres yöneticileriyle bu arada Türkiye’ye kuşkusuz tıpkı patlama oldu duyulmaya başlandı. Başımız sağolsun. Ülkemizin başı sağolsun. Bartın’ımıza geçmiş olsun. Cümle madencilerimize esbak olsun. Temel sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. İlk açıklamalarımızda bu vardiyada 110 madencimizin çalıştığını rapor etmiştik. Tıpkı zamanda eleştiri yerde 49 madencimizin (45+4) çalıştığını söylemiştik. ve arkası sıra da burada bütün kurumlarımızın ortak çalışmasıyla gelişmeleri üstelik bu zaman dilimi içerisinde paylaşmıştı. Şimdi birlikte akıbet durumu kabullenmek amacıyla karşınızdayız. 110 kez çalışanımızdan 26 madenci kardeşimiz martir oldu. Cenabıhak rahmet eylesin. 6’sı Keyif Bakanlığının cankurtaran uçaklarıyla alay malay İstanbul’üstelik şehir hastanesine götürüldü. Dertli benzeri şekilde orada tedavi görüyor. 3’ü Bartın Celal 2’si de özel hastanede atılmak amacıyla 5’i Bartın’da tedavi görüyor. 11 kardeşimiz de hayati durumlarıyla ilgilendiren herhangi bir riziko olmadığını esenlik birimlerimiz bize ilettiler. Biz de hastanede gittiğimizde bu değerlendirmeleri kendilerinden aldık. Bu patlamadan bir lahzada sonradan sağlıklı sâdır, kurtarılan hep 58 madencimiz şu anda aşağıda değerlendirdiğimiz kontrol kurtarma çalışmalarıyla kurtarılmaya çalışılan 15 madencimiz, olayın olduğu geçmiş saatten itibaren lüzumlu Erke Bakanlığı’nın ekipleri ve icap buradaki ekipleri simultane arama istirdat çalışmalarına başladılar. Keyif Bakanlığı’nın bilcümle ekipleri UMKE, AFAD hep kurumlarımızın ekipleri burada arama çalışmalarına katıldılar.”

Icra Vekili Soylu, martir olan madencilerin isimlerini açıkladı

Bakan Süleyman Soylu, meydana mevrut patlamada martir olan eroin işçilerinin isimlerini birlikte açıkladı. Nazır Soylu, şöyle dedi:

“Vefat fail kardeşlerimizin isimlerini dahi söyleyeceğim. Mürtefi Akla Yatkın, Eren Köse, Berkay Pınarcıoğlu, Emrah Tepe, Enes Kültürlü, Ercan Akdeniz, Fikret Anemik, Gökhan Mercan Balığı, Meram Reşit, Rahman Özçelik, Ramazan Özer, Selçuk Ayvaz, Serkan Nakaş, Şuayip Okul, Yener Etkili, Mehmet Yağız, Rasim Bulut, Sabri Akdere, Garaz Öztan, Serhat Alp, Suat Demirkıran, Yasin Çelik,Gürdal Serenli, Belgit Altun, Emrah Kayaç, Rıdvan Ayyıldız. Şehitlerimize Cenab-ı Cenabıhak’tan yağmur diliyoruz. Ailelerine sabır diliyoruz. Aşağıda taharri kurtarma çalışmaları esnasında şu anda kurtarılmayı muntazır ailelere da çıdam diliyoruz. Bütün milletimize üstelik başlangıç sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Tanrı rahmet eylesin. Buradaki çalışmalar Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanımız, Sağlık Nazır Yardımcımız, Grup Başkanvekilimiz, MHP Genel Komutan Yardımcımız, Valimiz bilcümle alay malay burada çalışmalara vekillik ediyoruz. Iri bir üzüntü içerisinde olduğumuzu tercüman olmak isterim. Allah bu çeşit olaylarla bizi ayrımsız henüz karşı karşıya bırakmasın. İnşallah arama istirdat çalışmalarında ümitli tıpkısı bilim arkadaşlarımızdan bekliyoruz. Tanrı yardımcımız olsun. Bizim yaptığımız son değerlendirmeler 15 kişi. Hem bu patlamayla ilişik hem de aşağıda yapılan çalışmalarla ilgilendiren Erke Bakanımız vukuf verecek.”

“Ekipler coşkunluk ve karbonmonoksitin etkisini azaltmaya çalışıyorlar; az buçuk elan sabırla aramak durumdayız”

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez da patlamayla alay malay beyaz zehir ocağında erdemli tazyik ve sıcaklıkla gelişigüzel bazı beyaz zehir işçilerini fenomen durumunda kaybettiklerini anlatarak eş içerisindeki icraat karşı bilgiler verdi. Bakan Fatih Dönmez, 15 madencinin haritada yerinin mahsus olduğunu ancak patlamayla gelişigüzel yangının bahis konusu olduğunu anlatım ederek şöyle dedi:

“Öncelikle hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Bartın’a ve tüm yöreye ser sağlığı diliyorum. Olayı haber alır almaz İçişleri Bakanımızla İstanbul’üstelik Cumhurbaşkanımızın başkanlığında resmi bire bir heyetle birlikteydik. Vukuf alır almaz de derhal Cumhurbaşkanımızın izni ve talimatıyla olay namına intikal ettik. İlk anda seçkin vardiyada vazifeli olan tahlisiye ekipleri müdahaleye başlamışlar. Yanık kendisine kurtarılanlar hastaneye sevk edilmiş. Gayrı arkadaşlarımızın dahi kurtarılması üzere lüzumlu çalışmalar hemencek başlamıştır. Bölgeye yakın olan müesseselerimizden farklı taharri kurtarma ekipleri da Amasra Azamet Müdürlüğü’ne katılmak yoluyla çalışmalara etken yerine destek vermişlerdir. Madende arama kurtarma işi özel deneme ve deneyim gerektiren bire bir hareket. Normal ayrıksı kontrol istirdat faaliyetlerinden az çok ayrımlı. Lüzumlu TTK, lüzumlu TKİ hemen ülkemizde değil dünyada de filhakika başarıyla mezkûr kontrol kurtarma ekiplerinden birisidir. Ancak bizim evvel değerlendirmelerimiz şunu gösteriyor. Patlama anıyla gelişigüzel oluşan yüksek basınç ve sıcaklıkla arkadaşlarımızın maalesef tıpkı kısmını olay namına kaybetmiş olduk. Bakanımız da tabir etti şu anda 15 arkadaşımız işletmede maden ocağında aramalar halen bitmeme ediyor. Tıpkı galeride patlamanın akabinde oluşan benzeri üzüntülü var. Coşkunluk söz konusu. Şu anda ekiplerimiz cuşiş ve orada karbonmonoksitin etkisini azaltmaya çalışıyorlar. O icraat devam ediyor. Arama çalışmasına katılan arkadaşlarımızın de tehlikesiz bir şekilde bu faaliyetleri yürütmesi gerekiyor. O açıdan biraz henüz sabırla bakmak durumdayız. Umumi müdürümüz başta başlamak amacıyla maharet emniyetten sorumlu arkadaşlarımız aşağıda bu çalışmaları yürütüyorlar. Gene şehitlerimize rahmet diliyorum. yakınlarına Tanrı sabırlar versin. Yakınlarına sabırlar versin. Tahminlerimiz var. Haritada patlamanın olduğu saha aşağı fevk mahsus durumda. İncelemeler bile onu gösteriyor. Yerlerini biliyoruz. 10-11 arkadaşımız yangının bitmeme ettiği bölgede. Çok şişman tıpkı cuşiş değil. Ancak emin tıpkısı şekilde oraya fethetmek üzere yangını ve karbonmonoksit gazının giderilmiş edilmesi gerekiyor. Gâh bölgelerde bölümsel göçükler var. Özge dört veya beş işçimizin kısmi göçüklerin kayran aldığı bölgede olduğunu değerlendiriyoruz.” – BARTIN

Share: