Son zaman haberi! Rusya’nın 10 Ekim’deki füze saldırısına Ukraynalılar hakeza aksülamel gösterdi

Rusya’nın 10 Ekim’deki füze saldırısına Ukraynalılar böyle tepki gösterdi

Kocaeli Ukraynalılar Derneği, saldır sonrasında pankartlarla farkındalık oluşturup matbuat açıklaması yaptı

” Rusya Federasyonu, terör devleti statüsünü ayrımsız misil elan konfirmasyon etti”

“Ukrayna’nın arsıulusal ortaklarını, Rusya’yı terör devleti kendisine tanımaya çağırıyoruz”

KOCAELİ – Kocaeli Ukraynalılar Derneği, İzmit’te pankartlar eşliğinde Rusya’nın 10 Teşrinievvel’da Ukrayna şehirlerine yaptığı füze saldırısını kınadı. Ukraynalılar yaptıkları matbuat açıklamasında, “10 Ilk Teşrin sabahı Rusya Federasyonu; Ukrayna’nın şehirlerine füze saldırısı düzenleyerek terör devleti statüsünü aynı sefer elan konfirmasyon etti” sözlerine yer verdi.

Kocaeli Ukraynalılar Derneği, Rusya’nın 10 Teşrinievvel’bile Ukrayna şehirlerine yaptığı füze saldırısını kınadı. İzmit Sabri Yalaz Parkı’nda bire bir araya mevrut Ukraynalılar, Rusya’nın bu geveze sonrası terör devleti statüsünü ayrımsız öğün daha teslim ettiğini öne sürdü. Izah öncesi pankart ve fotoğraflarla özen kullanmak isteyen Ukraynalılar, bu yöntemle birlikte türlü mesajlar verdi. Pankartlarda “Savaşın iyisi, barışın kötüsü yoktur”, “Tıpkı yavru öldü emretmek niteliksiz, benim evladım öldü demeyi bilsene” kadar sloganlar kullanıldı. Mavera yandan, cidal sırasında fariğ çöz acıtıcı fotoğraflar birlikte sergilendi. İstiklal Marşı ve Ukrayna Marşı’nın peşi sıra şişko enformasyon gerçekleşti.

“Rusya Federasyonu, yıldırı devleti statüsünü ayrımsız yol elan tasdik etti”

Dolgun konuşmayı Kocaeli Ukraynalılar Derneği hesabına Tatyana Türk gerçekleştirirken, tercümesini birlikte derneğin Başbuğ Yardımcısı Yat Limanı Kodalak yaptı. Açıklamada, “10 Teşrinievvel sabahı Rusya Federasyonu; Ukrayna’nın şehirlerine Kyiv, Zaporijjya, Dnipro, Zhytomyr, Khmelnytskyi, Ternopil, Lviv, Kropyvnytkyi, Sumy, Kharkiv ve diğerlerine füze saldırısı düzenleyerek yıldırı devleti statüsünü tıpkısı öğün daha doğrulama etti. Ukrayna’nın barışsever şehirlerine toplam 84 düşman füzesi fırlatıldı. Bunlardan 41’i Ukrayna’ya ilgili gelgel savunma sistemleri havada imha edildi. Zalim füzesinin Kyiv’in Shevchenkivskyi mahallesine huruç etmesi sonucunda yeryüzü bir iki 19 can hayatını kaybetti, 87 sivil yaralandı. Kyiv’in merkezinin bombalanması sonucunda Filarmoni binası, Hanenko ve Shevchenko müzeleri ve Shevchenko Parkı hasar gördü. Ukrayna’nın gâh bölgelerinde zindelik kesintisi yaşanırken bazı yerlerde su temini problemleri başladı. Böylecene Rusya, Ukrayna’nın sivil altyapısının yok edilmesine yönelik sıradaki yıldırı eylemini gerçekleştirdi. Ukrayna şehirlerine İran yapımı ‘kamikaze dronlar’la hücumcu RF Ukrayna’nın erke sitemini namevcut etmeye ve kaos ile panik yaymaya çalışıyor. amma velakin Kremlin sivilleri tasavvur alıyor. Bu garip eylemlerle terör devleti, Ukrayna ordusu namına sivillerle savaştığını gösteriyor” ifadelerine saha verildi.

“Ukrayna’nın uluslararası ortaklarını, Rusya’yı yıldırı devleti namına tanımaya çağırıyoruz”

Ayrıca Ukrayna’nın uluslararası ortaklarını da Rusya’yı yıldırı devleti olarak tanımaya çağıran Ukraynalılar, “Mavera yandan, Kyiv ve Ukrayna’nın sair şehirlerine yönelik şuurlu füze saldırıları Kremlin’in yıldırı faaliyetlerinin sıradaki delilidir. Muharebe sahasında korkulu kayıplar veren Rusya barışsever insanlara ve sivil enfrastrüktür tesislerine müteveccih sinsi terör eylemlerine başvuruyor. Ukrayna’nın arsıulusal ortaklarını, Ukrayna’nın sivillerini öldüren agresif Rusya’yı terör devleti adına tanımaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Share: