Son zaman evcil: 6-8 Ilk Teşrin olaylarında martir olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun us yerde kalmadı, vatan sağolsun”

HDP’nin çağrısı üzerine 6-8 Ilk Teşrin 2014’te yıldırı örgütü PKK yandaşlarının Kobani bahanesiyle gerçekleştirdiği hunriz olaylarda Bingöl’de şehit olan 2 polisten Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu, saldırının 8. yıldönümünde memleketi Amasya’dahi adını haiz baba ocağında dualarla anıldı. Martir babası İlyas Hatipoğlu, “Oğlumun akıl yerde kalmadı, yurt sağolsun. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” dedi.

Odası andaç fotoğraflarıyla donatıldı

Martir başkomiserin saldırıdan önceki adını kendisinin verdiği baba ocağı ‘Şüheda Apartmanı’nın ismi ailesi yoluyla ‘Şehit Hüseyin Hatipoğlu Apartmanı’ olarak değiştirildi. Evin benzeri odası bile görev yaptığı Kargaşa ve Bingöl’de çekilen andaç fotoğrafları ile eşyalarıyla donatıldı.

Eli kanlı teröristin yakalandığı haberini Atalay Ürker’den almışlardı

IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye bindi bahanesiyle başlayan olaylarda dönemin Bingöl Güven Müdürü Atalay Ürker ve yanındakilere düzenlenen saldırıda Ürker alçak yaralanırken, yardımcısı Çevirme Delimsirek ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu şehit olmuştu. Geride kederli bir herif ile benzeri kız çocuğu bırakan Hatipoğlu’nun temel ve babası sabık sene oğullarının katili turuncu kategorideki teröristin yakalandığı haberini telefonla arayan Atalay Ürker’den almıştı.

“Bizde Türk-Kürt ayrımı diye birşey bulunmayan”

8 yıl ilk yaşanan kanlı eylemlere sebep olanların başında Selahattin Demirtaş ve HDP yöneticilerinin geldiğini tamlayan İlyas Hatipoğlu, “Bizde Türk-Kürt ayrımı diyerek bir özdek namevcut. Çağrıyı yapanlar galiba. Onlar sokağa nida etmeseydi bu yaşananların hiçbirisi belki olmayacaktı. Tümce sohbet yaşayacaktı. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” diye konuştu.

Şehitler üzere dua edildi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Inanma Müdürü Yüce Eksiksizlik Kurt ve beraberindeki yetkililerle martir başkomiserin babası İlyas Hatipoğlu ile annesi Adeviye Hatipoğlu’na ziyarette bulundu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından vatan toprağı uğruna canlarını feda eden şüheda amacıyla dua edildi.

Yasin Börü ve arkadaşları birlikte unutulmadı

Uzun namlulu zırh, molotofkokteyli, boş fişek, taş ve sopalarla amme binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, iş yerleri ile araçlarına engel verildiği 6-8 Ekim olaylarında Şarki ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının kalkışma için kışkırtıldığını hatırlatan Vali Mustafa Masatlı, 2 polis şehit olurken, 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 760’tan çok birlikte yaralının olduğunu söyledi. Yasin Börü ve arkadaşlarının dahi bu saldırılarda linç edildiğine dikkat çekici Mustafa Masatlı, “16 yaşındaki aynı çocuk 3 arkadaşıyla gelişigüzel arkalama dağıtırken bu canilerin saldırısına uğrayıp linç edilerek hayatlarını kaybetti. Onlara üstelik Allah’tan yağmur diliyorum” şeklinde konuştu.

Ilbay Masatlı: “Bu memlekete kendini ilişkin hisseden insanlarımız bizim temel tacımız”

Yaşanan olayların tekrarlanmaması üzere birlik, kardeşlik ve dayanışmanın önemine vurgu özne Masatlı, “Bu memlekete kendini merbut ve ilişik hisseden, bu memlekette sürgit yaşamayı kuvve fail bütün insanlarımız bizim mir tacımız” ifadelerini kullandı. – AMASYA

Share: