Sivas’ta gönüllü çoluk çocuk kuraklıktan etkilenen gölette 100 poşet çöp topladı

Sivas’ta fahri çoluk çocuk, 17 Ilkgüz Dünya Günahsızlık Günü’nde kasaba bilinci monte etmek üzere ayrımsız kısmı kuruyan Serpincik Göleti ve çevresindeki çöpleri temizledi.

Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü, global ısınma, susuzluk, yer kirliliği ve ekolojik yük kavramları üstünde farkındalık inşa etmek üzere “Başka tıpkı planet bulunmayan” sloganıyla etkinlik düzenledi.

Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün birlikte destek verdiği etkinlik kapsamında, Sivas ve Farabi Gençlik Merkezi üyesi gönüllü gençler site merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Serpincik Göleti’nin çevresindeki çöpleri topladı.

Yaklaşık 1 saat zarfında 100 poşete mail çöp toplayan gönüllü gençlere aktiflik sonunda muhtelif ikramlarda bulunuldu.

Kuraklık nedeniyle suyun çekildiği alanda biriken çöpleri bile topladılar

Toyluk ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, AA muhabirine, etkinliği Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün katkılarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Şehrimizin mesire alanlarından Serpincik Göleti’ndeyiz. Burada güzün suyun sıradan fariğ olduğunu gördük. Tığ da gönüllü gençlerimizle suyun çekildiği alanlarda biriken atıkları toplamak amacıyla harekete geçtik. Bu etkinliği gelecek nesillere mıhlı ve güzelce bir dünya tasarruf etmek yerine gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Mekân kirliliğinin ekolojik dengeye uymazlık verdiğine dikkati çeken Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Doğan ise “Bu dünya, önceki nesillerden alıp gelecek nesillere bırakacağımız saf bire bir çevre için çokça yüce. Bugün üstelik gençlerimiz öz eserlerine sahip çıkarak farkındalık oluşturdular. İnsan vasıtasıyla oluşturulan çevresel atıklar hem iklime hem dahi canlılara kötülük veriyor. Dolayısıyla bu çeşit etkinliklerin sürekli yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Gönüllü gençlerden Kübra Kraliçe Tosun bile ebeveynlere seslenerek, “Küresel ısınma, canlıların ölmesi kasaba kirliliğinden etraf oluyor. Çevremizi temiz tutalım. Bu dünyayı çocuklarınıza kişi edeceksiniz. Lütfen çocuklarınızı fikren çevreyi koruyun.” dedi.

Kuraklık nedeniyle mütenakıs su kaynaklarının çevre kirliliğiyle daha de tüketildiğini vurgulayan Ravza Derk Etmek ise akman tabiat amacıyla herkesi çevreye cebin bilinçli davranmaya nida etti.Share: