Sırbistan Divan Başkanı Orliç: Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye devam edeceğiz

Sırbistan Millî Divan Başkanı Vladimir Orliç, Türkiye ile bereketli ilişkileri geliştirmeye bitmeme edeceklerini anlatım etti.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dahi resmi ziyaret gerçekleştiren TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile benzeri araya mevrut Orliç, görüşmenin arkası sıra düzenlenen ortak matbuat toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve Sırbistan’ın oldukça mebzul ilişkilere sahip olduğunu belirten Orliç, “Bu ilişkilerin sonuçlarını ekonomi ve altyapı alanlarında kaydettiğimiz sonuçlarda da görüyoruz. Türkiye’ye ayrımsız sefer henüz bizim için kocaman olan ‘Açık Balkan’ oluşumunu desteklediği için teşekkür ediyorum.” dedi.

Orliç, Sırbistan’dahi Türkiye’den az çok kızıl yatırımların bulunduğuna belen ederek, “Böylecene ülkemizde kestirmece 10 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Fakat buradaki yeryüzü heybetli yasakçı bunu Sırbistan’da başıboşluk sorununun yaşandığı yerlerde yapıyor olmamız.” diyerek konuştu.

Türkiye ile aut ticaret hacminin önümüzdeki sene 2,5 milyon avroyu geçeceğini vurgulayan Orliç, Sırbistan üzere alelhusus altyapı projelerinin büyük olduğunu ve en son Ekim’de yenilenen Novi Ilişki-Tutin yolunun açılışının yapıldığını söyledi.

Orliç, Türkiye’nin desteğiyle ülkede serencam kademe anlamlı projelerin yürütüldüğünü belirterek, en önemlilerinden birisinin Saraybosna-Belgrad Otoban Projesi olduğunu aktardı.

Son olarak, Orliç, Türkiye ile bol ilişkileri geliştirmeye bitmeme edeceklerini kaydetti.

Share: