Serencam an haberi: Sarıkamış şehitlerinin künyelerini belirlediler; abide üzere referans yapılacak

BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Meram Tuna, Sarıkamış Platformu’nun çalışmalarında 90 bin şehidin beniâdem ve illerinin tespit edildiğini söyledi. Sarıkamış’ta martir olan Balıkesirli 214 yaşama için anıt yapılmasını isteyen Tuna, platformun, 81 yer amacıyla başvuruda bulunacağını açıkladı.

Enver Kâmil komutasında 107 yıl önce planlı Sarıkamış Harekatı sırasında şehit olan 90 bin Mehmetçik’in isimleri ile nüfusa kayıtlı oldukları yer ve ilçelerin listeleri çıkarıldı. Edremit ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Meram Tuna, 15 yıl süren çalışmaların tamamlandığını açıkladı. Türkiye genelinde 81 ilden şehitlerin olduğunu tamlayan Tuna, Balıkesirli 214 şehit için abide yapılması için Büyükşehir Belediyesi’ne verdikleri önergenin akseptans edilip, komisyona gönderildiğini söyledi. Sarıkamış Platformu’nca bilcümle iller üzere açıklama yapılacağını ve uçucu mıntıka kendisine Balıkesir’i seçtiklerini söyleyen Tuna, “15 yıldan bu yana süren say tamamlandı. Şehitlerimizin illere bakarak tespitleri yapılırken, Genelkurmay arşivlerinde yapılan araştırmaya bakarak Balıkesir’den 214 şehidimizin olduğu tespit edildi. Şehitlerimizin künyelerini Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı’mıza doğrulama ettik. Şu anki talebimiz, 214 şehidimiz amacıyla Balıkesir devlet merkezinde müstesna vadi ayırarak, 1 abide yapılarak abideleştirmek hesabına girişimde bulunduk. Büyükşehir Belediye Meclisi’miz bu önergemizi kabul etti. Komisyona gönderme ettiler. Yer güdük süre içerisinde adamakıllı aynı yeri ayırarak Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın nezdinde 214 Balıkesirli şehidimizin isimlerini neşelendirmek için say başlatılacak” dedi.

Belediyelere 81 ilde müracaat yapılacağı söyleyen Tuna, kendisinin Balıkesir’de olması nedeniyle ilk açıklamayı ve girişimi burada yaptıklarını anlatarak, “Üyesi olduğum Sarıkamış Şehitleri Platformu olarak ülke genelinde bu çalışmayı başlattık. İlk açıklamayı buradan yapıyoruz. 81 ilimizde Sarıkamış Platformu yerine şehitlerimizin isimlerini yani 90 bin şehidimizin ismini ne ilimizde, hangi ilçemizde olduğunun tespitleri, isimleri, künyeleri Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinden çıkarılmıştır. Bu tespitler Güngör Sönmez hocam ile Remiz Karabekir hanımefendinin çalışmalarıyla sağlanmıştır. Balıkesir’de uçucu kesim namına evvel başvurumuzu yaptık. 81 ilimizi havi çalışmaların sonucu Sarıkamış Platformu yoluyla açıklanacaktır ve değme ilimizde 90 bin şehidimizin ismini bilcümle illerimizde neşelendirmek koşuluyla girişimlerde bulunacağız” diyerek konuştu.

Share: