Giresun ruzname haberleri… Giresun’da eğitimlerini bütünler 229 saklayan şehadetname aldı

Giresun Müftülüğüne sınırlanmış kurslarda Kur’an-ı Bonkör’i ezberleyen 229 mektepli üzere hafızlık icazet merasimi düzenlendi.

19 Eylül Spor Salonu’nda organize eden merasim, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İstanbul Eyüp Padişah Camisi İmam Hatibi Erhan Mete’nin Kur’an-ı Bonkör tilavetinin peşi sıra tendürüst hafızlar tekbirler eşliğinde tören alanına geldi.

Vali Enver Ünlü, Bartın’ın Amasra ilçesinde beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara dahi acil felah diledi.

Hafızlık kültürünün Giresun’dahi haddinden fazla etkili bir şekilde yaşatıldığını belirten Ünlü, “Çokça önemli alimleri, insanları, islam gizemciliği büyüklerini çıkarmış benzeri şehrin evlatlarıyız. Bu manada hafızlık kursuna yöneltme geleneğini birlikte çokça dinç şekilde bilcümle birlikte müşahede ediyoruz. Bugün burada, 229 koruyan yetiştirmenin mutluğu içerisindeyiz. Hafızlarımızı, hocalarını ve ailelerini kutlama ediyorum.” dedi.

Din İşleri Başkanlığı Diyanet Hizmetleri Genel Müdürü Şaban Kondi ise hafızlığın herkese nasip olmayacağını vurgulayarak, hafızlığını bütünleyen öğrencilerin değme çeşit tebrik kartı ve takdiri adalet ettiğini aktardı.

Arz görklü merasimin Kur’an üzere yapılan merasim olduğunun altını çizen Kondi, şunları kaydetti:

“Bildirme körpe sedir, zarfında Kur’an’ın konuşulduğu, okutulduğu meclistir. Bildirme esaslı mekan, Kur’an’ın okutulduğu mekandır. Sunma kıvrak sadaka, Kur’an-ı Ahi hizmetine yapılan sadakalardır. O sebeple, şu anda burada en tatlıca insanlar topluluğuyla bu arada olduğumuzun, adeta meleklerin kanatları altında olduğumuzun idraki içerisinde olmamız gerekiyor. Ülkemizin ciharıyek köşesinde Kur’an’ın sesi, nefesi yankılanıyor. Yavrularımızla hangi büyüklüğünde şükretse azdır.”

DOĞRU Tümen Giresun Mebus Bedel Vazıh, kendisinin üstelik bir hafız olduğunu anlatım ederek, “Hafızlığın kıymeti, değeri tek şeyle ölçülmez. Giresun’de 229 hafızın yetişmesine destek olan ailelerine ve Giresun halkına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Törende elan sonradan hafızlığını bütünler öğrencilere protokol üyelerince icazetname belgeleri ve değişik hediyeler verildi.

Programa, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden, İl Müftüsü Ramazan Topcan, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, kaza müftüleri, din görevlileri ile hafızların aileleri dahi katıldı.

Share: