Sbide Antika Kenti’ndeki kazılar bölgenin tarihine kandil tutak

Karaman’ın Ermenek ilçesi Yukarıçağlar köyünde bulunan Sbide Antika Kenti’ndeki kazılar, bölgenin tarihine mum tutak.

Antik kentte bu sene 30 Nisan’dahi başlayan kazı çalışmaları, 3. sezonunda Karaman Müze Müdürlüğünce Selçuk Ecza Deposu ve Ocakçı Belediyesi sponsorluğunda yürütülüyor.

Sbide Antik Kenti, Yukarıçağlar’ın kuzeyindeki “Hisarkaya” evet da “Odalık Tahtı” namına isimlendirilen yamaçlarda düz alıyor. Hafriyat çalışmalarının sürdüğü antik kentin kalıntıları, degaje bir alana yaygın durumda bulunuyor.

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, AA muhabirine, Anadolu coğrafyasının geçmiş çağdan bu yana bir nice medeniyete ocak sahipliği yaptığını söyledi.

Karaman’ın Itidalli Anadolu’dahi tarihi, kültürü, ekonomisi, insanlarının çalışkanlığıyla Türkiye’nin yüce şehirlerinden olduğunu anlatım eden Akkoyun, “İnsanlarımızın elan gür şartlarda yaşayabilmesi, ilimizin kalkınması için cemi amme kuruluşları namına hep gelişigüzel çalışıyoruz. Bunların yanı sına şehrin kültürünün tarihinin ortaya çıkarılması, turizme kazandırılması ve korunması ebette hem oran adına bizlerin hem dahi vatandaşlarımızın görevi.” diye niteleyerek konuştu.

Akkoyun, bir şehrin ekonomisi, sanayisi ve tarımının geliştirilmesi büyüklüğünde tarihi ve kültürel varlığının ortaya çıkarılması, bunların korunması ve turizme kazandırılmasının üstelik büyük olduğunu belirtti.

“Sbide Antik Kenti’ndeki kazıları çok önemsiyoruz”

Bu anlamda Karaman minval ve ilçelerindeki gâh alanlarda kazı çalışmalarının sürdüğünü anlatan Akkoyun, şunları kaydetti:

“Bu çalışmalarda tarihi varlıklarımızın, tarihi eserlerimizin ortaya çıkarılması ve turizme kazandırılması amaçlanmakta. Bu kapsamda Ermenek Yukarıçağlar köyünde bire bir hafriyat çalışmamız var. Bunun yanı sıra Gökçeseki, Kisse ve Topraktepe ören yerinde kazı çalışmaları sürüyor. Sbide Antik Kenti’ndeki kazıları haddinden fazla önemsiyoruz. Burada çokça nazik bir antika şehir var. Talih yapılanması, kilisenin yapısı ve büyüklüğü, nekropolün büyüklüğü, buranın kebir aynı kayran olduğuna işaret ediyor.”

Kazıda balaban buluntulara ulaşıldığına işaret eden Akkoyun, “Elde edilen buluntular arz kırılan şekilde incelenmekte. Kâin kadeh, yerey, seramik eşyalar, sikkeler, familya eşyaları, icraat bittikten sonra sergilenecek. Ati yıllardaki kazılarda, bölgenin şimdiye büyüklüğünde belirsiz kalık, tarihine çerağ tutaç belge ve verilere ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Share: