Rusya’nın orkide ihtiyacı Yalova’dan karşılanacak

Rusya- Ukrayna savaşı zımnında Hollanda’nın çiçek ihracatını durdurduğu Rusya, orkide ihtiyacını Türkiye’den karşılayacak.

Savaş dolayısıyla Hollanda’nın aldığı karar sonrası Rusya’nın ihtiyaç duyduğu ürünlerde almaşık büyüklük Türkiye oldu.

Özellikle Türkiye’nin orkide ihracatının yüzde 40’ını yapan Yalova’daki Solo Plant firması, dış satım listesine Rusya’yı de ekledi.

36 bin metrekarelik seralarda yıllık 1 milyon orkide üretimi yaptıklarını tamlayan işletme sahibi Edvar Tuğtekin, 2014 yılında Türkiye’nin orkidede dışa bağımlılığını aynı nebze olsun kısıntı hedefi ile üretime başladıklarını anlattı.

İthalatın kısaca yüzdelik 40’nı keserek Türkiye’ye kırıcı oranda döviz kazandırdıklarına aksan eden Tuğtekin, “Özlük doku kültürü laboratuvarımızda üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Üretimi yaparken tüketicilerimizin ve müşterilerimizin taleplerini ayn uğrunda tutuyor ve üretimimizi birlikte bu yönde planlıyoruz. Türkiye’dahi doku kültürü ile orkide üretimi özne önceki ve tek işletme üstelik biziz.” ifadelerini kullandı.

Hollanda’nın savaştan âlem Rusya’ya çiçek ihracatını durdurduğuna dikkati calip Tuğtekin, şöyle konuştu:

“Üretilen orkideleri takkadak çöz pazarda satmıyoruz. İhracatını de yapıyoruz. Orta Şark ülkeleri, Kosova ve Arnavutluk, Yıldız Makedonya’ya buradan çiçek gönderiliyor. Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaştan hava Hollanda Rusya’ya çiçek satışını kesti. Bu durumda Rusya yönünü Türkiye pazarına çevirdi. Rusya ile orkide satışı anlamında anlaşma aşamasındayız. Gelişmemiş sürede Rusya pazarında Yalova orkidesinin satışını planlıyoruz.”

Share: