Putin’den Kuzey Kore mesajı: İlişkilerimizi genişleteceğiz

Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin, Yıldız Kore lideri Kim Jong-un’a Kore Halas Günü kapsamında kitap yolladı. Putin mektupta, “Eş çabalarımızla, şümullü ve pozitif düet ilişkilerimizi genişletmeye devam edeceğimize eminim” dedi.

Rusya Büyüklük Başkanı Putin, Kore Kurtuluş Günü kapsamında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a tezkere yolladı. Putin, mektupta, “Ülkelerimiz, Joseon’un kurtuluşu amacıyla omuz omuza savaşçı Kızıl Kargaşa askerlerinin ve Koreli yurtseverlerin anılarını yaşatıyor. Print günlerde hazırlanan koskocaman dostluk ve işbirliği geleneği, Rusya Federasyonu ile Kore Demokratik Umum Cumhuriyeti ortada dostça ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bibi akva tıpkı ana yapılanma etmektedir. Eş çabalarımızla, şümullü ve yararlı ikili ilişkilerimizi genişletmeye devam edeceğimize eminim. Bu tamamen iki mevki halkının çıkarınadır ve tıpkısı bütün kendisine Kore yarımadasının ve Kuzeydoğu Asya bölgesinin düzenlilik ve istikrarının güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır” dedi.

Kim Jong-un ise Putin’in mektubuna şu sözlerle bedel verdi: “Joseon’un kurtuluşu amacıyla savaşçı Değerli Kalaba askerleri, kanlarını ve hayatlarını cömertçe feda eden kocaman bire bir uluslararasıcılık örneği gösterdiler. Kore ile Rusya arasında, kökleri arkadaş dostluğuna, birliğe dayanan dostane ve işbirlikçi ilişkinin henüz tüvana benzeri şekilde güçlendirileceğine ve geliştirileceğine inanıyorum.”ŞIMAL KORE, DONETSK VE LUHANSK’I TANIMIŞTI

Şimal Kore, Suriye’den sonradan Luhansk ve Donetsk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıyan devlet olmuştu. Donetsk Ahali Cumhuriyeti Lideri Denis Pushilin, sosyal iletişim araçları hesabından Kuzey Kore’ye teşekkür etmişti.

Share: