Oto tamircilerinden vasıta sahiplerine kışlık hizmet uyarısı

Oto tamircilerinden açar sahiplerine kışlık bakım uyarısı

KAHRAMANMARAŞ Otomobil tamirat ustaları, benzeyen yoğun kış ayları öncesinde sürücüleri araçlarının bakımlarını yaptırmaları üzerine uyardı.

Devlet genelinde etkisini göstermeye başlayan ve itici havalarla birlikte Kahramanmaraş endüstri sitesinde oto hizmet atölyeleri hareketlenmeye başladı. Kış aylarının sürücüler açısından sorunsuz geçmesi amacıyla sargaç, motosiklet, antifriz ve akümülatör kabil açar aksamlarını taharri ettirmeleri gerektiğini vurgulayan onarımcı ustaları radyatördeki suların antifirizle değiştirilerek derecesini eksiklik 40 ve üstüne çıkartmanın önemini vurguladı. Kahramanmaraş sanayisinde oto tamirat ustası Selahattin Çadır, “Kışlık kontrollerimiz alelumum akü ölçümü, antifriz ölçümü, yağ bakımları ve bunun yanı sıra birçok kontrollerin yapılması gerekiyor. Bize mevrut araçların bakımı sadece yağ ve süzgeç değişimi değil, bütün akşamların kontrolünü yaparak bakımlarını yapıyoruz” dedi.

Kış aylarında antifriz ölçümünün öneminde değinen Oba, “Kışın antifriz ve akümülatör ölçümü çok büyük. Kışın tıpkısı giysi olayı olduğu zaman motorda kâin sular buz tutuyor. amma velakin motor aksamı içerisinde kâin borular kırılıyor. Bu oluşumu engellemek için antifiriz kullanımı haddinden fazla yetişkin. Antifrizin köpürme derecesi faziletli olduğu amacıyla de önemlidir. Tıpkı zamanda akümülatör ölçümü dahi oylumlu, çünkü kış aylarında elektrot seviyelerinde düşüş meydana geliyor. Aküler bu durumda marş yapımını engelliyor. Bunun üstelik önüne terhis etmek için akü kontrolünü birlikte banko yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Ortalama kış hizmet maliyetine de değinen Çadır, “Averaj tıpkı kış bakımının maliyeti bin TL ile 2 bin 500 TL ve mergup malzemelerin kalitesine bakarak değişiyor. Bire Bir zamanda arabanın durumuna bakarak dahi bu maliyetler artıp düşebiliyor” ifadelerini kullandı.

Share: