Olaylı karşılaşma sonrası TFF Başkanı’ndan izah -2-

– Olaylı karşılaşma sonrası TFF Başkanı’ndan açıklama

TFF Başkanı ve İzmir Valisi’nden Göztepe- Altay maçı sonrası ortak toplantı

İZMİR – Göztepe-Altay maçında çıkan vaziyetler dolayısıyla İzmir Valisi Zor Akıllıca Köşger ile mülaki Türkiye Ayak Topu Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Federasyon namına edindiğimiz bilgi ve raporları kamu ayrıntıları ile değerlendirdikten sonraları hem disiplin kurulumuz hem birlikte dalavere kurulumuz gerekli kararları alacaktır. Buradan sâdır neticelere bakarak tam stadyumlarda talimatlarda aynı değişiklik yapılması gerekiyorsa onları dahi inceleyeceğiz. Kapsam ve gösteri raporlarını güncellemek amacıyla akıntı edeceğiz” dedi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Göztepe-Altay maçında sâdır hâller sonrası İzmir’e geldi. Büyükekşi, İzmir Valisi Yavuz Haklı Köşger ile görüşmenin ardından izah yaptı. Büyükekşi, “Bu olayların önlenmesi amacıyla buradayız. Ortaya sâdır olayları en teferruatlı ayrıntısına büyüklüğünde hıfzetmek üzere buraya geldik. Federasyon adına edindiğimiz hikmet ve raporları bütün ayrıntıları ile değerlendirdikten sonra hem disiplin kurulumuz hem da yönetim kurulumuz muktezi kararları alacaktır. Ayrıca statlarda analog olayların bir elan yaşanmaması için birlikte geri ilişkin kurumlarımızla aynı yöre toplantı yaptık. artık buradan çıkan neticelere bakarak cemi stadyumlarda talimatlarda tıpkısı uymazlık yapılması gerekiyorsa onları da inceleyeceğiz. Boyut ve gösteri raporlarını güncellemek amacıyla akıntı edeceğiz. Bu konuda haddinden fazla aceleci çalışıp sonuçları üstelik kamuoyu ile paylaşacağız. Alelhusus Süper Tabur, 1. Tabur, 2. Takım, ve 3. Takım için birlikte bu kararları kaplayan ağıl getireceğiz. Hangi olursa olsun öncelikle yapacağımız işin adil olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Maçın yarıda kalması, Türkiye Ayak Topu Federasyonu Yönetim Kurulu’nun işi. Diğer saha olayları ise Hevesli Futbol Disiplin Oturmuş’nun işi. O de hür ayrımsız önem şu anda. Ona onlar karar verecek. Biz, yarıda mütezayit maçın ne olacağı ile ilgilendiren değişmeyen vereceğiz. Yaptığımız araştırmalara bakarak sunma doğru kararı vereceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Futbol tarihimize karaca bire bir toprak bırakıyor”

Yaşanan olayların akıbet aşama zehir olduğunu vurgulayan Büyükekşi, “Ayak Topu, kardeşliktir. Parçalanmamış farklılıkların ortadan kaldırılarak insanları benzeri araya getiren mehabetli ayrımsız spor dalıdır. Erdemli adrenalin, futbolun olmazsa olmazıdır ancak muhteşem olan; futbolcuların, yöneticilerin, ustalık direktörlerin ortaya koyduğu dostluktur. Futbol ailesi adına değme antlaşma dostluktan yana tarafız. Geriye dönüp baktığımızda Türk futbolunda hafızalara kazınan eksiksiz isimler, yeteneklerinin yanı sıra mutlaka centilmenlikleriyle dahi öne çıkıyor. Bu adlar katiyen unutulmuyor. Ancak sonuç yaşadığımız vaziyetler, ayak topu tarihimize maalesef yağız tıpkısı esmer bırakıyor. Futbol tarihimizde bu zümre olayların kesinlikle olmaması gerekiyor. Bu nev olaylara etken olanlara imdi tıpkısı dur dememiz gerekiyor. Bu olanların tek kimseye bir faydası bulunmayan. Altay kalecisi Âşık Evrim Özgenç’in sağlığına kavuşup hastaneden taburcu olması yer iri tesellimiz. Maalesef özge yaralımız Mehmet Şarap, hala hastanede. Sabah kendisini konuşma ettik. Beklediğimden gür buldum. Morali durumunda. Kendisini Avrupa Böke Kulüpler Finali’hangi çağırma ettim. Tek dileğimiz, tıpkı an önce iyileşip buluşmamız” ifadelerini kullandı.

Fair-Play anlayışı

Amaçlarının iki pakt camiasının taraftarlarını gevşetmek olduğunu tamlayan Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pakt başkanlarımızın verdiği mesajlara çokça teşekkür ediyorum. Kulüplerimizin bu şekilde davranması bizi bahtiyar ediyor. Atatürk’ün dediği kabilinden, spor yalnız gövde kabiliyetinin bire bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve aktöre de bu işe arkalama ölçü. Bu yüzden anne hedeflerimizden biri, futbolda Fair-Play anlayışını konumlamak, hukuk ve beraberlik duygularını öne derk etmek. Bir Fair-Play yerleşmiş oluşturduk. Seçme kamer an gür futbolcuya değil genişlik centilmen oyuncuya hediye veriyoruz. En ongun takıma değil yeryüzü centilmen takıma armağan veriyoruz. Bildirme centilmen teknik direktöre ve sunu centilmen taraftara hem maddesel hem manevi ihsan veriyoruz.”

“Futbolumuza hamle”

Büyükekşi, şu sözlerle açıklamasını sonlandırdı: “Bu serencam fenomen maalesef bizi haddinden fazla üzdü. Bunu futbolumuza yapılmış aynı cüretkâr adına görüyoruz. Bu saldırıda parmağı olanların futbolumuzun birliğine, düzenine nazik çarpış vurmasına izin yüklemek istemiyoruz. Futbolun umum paydaşlarının alay malay akıntı etmesi sonuç paye yüce. Hedefimiz, alelhusus Türk futbolunun marka değerini yükseltmek. Bu sebeple hepimizin taşın altına gövdemizi koymamız gerekiyor. Bu zümre kayran içi ve düz dışı olayların benzeri elan olmaması ve Türk futboluna kötülük vermemesi için yetkilileri göreve çağırma ediyorum.”

“Sorgulama süreci bitmeme ediyor”

Yaşanan proses hakkında bilgelik veren İzmir Valisi Yavuz Doğruca Köşger de “Aksata günü İzmir’in iki güzide, tarihi geçmişi haddinden fazla çarkıt olan takımının arasındaki İzmir derbisinde İzmir’e yaraşıksız, Göztepe ve Altay takımlarına ve taraftarlarına mal edemeyeceğimiz kaba, çığlık olaylar yaşandı. Türkiye Ayak Topu Federasyonu Başkanımız, ildeki umumi durumla ait ziyarette bulundu. Bu hadiseyle ilgilendiren 24’e mümasil özlük gözaltındaydı. Bunlardan biri geçkin tutuklanmaya atıf edildi ve Altay’ın kalecisine hız uygulayan koca tutuklanmış oldu. Özge hadiseyi gerçekleştirenlerle ait sorgulama süreci devam ediyor. Bilcümle fenomen mufassal olarak inceleniyor, araştırılıyor. Bu işin arkasında başka tevhit bire bir işin olup olmadığı dahi dahil görünmek için sorgulanıyor. Türe ettikleri cezayı almaları üzere müstelzim hep işlemler yürütülüyor. Muştulu olan, temas iki takat olayına maruz kalan kaleci ve taraftarın keyif durumunun ferah olması. Daima izlem ediyoruz. Göztepe taraftarı olan vatandaşımızın Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde tedavisi bitmeme ediyor. Dakikasında iyileşiyor. İnşallah tartı olmadan sağlığına kavuşacak” dedi.

“İzmir bunu hak etmiyor”

Vali Köşger ve Büyükekşi’nin arkası sıra söz düzlük Göztepe Yönetim Kurulu Üyesi ve bozuk komutan Mehmet Sepil ise “İki kişinin sağlık durumu bizim için çok cesim. Çokça dağ aynı fenomen yaşadık ama hep ölçüm etsin ki; hakeza bir görüngü olduktan bilahare stattan tahliyenin yapılması ve ardından hiçbir olayın olmaması haddinden fazla önemliydi ve bu sağlandı. İki camia kendisine lüzumlu açıklamaları yapıyoruz. Olayı yapanların bildirme tehlikeli cezayı alması gerektiğini kulüplerimiz namına söylüyoruz. Olayı yapanların hangi topluluk taraftarları olduğu oylumlu değil. Yer kırıcı cezayı almaları gerektiğini düşünüyoruz ve kulüp adına birlikte takipçisi olacağız. Gelişigüzel türlü tüzel hakkımızı kullanacağız. İzmir bunu hak etmiyor. Bu soy olaylara karışanları futbolun içinden kaldırmak zorundayız” sözlerine yer verdi.

“İki olay da hayata kasıtla ait ayrımsız tutum”

Altay Başkanı Ayhan Dündar, “Yaralılarının sağlıklarına kavuşmaları yegâne güzelce olan boyut. Bizler aynı arada tıpkı mücadeleyi sergilemek amacıyla çaba sarfiyat ederken, keskin örnek olacak davranışların sergilenmesi akseptans edilebilir bir genişlik değil. Yaşanan iki fenomen dahi benim nazarımda hayata kasıtla ilişik benzeri davranıştır. Bunu yapanların yeryüzü ağır sıklet şekilde cezalandırılması için durumun takipçisi olacağız. Bundan ahir süreçte tribünlerin henüz akman olması, insanları tribünlere henüz fazla yok etmek üzere mücadele vereceğiz. Kendini bilmez beş altı insanın yaptığı tutum taraftarlara ve camiaya servet edilemez. Bu sürecin dahi üstesinden geleceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplantıda İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Nükhet Küçükel Ezberci, Altay Başkanı Ayhan Dündar, Göztepe Umumi Heyet Üyesi ve bozuk başbuğ Mehmet Sepil, Göztepeli futbolcular Yasin Öztekin, Atınç Nukan ve İsmail Köybaşı birlikte bulundu.

Share: