Musa Anter Cinayetine İlişkin Davanın Duruşması Zaman Aşımına 5 Çağ Kaldığında Yapıldı.

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Gazeteci-yazar Musa Anter cinayetine ilgili davanın duruşması, ahit aşımına 5 dönme kala yapıldı. Duruşma, Anter’in öldürülmesinin insanlığa alın işlenen yanlışlık olup olmadığına ve davanın devir aşımına uğrayıp uğramayacağına bire bir ahir celsede karar yüklemek için davayı 21 Ilkgüz’e erteledi. Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, “Faili belirsiz cinayetlerin ant aşımına uğraması, adamlık suçudur” dedi.

Musa Anter’in 20 Ilkgüz 1992 tarihinde Diyarbakır’dahi öldürülmesine ilişkin davanın duruşması, Ankara 6. Alçak Ceza Mahkemesi’nde bugün yapıldı. Duruşmayı, CHP Ankara Mebus Sebep Kaya, HDP Ağrı Milletvekilleri Abdullah Antrenör, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP Adana Saylav Eksiksizlik Peköz dahi izledi.

Duruşmada, Dicle Anter’in avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adam Umumi Başkanı Öztürk Türkdoğan, bu davanın insanlığa karşı yanlışlık kapsamında olması ve zaman aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplerini yineledi.

Duruşma heyeti, davanın konusunun insanlığa alın yanlışlık kapsamında olduğu ve bu nedenle devir aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplere ilgilendiren değerlendirmenin benzeri sonraki duruşmada yapılmasına karar vererek davayı 21 Eylül’e ertelendi.

“FAİLİ MÜPHEM CİNAYETLERİN ANTLAŞMA AŞIMINA UĞRAMASI, İNSANLIK SUÇUDUR”

Murafaa öncesinde SIMURG Bilgelik Ajansı’na konuşan Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, ant aşımına ilişik şunları söyledi:

“Bugün 15 Eylül 2022, belki da babamın sonuç duruşması. Amma 20 Ilkgüz 2022’da, 30 yıllık bir zaman aşımı bahis konusu. Bu mahkemedeki beklentilerimiz… Gelişigüzel husus arasında gerçekte, yani hep deliller, şahitler konuştu. 97’den bugüne büyüklüğünde olan geçmişe baktığımızda, davanın seyrinin zahir olduğu gayet yalınlık ve kemiksiz. Failler anlaşılan esasta. Bu, tıpkısı faili meçhul cinayeti. Faili bilinmeyen cinayetlerin ant aşımına uğraması, yabanlık suçudur. Biz bunu kabul etmiyoruz amma hakeza bire bir durumla cebin karşıyayız. Yani bütün bilgiler, bilcümle deliller mehabet arşivinde var esasında. Bu kerem arşivine dokunulmuyor maatteessüf. Hele ayrımsız dahi bu Kürt edip Musa Anter olunca bu daha da net biçimde ortaya çıkıntı oluyor.”Share: