Munzur Üniversitesi Malatya’da mobil mutfak kurdu

Tunceli Munzur Üniversitesi deprem bölgesi Malatya’ya canlı aş damı kurdu.

Tunceli Munzur Üniversitesi Rektörlüğü, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen Malatya’da devingen aş damı kurarken, ihtiyaç sahiplerine akarsu ve ekmek desteğinde da bulunuyor. Yurtdışından gelen ekipleri mütercim desteği bile sağlanırken, 20 yabanlık öğretim üyesi üstelik depremden etkilenen binaların teftiş ve kontrolünde görevlendirildi.

Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve 10 ili etkileyen depremin ardından harekete geçtiklerini belirterek, “Depremden etkilenen Malatya’da vatandaşlarımıza destek olmak için İl Afet Eş Güdüm Kurulu ile istişarede bulunarak Üniversitemizce 7 Gücük Ay 2023 tarihi itibariyle başladığımız ve bitmeme edecek olan arkalama desteği kapsamında; seçkin periyot 10 bin su, 2 bin savmak gönderilmekte. Aktif mutfak oluşturularak 2 aşçı ve 6 garson ile öğlen ve akşam ezanı kalkışmak amacıyla seçkin periyot 6 bin nefis ısıdam çorba ve meşrubat dağıtımı yapılmaktadır” dedi.

Bölgede mahdut dışından mevrut kurtarma ekiplerine dilmaçlık fayrap etmek üzere iki talim üyesinin görevlendirildiğini nâkil İpek, “Ayrıca yer sarsıntısı bölgesinde zarar gören binaların denetim ve kontrollerini fethetmek amacıyla öğretim üyesi ve mühendislerden oluşan 20 kişilik tıpkı grup sahaya gönderme edilmiş, depremden etkilenen ve tahaffuz ihtiyacı olan vatandaşlarımız üzere 600 yabanlık vadi tahsisi yapılarak Üniversitemiz Merkezi Konuşma Salonu tahaffuz hizmetine açılmıştır. Ağırlık günlerde ortaya koyduğu dayanışma ile kavim olma duygusunu sunma aktif şekilde sergileyen vatandaşlarımız ve devletimiz kadar Munzur Üniversitesi dahi yaşanan hareket felaketinden etkilenen vatandaşların yanında olmayı sürdürecek. Kamu personeli ve imkanları ile konuya duyarlılık göstererek depremin yaralarının sarılması üzerine yardımlara bitmeme edecektir” diye niteleyerek konuştu. – TUNCELİ

Share: