Munzur Çayı’nın kıyısında otağ kampı keyfi

Tunceli’nin Ovacık ilçesine mevrut tatilciler, Munzur Çayı’nın kıyısında keçe kampı yaparak saf güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfu akarsu kâin 1500 rakımlı ilçe, saf güzellikleriyle yerel ve yabancı turistleri ağırlıyor. Dört zaman tabiat ve akarsu sporlarına müsait yassı sunan ilçede, çadır kampı alanları da serencam yıllarda her an yaygınlaşmaya başladı.

Kentte turistik açıdan şişman önem haiz çadır kampına kasaba illerden mevrut misafirlerin yanında civar sakinleri de ilişki gösteriyor.

Günübirlik veya mufassal devamlı yolculuk kapsamında ilçeye gelen misafirler, alelhusus Munzur Çayı’nın kıyısında kurdukları çadırlarda tatillerini yapıyor.

Su şeş canlıları, kategorik suyu ve firuze mavisi görünümüyle tabii akvaryumu mail çayın kenarında, şehirden uzakta, doğayla çöz içe devir geçiren kamp tutkunları, aktarılma boyu ağaçların gölgesinde piknik yapıp, serin sularda yüzerek dinleniyor.

“Kamp yaparken yıldızları dahi uğraşmak çok sevinçli”

Doğa tutkunu Şair Turgut, AA muhabirine belli başlı aralıklarla dinlenme kampı yaptığını ve kent stresinden uzaklaştığını söyledi.

Kampta güne erken başlamanın haddinden fazla dörtköşe olduğunu anlatan Turgut, “Munzur Çayı’nın kıyısında oba kurup yüzmeye gidiyoruz ve arkası sıra gelip kahvaltımızı yapıyoruz. Dönme içerisinde dinlenmek üzere hamak kabil türlü aktiviteler yapıyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra de yaktığımız ateşte patates ve biber közlüyoruz. Kamp yaparken yıldızları birlikte temaşa etmek çokça dörtköşe.” dedi.

Hatay’dan gelen Fevzi Çapar, tatil fayrap etmek için Ovacık’ı yeğleme ettiğini ve buranın doğasına hayran kaldığını belirtti.

“Doğayı korusunlar”

İlçenin Güneykonak köyünde kamp alanı işleten Doğancan Varlıel, haziran ayından bu yana binlerce tabiat tutkununu misafir ettiklerini anlatım etti.

Varlıel, şunları söyledi:

“İlçedeki en domuzuna aktivitelerden biri kamp düzenlemek. Ovacık geleceğin arz kebir turizm yerlerinden biri olacak. Burası doğal güzelliğiyle ilişki çekiyor. Buraya mevrut arkadaşlardan doğamızı korumalarını istiyorum.”

“Dünyanın değme yerinden seyyah geldi”

İlçede otel işleten Suat Eren de Ovacık’ın gelişigüzel sezon binlerce ziyaretçinin uğrak yeri olduğunu belirtti.

İlçenin birçok natürel güzelliğe ocak sahipliği yaptığını dile getiren Eren, şöyle konuştu:

“Gelişigüzel yerde gelgel çok sıcakken Ovacık’ta insanlar yayla serinliğinde antlaşma geçiriyor. İnsanlar burada güzün fotoğraf çekiyor, kışın ski yapıyor, bahar ve yaz aylarında rafting, kamp ve trekking yapıyor. Bu sene tatilciler ilçemize yoğun kâm gösterdi ve sezon çok gür geçti. İsviçre, Almanya, Hollanda ilkin koyulmak için dünyanın temas yerinden turist geldi. Bunun dışında elverişsiz içinden bile İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Denizli kabil illerden gelen tatilcileri ağırladık.”Share: