Merhum Ilbay Recep Yazıcıoğlu Aydın’daki kabri başında anıldı

Sakat valilerden Recep Yazıcıoğlu anısına ölümünün 19’uncu sene dönümünde Kültürlü’ın Söke ilçesindeki kabri başında anma töreni düzenlendi.

Görev anlayışı ve vatandaşla hamam ilişkisi nedeniyle görev yaptığı dönemde “Süper Ilbay” ve “Efsane Vali” olarak adlandırılan rahmetli Yazıcıoğlu için Söke Muasır Mezarlığındaki kabri başında aynı araya gelen ailesi ve sevenleri, mezarına karanfil bıraktı, dua etti.

Törende Kaymakam Ümit Hüseyin Cenup, Yazıcıoğlu’nun uygulamaları ve fikirleriyle sabah yeli kaynağı benzeri vali olduğunu, birçok idarecinin ondan etkilendiğini belirterek, “Devletimizi ve milletimizi yüceltmek amacıyla elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyuyoruz. Fakat bunlar seçkin zaman sayın valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun yapmış olduğu neticeleri vermiyor. Hangi kadar mehabet adamıysa o büyüklüğünde milletin valisiydi. Kimsenin yapmaya cesurluk edemediklerini yapabilen, söyleyebilen ayrık bire bir şahsiyetti.” dedi.

Vali Recep Yazıcıoğlu’nun kardeşi Leyla İleri de yaptığı açıklamada ağabeyinin 55 almanak ömrüne değme kula talih olamayacak büyüklüğünde korkulu benzeri bakım sığdırdığını, ölümünün üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen halen aranıp sorulduğunu ifade etti.

İleri, “sıkça mezarına gelirim. Bire Bir karanfil, tıpkı yoz nokta, bire bir kitap… uğrayan biri mutlaka bırakmış tamam. Zaman Zaman geldiğimde ziyaretçilerle karşılaşırım. Bu üstelik özellikle bizi haddinden fazla mutlu ediyor. Etkin insanların unutulmadığını temizlemek insana geçim veriyor. Almak kim vazifesini kül anlamıyla yapmış.” diyerek konuştu.

Törene Adnan Menderes Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Fatma Neval Zinde, Söke Fehime Yüksek Kocagöz Ihtişam Hastanesi Başhekimi Dr. Hasibe Özgeçen Dinçel üstelik katıldı.

Tokat, Entelektüel, Erzincan ve Denizli’birlikte valilik işleyen Recep Yazıcıoğlu, 2 Ilkgüz 2003’te Ankara’dahi geçirdiği trafik kazasında yaralanmış, kaldırıldığı hastanede 8 Eylül’dahi yaşamını yitirmişti. Yazıcıoğlu’nun cenazesi, Söke’de 11 Eylül 2003’te toprağa verilmişti.Share: