Milyonlarca öğrencinin beklediği selen! KYK burs ve güven başvuru sonuçları açıklandı

Yükseköğrenim öğrencilerinin merakla beklediği vukuf Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’ndan geldi. Sosyal iletişim araçları üzerinden naklen yayın yapan Nazır Kasapoğlu, 2022/2023 burs ve tahsil kredisi sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Kasapoğlu, “KYK burs/yüreklilik sonuçlarınız birazdan e-Devlete yüklenecek.” dedi.

BURS VE KREDİLERE ZAM YAPILDI

Bu hafta başında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere yönelik müjdeler vermişti. 2023 yılı kredi ve burs miktarlarına zam yaptıklarını belirten Erdoğan, bakir ücretleri paylaşmıştı.

BURS VE KREDİLER NE BÜYÜKLÜĞÜNDE OLDU?

Erdoğan, “Lisans öğrencilerinde 850 liradan 1.250 liraya, erdemli lisans için 1.700 liradan 2.500 liraya, doktora üzere 2.550 liradan 3.750 liraya çıkartıyoruz” dedi.

BURS NEDİR?

Faziletli öğrenim gören başarılı ve gerekseme sahibi öğrencilere 5102 dar Erdemli Tahsil Öğrencilerine Burs/Güven Verilmesine İlişkin Yasa hükümlerine bakarak karşılıksız sunulan paradır.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Erdemli öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddesel yönden yetiştirmek, içtimai ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak için devam ettikleri yüksek talim kurumlarının alışılagelen öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan namus borcu paradır. Tahsil kredisi borcu; öğrenciye alışılagelen öğrenimi süresince sunulan miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Az İçi Üretici Değer Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Share: