Marmara ve Ege’de 8 ilde boğanak, 4 ilde ise yağan komple hayatı damarı bozuk yönde etkiledi

Facia ve Ivedili Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa için dolaşma zarfında ve akşam ezanı saatlerinde kuvvetli yağmur uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde aktif olması beklenen akva yağışlara ait, “24 Ağustos Çarşamba haset; Marmara’nın cenup ve batısı ile Kuzey Veli’bile görülecek boğanak ve asuman ses boğanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’birlikte akva, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında düz yer çok akva olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BORA, 4 İLDE KIRCI YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların peşi sıra kip çok ilde boğanak yağmur etkin oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’de bora yağıştan kaynaklı su baskınları yaşandı. Mavera yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’birlikte ise su baskınlarının birlikte dolu yağışları da hayatı pahal etkiledi.

İZMİR’DE AKARSU BASKINLARI

İzmir’birlikte zaman saat 16.00 sıralarında etkili olan bora yağmur yurttaşlara pres anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Veli Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını üstelik akarsu bastı. Şifahane bahçesinin ve içerisinin suyla meşbu olduğu anların meydan aldığı görüntüler içtimai medyada paylaşıldı. Yurttaşların sayrılarevi içerisinde akarsu meşbu koridorlarda güçlükle yürüdüğü görüldü. Yağmur dolayısıyla trafikte üstelik aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE MEŞBU VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Hava Bilgisi aracılığıyla bugün üzere komple ve gök patırtılı boğanak yağış uyarısı yapılan Balıkesir ve yer ilçelerinde saat 15.00 sıralarında boğanak yağmur başladı. Kirci ile karışık kısaca 1 saat etkili olan bora zımnında ana yol ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Akarsu birikintileri zımnında sürücüler zor anlar yaşadı. Yağmuru ana yol üstünde yakalanan vatandaşlar ise sığınmak için saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde üstelik faal olan sağanak ve meşbu yağışı sebebiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya alın önlemler aldı. Vahim yağan baran cihetiyle çokça sayıda sülale ve iş yerinin dayanak katlarını akarsu bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak pahal durumlara karşı hazır olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA KOMPLE YAĞIŞI

Bursa site merkezinde gün ortası saatlerinde gün ortası saatlerinden itibaren yer düzlük asuman gürültülü boğanak etkili olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin faziletli rakımdaki mahallelerine komple yağdı. Keles’te koz kadar yağan kirci hayatı zıt etkiledi. Ayrımsız vatandaşın aracını, branda bezi örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Mahmul, tarım arazilerine de uymazlık verdi. Eskişehir Toprak Hesap ve Erken Uyartı Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye bakarak Bursa’da metrekareye saatte 75 kilogram yağış düşmesi bekleniyor. Asuman gürültülü bora yağış zımnında oluşabilecek baskın ve su baskınlarına karşı hem Bursa Valiliği hem üstelik Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Eskişehir Taşı, içtimai iletişim araçları hesaplarından vatandaşları titiz olmaları konusunda uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının geçerlilik tarihi bu tün yarısına kadardı, ancak Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’nden ikinci tıpkısı uyartı daha geldi. Bursa amacıyla yarın saat 23.00’a büyüklüğünde kuvvetli yağış uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE KOMPLE VE SU BASKINI

Çanakkale’bile beklenen yağış Ezine ilçesinde deli dolu oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla alay malay yağmur başladı. Yağmurun peşi sıra de kirci yağdı. Camlara vuran mahmul taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Bora zımnında ara sıra caddelerde akarsu birikintileri oluştu. Kıtipiyoz Endüstri Sitesi’nde bile sokaklar suyla doldu. Sıkıntı dolayısıyla kâh ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak akarsu tahliyesini sağladı. Alıngan dikme dalları üstelik gine ekipler tarafından toplandı.

MANİSA’DA MEŞBU VE BARAN NEDENİYLE EDISYON ANLAR YAŞANDI

Hava Bilgisi marifetiyle bugün üzere komple ve gök gürültülü boğanak yağış uyarısı yapılan Manisa’nın eşkal ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’de saat 15.00 sıralarında yağış başladı. Meşgul ile tuhaf yaklaşık 1 saat aktif olan boğanak zımnında ana yol ve sokaklar baran sularıyla doldu. Manisa- Menemen kişmiri önünde sürücüler zaman zaman ilerlemekte etki çekti. Yağmura tedariksiz yakalanan motosiklet sürücüleri ve vatandaşlar el anlar yaşadı.Aynı esnafın çöpler zımnında tıkanan mazgalı tarafından açmaya çalıştığı görüldü. Belediye ekipleri ana yol ve sokaklarda arılık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte etkin olan bora günce yaşamı ve trafiği pahal etkiledi. Yağmura hazırlıksız yakalananlar, sadık yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Hükümdar Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar önünde sakil akarsu birikintileri oluştu. 100. Yıl, 30 Ağustos, Yıldırım Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde ara sıra familya ve gelişim yerlerine su bastı. İl Emniyet Müdürlüğü’ne kapalı gidiş geliş ekipleri, yolda artan araçlar zımnında Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER GRUP KURDU

Kütahya site merkezine 20 kilometre mesafedeki Porsuk köyünde güç yağışın ardından Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi amacıyla bir nice noktaya takim kurdu. Hava sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Mıntıka Adisyon ve Erken Ihtar Merkezi’den yapılan açıklamada de “Kuvvetli yağışlar beklendiğinden rappadak sel, taşkın, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış takkadak akva rüzgar kadar olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE AKARSU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden bilahare vehleten bastıran zehir yağış hayatı huysuz yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde yaklaşık fire saat etkin olan yağmur nedeniyle anne yollar ile kâh sülale ve gelişim yerlerinde su baskınları yaşandı. Şakkadak bastıran yağışa hazırlıksız yakalanan ara sıra sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üzerinde bulunan Nakız Kavşağı kendisine tanıdık güreşçi köprüsü altında oluşan su birikintisinde çevrik kaldı. Çevrili mütezayit sürücülerin imdadına yetişen itfaiye ekipleri, mevrut ihbarlar doğrultusunda su baskınlarının yaşandığı ev ve gelişim yerlerine de anına müdahale etti. Merkezefendi ilçesinin ara sıra bölümlerinin akarsu baskınlarıyla uğraş ettiği anlarda ise site merkezinin yanı sıra Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi bitmeme etti. Yaşanan akarsu baskınlarından habersiz olan vatandaşlar, güneşli ısıdam aynı yaz gününde otopark ve sokaklara akış etti.

MUĞLA’DA BOĞANAK YAĞIŞ DIRIMLIK KONTRA ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde devir ortasında başlayan ve site merkezinde hareketli olan bora yağış, kırsalda bile hayatı hırçın etkilendi. Milas üzere zaman ve ferda üzere gök ses bora yağmur uyarısı yapılırken; gök gürültülü sağanak yağışa karşı dikkatli olunması isteniyor. Meteoroloji’den yapılan uyarıda rappadak dominant, seylap, saika, yerel meşgul yağışı ve yağış çabucak sağlam rüzgar, hortum vuku riski kabilinden olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te devlet merkezinde yaklaşık 1 saat süren bora, kâh binaların bodrumlarında akarsu baskınlarına yol açtı. Sağanak bazen mahallelerde elektrik kesintilerine illet oldu. Su birikintilerinden geçmeye çalışan kâh araçlar arızalanarak yolda kaldı. Su birikintileri site içi ve şehirler arası kişmiri yollarında trafikte aksamalara illet oldu. Birçok güdücü araçlarını sığınmak üzere çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Gidiş Geliş ekipleri da kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması için emek yürütüyor. Şehir merkezinde kırılan dikme dalları zımnında ulaşımda arıza meydana geldi.Share: