Mardin’de Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayacak iddiası

Mardin’bile Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzdelik 15’ini karşılayacak iddiası

MARDİN – Mardinli jeoloji mühendisi Fahri Polat, yaptığı icraat kentte Türkiye’nin yüzde 15 oranında ihtiyacını karşılayacak petrol rezervinin olabileceğini doğacak sürdü.

Mardin’da yer bilimi mühendisi adına çalışmalarına devam fail Gönüllü Polat, kentin Çimenli bölgesinde petrol bulunabileceğini iddia etti. Çelik, bu gölgede mevcut çekince sayesinde Mardin’in tıpkı Batman gibi Türkiye’nin yer yağı ihtiyacını karşılayabileceğini savundu. Çelik, “Mazıdağı ve Kızıltepe arasında kâin yer yağı yatakları bire bir Batman kadar Türkiye’nin yer yağı ihtiyacının yüzde 15’ni karşılayabilir. Bu oranda Türkiye’nin dışa bağımlı olmasını engelleyebilir” dedi.

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nin yer yağı konusunda çokça zengin tıpkısı kesim olduğunu tamlayan Polat, “Şu anda petrol 1940’dan itibaren Batman’da çıkarılıyor. Petrol yataklarında 70 yıl büyüklüğünde kayda derece bire bir tenakus olmamıştır. Yer Bilimsel namına yahut kireç taşlarının oluşumu üzerine yaptığım tetkikat neticesinde ikinci Batman olarak Mardin ilini görebiliyorum. Mardin’üstelik mukteza icraat yapılırsa Türkiye’nin yüzde 15 oranında petrol ihtiyacını karşılayabilir. Benim yaptığım araştırmalar neticesinde Mazıdağı ve Kızıltepe bölgeleri ortada kalan Çimenli bölgesinde petrol olduğunun tespitini yapmış bulunmaktayım” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin dışa tabi olmasını engelleyebilir”

Batman ve Mardin’de bulunan Çimenli bölgesinin birbirine çokça analog olduğunu aktaran Çelik, “Mazıdağı ve Kızıltepe arasında bulunan petrol yatakları ayrımsız Batman kadar Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 15’ni karşılayabilir. Bu oranda Türkiye’nin dışa tabi olmasını engelleyebilir. Çimenli bölgesinde olan petrolü yaptığım icraat neticesinde belirleme ettim. Kireç taşına, kırık hatları ve kayaçların yaşlarına bakarak tespit edilebiliyor. Özellikle Şelmo bölgesi ve Çimenli bölgesinin yapısı birbirine benzerdir. Mardin’in yapısına baktığımız ant top kireç taşından oluşmuştur. Bu oluşumu Midyat formasyonu namına adlandırmaktayız. Zemini kalker olduğu amacıyla sağlamdır. Kireç taşının bulunduğu bölgelerde petrol mevcuttur. Bizim bölgemi birlikte Konya Ovası üzere değildir. Akarsu çekildiği devir değme batma olmuyor. Batman’a bakıldığı ahit oranın kayaçlarının yaşları, bileşimleri ve formasyonu Kızıltepe ve Mazıdağı bölgeleri ortada Çimenli bölgesiyle aynıdır” ifadelerinde bulundu.

Share: