Mal Ünsal: “Katmerli Konutu Olan Kırtasiyeci, Kira Yardımı Alıyor”

CHP Ankara Mebus Mülk Ünsal, TBMM Genel Kurulu’nda; Atatürk Kültür, Vesile ve Devir Erdemli Kurumu’nun ayrımsız yöneticisinin Gölbaşı’nda ötede konutlarda evi olmasına rağmen icar yardımı aldığını müstakbel sürerek, “3 bin 500 teklik hane arkalama parası alıyor. Bu vatandaşın Gölbaşı’nda Park Yeri Osmanlı Konutları’nda rüfeka 2 şerha da dairesi var. Yazıktır, günahtır. Kavim kira ödemekte tartı çekiyor” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda, zaman Hars ve Turizm Bakanlığı ve Himmet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı ile sınırlanmış kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. Atatürk Kültür, Vasıta ve Devir Faziletkâr Kurumu bütçesi üstüne hezel düz CHP Ankara Saylav Dünyalık Ünsal, şunları söyledi:

“5 pare yoldaş idareci. Bunlardan birinin bilgisini isnat etmek istiyorum, bu 5 sunum arkadaşa Kip Kıratlı saraydan lojman kirası verdi. Mütehammil Kıratlı’nın lojman kiraladığı vatandaşlardan birisi başbuğ yardımcısı. Bu kişinin 2020 yılındaki bölük müzaheret parası 3 bin 500 teklik. 3 bin 500 liralık basamak yardım parası alıyor. Bu vatandaşın Gölbaşı’nda Park Osmanlı Konutları’nda ihvan 2 sunum birlikte dairesi var. Lojman icar yardımı alıyor. Yazıktır, günahtır. Budun icar ödemekte sıklet çekiyor. Sarayda bir eli yağda, aynı eli balda. Tıpkısı yurttaş Gölbaşı’nda doktora gidiyor, rapor istiyor. Doktor vermiyor. Vermeyince doktora saldırıyor ve ne diyor biliyor musunuz? ‘Ben Başbakanlıkta çalışıyorum, senin aklını alırım, benim kim olduğumu biliyor musun?’. Yıldırma ediyor, yargılanıyor ve ceza alıyor, Yargıtay bile onaylıyor. Bu yurttaş halen görevinde.”

“SAYIN NAZIR KENDİ TURİZM TESİSLERİNİZDE BÖYLE BİR ZARARA İZİN VERİR MİYDİNİZ?”

CHP Eskişehir Saylav Jale Saf Süllü, Atatürk Firez, Kurgu ve Güneş Faziletli Kurumu’nun 2021 yılı Sayıştay raporuna atıf yaparak, şunları belirtti:

“2 milyar 297 milyon liralık uymazlık ettirildiğini görüyoruz fakat harcama kalemlerini göremiyoruz. Bu kurumlar da hesap verilemez ağıl getirildi maatteessüf. Atanan yöneticiler ise çalım amaçlarını gerçekleştirmekten uzaktır. Resmi sitesinde başbuğ görülen, uzmanlığı bile Gündüz Feneri dili ve edebiyatı olan Muhammet Hekimoğlu’nun siyasi tweet paylaşımları sebebiyle sizin deyiminizle Cumhurbaşkanı’nın tensipleri ile Muskat Büyükelçiliği’hangi atandığı söylentileri dolaşılıyor. Her cıvıltı raporunda bitiş tarihi değişik verilen Atatürk Hars, Vesile ve Çağ Yüksek Kurumu yerleşkesi yapım kurumunun elbette yönetildiğinin ve niyetin zahir göstergesi. 2017 yılında ihaleyi 158 milyona alan müşareket 2019’bile bitirecekken, Sayıştay raporuna bakarak yüzde 4’ünü tamamlayarak, tasfiye istemiş. 2021’da ikinci ihalede müstacel durumlarda kullanılması gereken 21/B’ye bakarak usulsüzce bu ayın 14’ünde düğümlemek üzere 499 milyona adrese tasdik Özyazıcı İnşaat’a. Hani şu Demirören’in Kemer’üstelik inşaatını yapacak olan ve orman arazilerinin Beykoz Konakları için talanında adı sabık Kalyoncu’nun ortağı. Bu ihale da arıtma edilmiş, Mayıs 2022’e üçüncü ihaleyi değişik bir şirketle yeniden Özyazıcı bu nöbet 1 milyar 71 milyona almış. 2021 cıvıltı raporunuzda 2023’te bitecek dediğiniz münakasa ne efsus kim 8’inci ayda yani geçtiğimiz ağustos ayında fesih edilmiş. Bakın 158 milyondan 1 bilyon 71 milyona fırlayan bedel. Yıpranmamış ihalede 187 şişkinlik ile imdi 2 milyarı beğenilen. Serencam yeniden amme zararı. Sayın Icra Vekili zat turizm tesislerinizde hakeza bir zarara ayn yumar mıydınız acep?”

AKP’Lİ IŞIK’I KUTADGU BİLİG İLE ELEŞTİRDİ

CHP Nevşehir Mebus Faruk Sarıaslan, AKP Bursa Mebus Zafer Işık’ın İYİ Tümen Trabzon Mebus Hüseyin Örs’ü yaralamasıyla ilişik Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig eserindeki “Yaşama us ile yükselir, ışıma ile yolunu bulur. Bilgelik bil, eş ol, kendini yükselt ya da efsanevi adını hıyanet insanlardan uzaklaştır” sözlerine gönderme yaptı. Sarıaslan, “Şayet bu cümleyi bilseydi bu Meclis’te gelip pres atan beli bükük bilseydi, yumrukla kendini kanıtlamak adına bilimle kendini kanıtlama ederdi” dedi.

Share: