Lütfü Kavga: “Hataylı Çiftçimiz Toprağını Bırakmasın Diye Niteleyerek Mecmu Uğraşımız”

Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Cidal, Hatay’üstelik ekincilik sektörünün sorunları ve Kırsal Kalkınma Projesi ile ait konuştu. Savaş, “Suriye meselesi 12 yıldır seçme alanda ülkemiz için büyük kayıplara neden oluyor. Yer balaban yarayı üstelik tarımımız, üreticimiz aldı. Sığınmacılar KEZ destekleri ile çarkıt işçilikle tarımda yerel üreticimizin önüne geçiyor. Zat çiftçimiz toprağını bırakmasın üretimimiz devam etsin diye birlik desteğimiz. Yanı başımızdaki cenk ihracatçımızı üstelik çiftçimizi de dikçe etkiledi, yarınlarımız için karamsarlığa kapılmadan var gücümüzle onların yanında olmaya devam ediyoruz” dedi.

Çiftçilerin arazilerini bırakıp şehre göç etmelerinin sebeplerini ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin tarımı kalkındırma konusundaki çalışmalarını anlatan Cidal, “Eskiden 10 dönüm arazisi olan insanlar kendini ehliyetli hissederdi. Şen abat çocuğunu okuturdu ama şu anda 100-200 dönüm arazisi olan insanlar de ekmekte zorlanıyor. Çünkü girdi masrafı çoğaldı. Mazot, basılmış, faaliyet, işçilik, çıkar yol, zürriyet tekmil girdilerin fiyatı çokça arttı. Hakeza olunca insanlar bu masrafları sattığı ürünle karşılayamaz ayla geldiler. Çoğu devir şurası düşünmeye başladılar: ‘Bu sene ekmezsek ne büyüklüğünde kar ederiz, ne büyüklüğünde masraftan kurtuluruz.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İzmir 1. İktisat Kongresinde, ‘Ziraat milli ekonominin temelidir’ demiştir ve biz bu anlayıştan çokça uzaklaşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Çekişme, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Tığ tarımda özellikle Suriye meselesinden çevre haddinden fazla sorumluluk çekiyoruz. Bizim tarımla uğraşan insan sayımız 36 binlerden 8 binlere düştü. Yüzdelik 75’lik bir eş kaybımız var tarımdan uzaklaşan.

Yayladağı’nda Suriyeli çiftçiler için Avrupa’dan bire bir görüntü bulundu, onlar da burada çilek yalaka. Burada üretilen çilekler ihraç edildi ve Suriyeli kardeşlerimiz hesaplı olarak çok güçlendi. Fakat bizim insanlarımız, girdi masraflarından dünya takım biçemediği amacıyla topraklarını satıp şehre göçmeye başladılar. Biz bu durumu öğrenince dedik kim ne gerekiyorsa biz yapalım. Rustik Kalkınma Projesi yaptık. Bu bölgede ekincilik yapabilecek ne büyüklüğünde ekinci varsa hepsine iki sene sıkışık fide verdik.  Bu insanlarımızın kendi topraklarından dünyalık kazanmalarına yardımcı olduk. Sonunda şehre barhana azaldı ve insanlar kendine yetmeye başladı.”

“SEÇKIN KONUDA ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLUYORUZ”

Temas konuda çiftçilere bindi olduklarının altını çizen Çekişme, “Rustik kalkınma ile Hatay’ın bütününde 15 bin aileye destek oluyoruz. Döl ve fide desteği yapıyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de sunu kaliteli, bildirme berbat organomineral gübreyi ürettik ve bunu en karışık şekilde Hatay ve mekân illerde çiftçimizle buluşturuyoruz. Basılmış serencam 1 yılda yüzdelik 235 arttı, tarım girdi masrafları yüzde 134,4 arttı. Nakız böyle olunca belediye olarak biz destek olalım dedik” açıklamasını yaptı.

Proje kapsamında Hatay’birlikte mufassal inceleme yaptıklarını belirten Cidal, “Projeye başlarken önceki aynı buçuk yıl Hatay’ın rastgele bölgesinde araştırmalar yaptık. Yerey yapısı, rüzgarı, suyu, rakımı… Nerede ne üretilir hepsini çalıştık. Elan sonra tarım odaları, şişman banal çiftçiler hepsiyle toplantılar yaptık. Istihsal konusunda bir nice desteğimiz var ama bununla kalmıyoruz, mir konusunda da çiftçimizin beraberinde oluyoruz. Söz Gelişi satış üstüne sıkıntı hayatiyetli çiftçiye tığ diyoruz ki etraf fiyatına biz alıp ticaretini tığ yapacağız diyoruz. Bunun amacıyla de hem kooperatiflerle hareket yapıyoruz hem üstelik tek iştirak kurduk 70 ortaklı. Şirkete Büyükşehir’i bile ortak yaptık. Tarlada üretilen ürünleri uran ile buluşturup hem bunun eklenmiş değerini yükseltiyoruz hem dahi raf ömrünü uzatıp dar dışına bile ihraç ediyoruz. Çiftçinin satamadığı ürünü biz alıp kurutuyoruz ve Dubai, Almanya kadar şanlı yerlere gönderiyoruz” dedi.

“BELEDİYE YERINE TÜRKİYE’DE BİR KIRSAL KALKINMA SİSTEMİ OLUŞTURUYORUZ”

Proje kapsamında kar amacı gütmediklerini birlikte vurgulayan Lütfü Savaş, “Bunları yaparken kar amacı gütmüyoruz. Uray kendisine Türkiye’dahi tıpkısı dizge, bire bir kalkınma planı oluşturuyoruz. Nasipse 2 yıla kadar tamam belediyeler bu sistemi bizden kabul etmek isteyecekler zira Türkiye’dahi nazır değiştikçe ekincilik politikası mütebeddil tıpkısı ülkeyiz. Bizim tarım politikalarımızın detaylı vadeli yapılması ve mütehammil yapılması lazım. Şu anki ekincilik politikası tamamen ithalata çevrilmiş olduğu için ve domestik üreticilere bile ayar verilmediği amacıyla biz Türkiye’üstelik epey dahi üretirken çok ağırbaşlılık diri bire bir büyüklük haline geldik. Ekincilik bakanlığı maatteessüf takkadak ithalatla uğraşıp günce hangi ürünlerin Türkiye’ye geleceğini konuşur duruma geldi” diye niteleyerek konuştu.

“KIRSALDAKİ İNSANLARIMIZIN ŞEHRE GÖÇÜNÜ IŞGAL ÜSTÜNE HADDINDEN FAZLA BAŞARILIYIZ”

‘Bildiğiniz bilcümle yollar tükenmişse evet kullanılmamış bir yol açacaksınız ya de yeni ayrımsız meydan bulacaksınız’ tatlılıkla projeye başladıklarını sözlerine ekleyen Çarpışma, ” Suriye konusundaki sıkıntılar arttıkça biz dahi belediye kendisine tarıma destek vermeye değişmeyen verdik. Kırsaldaki insanlarımızın köyden şehre göçünü işgal üstüne çokça başarılıyız. Bu destekleri çıktı çiftçiye ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

“HÜKÜMETİN DESTEĞİ ÇİFTÇİNİN YÜKÜNÜ HAFİFLETMİYOR”

Çekişme, sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

“Hükümet tarıma bu sene 29 milyar bindi vereceğini açıkladı. Kısa ayrımsız adisyon yapacağım; şu anda Türkiye’birlikte tarımda makbul süt 3 milyar litre. Hükümet çabucak alacak olarak tarımdan, herhangi bir litrede 7 teklik dünyalık kazanıyor. 3 bilyon litrelik mazota 21 bilyon mal kazanıyor. Ürettiği şeyi on paralık hesaba katmıyorum. Bu motorin 21 bilyon, bunun dışında maraba tarlaya gelip giderken mazot yakıyor. Onu üstelik kestirmece 8 milyar hesaplarsanız, tarımda hoppadak mazot ve benzine koyduğu parayı siz et kafalı vermiş oluyorsunuz çiftçiye. Yani insanların yükünü hafifletecek tıpkısı şey yapmıyorsunuz.

Başka aynı şey söyleyeyim, şu anda talih genelinde 13 pare site hastanesi var ve bunlar 5 şirkete ilişik. Bu 5 şirkete hükümetin verdiği mal 33 bilyon 700 milyon teklik. Yani eksiksiz Türkiye’deki tarıma vereceği destekten haddinden fazla elan fazlasını 7 ayda hükümet 5 şerha şirkete veriyor. Onun için canımız yanıyor.

Tığ tek başımıza ürettiğimiz basılmış ile bilcümle gübre fiyatlarında 2 kez dampinge sebep olduk. artık bir nice belediye bu işe halk atacaktır. Biz şehremaneti başkanları sıkça görüşüyoruz. Herkesin misil tutuşu ayrımlı amma belli eş tıpkı değişmeyen vereceğiz. Sunma dolgunca modeli ki yapıyorsa o modeli bitmeme ettireceğiz. İnşallah biz Hatay kendisine tarımdaki kalkınma planını, kullanılmamış hükümetle Türkiye’deki kalkınma planıyla alay malay yürüterek çok güzel yeknesak olacağız.”

Share: