Kremlin Sözcüsü Peskov: “Patroit’lar Ukrayna’ya gönderilirse meşru hedefimiz tamam”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Patroit hava savunma sisteminin, Ukrayna’ya hazırlık edilmesi yerinde Rusya’nın meşru hedefi olacağını söyledi.

ABD medyasında Ukrayna’ya Patroit hava defans sistemi gönderilmesi kararında sona gelindiği yönünde sâdır haberlere Rusya’dan reaksiyon geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, hükûmet merkezi Moskova’de gazetecilerin Rusya Düzenlilik Konseyi Komutan Yardımcısı Dmitriy Medvedev’in, ABD’nin Patroit gelgel savunma sistemini Ukrayna’ya göndermesi durumunda bunların Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin meşru hedeflerinin olacağı” yönündeki görüşüne katılıp katılmadığı sorusunu yanıtladı. Peskov, “Kesinlikle. Ancak bu konuda kıymetlendirme yarmak akilane olmaz. Çünkü bunlar henüz basında sâdır duyum. Günümüz medyasında çıkan haberlere cüret olmuyor. Bu nedenle resmi açıklamaları bekleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Putin Ukrayna’dan putrel edilen bölgelerin liderleriyle görüşecek

Rusya’nın Ukrayna’dan ulama ettiği bölgelerdeki akıbet format ile ilgili Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın atadığı havza liderleri ile sene sonundan geçmiş toplantı yapacağına dayalı basında çıkan haberleri doğrulayan Peskov, “Tamam. Böyle bire bir toplantı planlandı” ifadesini kullandı. Peskov, derinti tarihinin belirlendiğini, fakat daha sonradan duyurulacağını aktardı.

“Putin, Aliyev ve Paşinyan benzeri araya gelebilir”

Rusya’nın St. Petersburg kentinde yapılması planlanan Hür Devletler Topluluğu (BDT) Liderler Zirvesi’nde Putin, Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bire bir araya geleceği ayrımsız toplantının de yapılması üzere çalışmaların sürdüğünü belirten Peskov, “BDT üyesi 3 mutluluk liderinin gayri resmi kendisine aralarında benzeri ülfet yapacağını biliyorsunuz. Bu konuda şu anne büyüklüğünde sınırlı bire bir kesim sağlanmış değil” ifadelerini kullandı. – MOSKOVA

Share: