KIRKLARELİ – “Kanuncu Padişah Süleyman ve Zamanı” konferansı düzenlendi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Literatür Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Mustafa Emecen, Kanuni Hükümdar Süleyman’ın çabucak Osmanlı tarihi açısından değil, Avrupa ve dünya tarihi açısından de haddinden fazla kebir tıpkısı figür olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Emecen, Kırklareli Üniversitesi Veri Literatür Fakültesi Gündüz Bölümü ve Ruz Kulübü yoluyla düzenlenen “Kanuncu Odalık Süleyman ve Zamanı” konferansına dil cambazı adına katıldı.

Emecen, burada yaptığı konuşmada, Kanuni Sultan Süleyman’ın 46 almanak saltanatıyla Osmanlı padişahları beyninde tahtta en ince süre artan melik namına dikkati çektiğini belirtti.

Kanuncu’nin dünya tarihinde çok şanlı benzeri saha edindiğini rapor eden Emecen, o dönemde Macaristan’a kadar batıdaki toprakların, Akdeniz’in, Yıldız Afrika, doğuda Irak taraflarına kadar uzanan toprakların Osmanlı hakimiyetinde bulunduğunu dile getirdi.

Şehriyâr Süleyman’ın Avrupa’bile de kebir tumturak oynadığını vurgulayan Emecen, “Şehriyâr Süleyman dönemin yeryüzü yüce hükümdarı adına dünya tarihinde düz edinmiştir. Elden Osmanlı tarihi açısından değil, acun tarihi açısından birlikte çok şanlı bire bir figür. Zira o dönemin Avrupa’daki siyasi ortamı içerisinde Melik Süleyman’ın çok mühim yere haiz olduğunu biliyoruz. Avrupa tarihinin çehresini muhavvil odalık namına biliniyor ayrımsız zamanda.” diyerek konuştu.

Emecen, “Kanuncu Odalık Süleyman ve Zamanı” kitabını çıkarana kadar tarihçilerin Padişah Süleyman’ın faaliyetleri ve hayatı için güdük yetenekli, farklı konularda değişik yazılar, makaleler kaleme aldıklarını, ancak daha açık biyografik malzemelerin kullanılarak akademik çalışmanın yapılmadığını ifade etti.

Tarihçilerin sıkı dışındaki çalışmalardan Odalık Süleyman’ı tanımaya çalıştığını anlatan Emecen, şöyle devam etti:

“Bu ara sebebiyle onun biyografisini yazmaya çalıştım. Bittabi kim eksikleri benzer ama akademik anlamda Şehriyâr Süleyman’ı tığ Osmanlı tarihi içerisinde nereye kondurabiliriz, onun özellikleri nelerdir, ne hâller oldu, bunların içerisindeki rolü nedir, ailesiyle olan ilişkileri nasıldır, kabilinden soruların cevabını vermeye çalıştım. 2020 yılı onun 500’üncü kara tahta hayat yılıydı. O şalter ile bu pusula o dolaşma amacıyla andaç ve ödül kadar hazırlamış olduğum aynı çalışmadır.”

Emecen, Kanuncu Hükümdar Süleyman’ın dünya çapında ayrımsız hükümdar olduğunu, İslam’ın koruyuculuğu unvanıyla debi ettiğini vurgulayarak, “O bakımdan hem doğuda hem batıda tartışılmaz bir yere haiz oldu. Bu haddinden fazla kategorik bire bir şekilde kendisini gösteriyor. Kişi ocak hayatı itibarıyla dahi balaban teessürat işlek ayrımsız melik. 46 sene büyüklüğünde tahtta kaldığı için bütün bunların üstesinden gelebilecek benzeri altyapısı de söz konusu idi, bunu anlıyoruz. O bölüm muhte

Share: