Kepçenin önüne oturup parkın yıkımını yapan Kıymet Ana Yarısı 83 yaşında hayatını kaybetti

Kentte 2014 yılında, 1’inci Kasıt Mahallesi’nde çocukların oyun sahası kendisine beğenilen yeşil alanın imara açılmasıyla bölgeye gelen görevliler, kepçeyle yadımlama çalışması fethetmek istedi. Görevlilerin faaliyetini görüp yeşil alana nazil mahalleli Eşit Peker, sandalyesiyle kepçenin önüne oturarak, çalışmaları engelledi. Peker’in başlattığı gösteri, gücük sürede mahallelinin bile desteğini gördü. Bölgedeki görevlilerin kepçeleri çekmesiyle sonuçlanan olayda, henüz sonraki süreçte İdare Mahkemesi, Uray Meclisi’nin aldığı ümran kararını bozdu.

YEŞİL DÜZLÜK PARK ADINA KALDI

Kıymet Peker’in öncülüğünde mahallelinin baziçe alanının yıkımına alın çıkması üzerine Edirne Şehremini Recep Gürkan, arsanın tapusunu almak için egemenlik süreci başlattı. 7 yılın peşi sıra sağlanan uzlaşmayla arsanın tapusu belediye yoluyla makbuz. Gine yeşil alana dönüştürülüp çocuk parkı haline getirildi. Parka Fiyat Teyze Parkı ismi verildi.

AÇILIŞINI KILIÇDAROĞLU YAPTI

Edirne’ye 11 Orak Ayı 2021’dahi gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parkın açılışını, Karşılık Peker’in bile katıldığı törenle yaptı. Akıbet dönemde yaşlılığa tutkun nedenlerle otama gören Kıymet Peker, esbak zaman yaşamını yitirdi. Ölümü üzüntüye hastalık olan Peker amacıyla zaman şehir merkezindeki Sakat Cami’üstelik cenaze namazı kılındı. Cenazeye, Edirne Şehremini Recep Gürkan, Peker’in ailesi ve yakınları ile çokça sayıda vatandaş katıldı.

“ÇOKÇA ADAMAKILLI, NAİF BİR İNSANDI”

Törende konuşan Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, Peker’in ölümünden ufuk ümitsiz olduğunu belirterek, “30 Mart 2014’te yapılan seçimlerden sonradan 31 Mart’ta Denk Ana Yarısı benzeri öncü olmuştu hem Edirne’üstelik hem dahi Türkiye’birlikte, o kepçenin önüne oturması, o deneyimsiz, güzelce kişiliğiyle, torunları ve çocukları amacıyla sunturlu alanlar istemesiyle. Biz de 7 almanak ahbaplık mücadelesinden sonradan sabık yıl Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Fiyat Teyze’nin ismini o parka vermiştik. Evvel ebedî uyku haberini öğrendim ve gerçekten haddinden fazla üzüldüm. Haddinden Fazla adamakilli, naif tıpkı insandı. Kızıyla konuştum; tıpkısı dönüş evvel parktaki fotoğrafını gösterip ‘Bak benim da fotoğrafımı koymuşlar’ demiş. Allah makamını cennet eylesin. Biz ondan razıydık, umarım o dahi bizden razı tamam. Çok özleyeceğiz kendisini amma o domuzuna babayiğit teyzemizin ismi o çocuk parkında sonsuza kadar yaşayacak. Bunu sağlığında yapabildiğimiz için birlikte ayrıca mutluyuz. Onun görmüş olması, onun iznini alarak ismini koymuş olmamız bizim amacıyla de çok ayrı aynı bahtiyarlık. Hayat böyle, diyecek bire bir şey üstelik bulunmayan. Evire Çevire yürekli Denk Teyzemize cenabı Cenabıhak’tan yağmur, yakınlarına bile sabır diliyoruz.” dedi.

Fiyat Peker, namazın ardından Yeniimaret Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Share: