Çölyak hastaları ve ailelerine aşçılık eğitimi veriliyor

Karabük El Eğitim Merkezinde açılan kursta, çölyak hastaları ve aileleri aşçılık eğitimi alıyor.

Mayıstan bu yana haftanın 3 günü 6’şar saat sunulan kursa katılanlar, ateş parçası öğreticiler eşliğinde, Vilayet ve Türk Kızılay desteğiyle alınan malzemelerle glütensiz savuşturmak, kurabiye, pizza, pide, lezzetli, tarhana, gözyaşı çörek ve erişte yapıyor.

Karabük Üniversitesi Tababet Fakültesi Çocuk Sindirim Bilimi Ana Olgun Dalı Akademisyen Doç. Dr. Eylem Neşe, gazetecilere, ayrıntılı bağırsaklar başta kalkışmak üzere vücudun yekpare organlarını etkileyen çölyak hastalığının tedavisi için glütenin hayattan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Bala hastalar amacıyla glütensiz ürünlere ulaşmanın bir nice merkezde el olduğunu belirten Bayram, “Karabük’te büyüklerimizin öncülüğüyle hakeza aynı merkez açılmasıyla alelhusus çocuk hastalar amacıyla bir fırın yapıldı. Aileler, bu fırında ihtiyaçları olan glütensiz savsaklamak, makarna, tatlı ve erişteleri, İl Milli Terbiye Müdürlüğünün katkılarıyla haftanın galiba günlerinde burada hazırlayıp evlerine götürebiliyor.” dedi.

“Çölyak hastalarının besinleri şüphesiz üreteceğini ve tüketeceğini öğrettik”

Karabük Umum Terbiye Merkezi yordamlı öğreticisi Emine Fer Çetin üstelik kursta çölyak hastalarının besinleri elbette üreteceğini ve tüketeceğini öğrettiklerini anlattı.

Özellikle çocukların tatlı ihtiyaçları konusunda çalıştıklarını dile getiren Müşkül, “Anneleri çölyak olan öğrencilerim üstelik var. Beraber geliyorlar. Kursa kayıtlı 28 öğrencimiz var. Hedefimiz Karabük’teki tekmil çölyak hastalarına ulaşabilmek. Burada yapılan yiyecekler, çölyaklı çocukları olan ailelere üstelik ulaştırılıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Çölyak hastası çocuğu olan Hatice Karaca ise merkezde ürünleri yapıp çocuklarına götürdüklerini söyledi. Esmer, ilkin evde kendisinin yaptığı besinleri, merkezde kurallara uyarak hazırladığını ifade etti.

Kursiyerlerden Ayşe Sezer, çölyak hastası olduğunu 4 sene ilk, 15 yaşındaki kızı Emine’nin bile bir rahatsızlığı bulunduğunu 3 yıl ilk öğrendiğini anlattı.

Hastalığını geç öğrendiğini fakat 4 yıldır diyetini uyguladığını belirten Sezer, “Kızım birlikte diyetini tek bozmuyor. Kurstan önce ürünleri evde yapıyorduk ama olmuyordu. Evde yapıp birlikte çöpe attığım ürün haddinden fazla oldu. Burada hocam ürünleri zahir yapacağımızı öğretti. Daha Çok burada öğrendiklerimi evde bile uyguluyorum. Kızım okula gidiyor. Kantinden aynı molekül alma imkanı namevcut. Beslenmesini ben koyuyorum. Ne isterse burada yapıyoruz, okulda yiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: