Kavacık’ta 10. Üzüm Festivali Coşkusu Başladı

Karabağlar Belediyesi tarafından planlı 10. Kavacık Üzüm Festivali, baştan sona yenilenen köy meydanında, renkli etkinliklerle başladı. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Coğrafi İşaret Belgesi aldıkları Kavacık Üzümü’nü dünyaya tanıtmaya kararlı olduklarını vurgulayarak, ” Herhangi Bir ahit üreticinin beraberinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kavacık Üzüm Festivali, ayrımsız posta elan sevenleriyle buluştu. Coğrafi İşaret Belgeli Kavacık Üzümü’nü ve köyün yerli değerlerini koruyarak ati kuşaklara artırmak üzere planlı festival, bu yıl 17-18 Ilkgüz 2022 tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

İlk bölüm etkinlikleri, üretici stantlarının açılışıyla başladı. Elan sonraları gerçekleştirilen resmi törene, Komutan Selvitopu ve eşi Fügen Selvitopu, Karabağlar Kaymakamı Cemil Müstakil Öneği ve eşi Hırslı Öneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, CHP İzmir milletvekili Kani Beko ve eşi Müberra Beko, CHP İzmir Mebus Tacettin Şev, CHP İzmir Sakat Saylav Musa Çam, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, DÜRÜST Tümen İlçe Başkanı İrfan Aracısız, MHP İlçe Başkanı Seçilmiş Alaboğa, İzmir Gelgel Insiyak Mahal Komutanı Albay Amaç Özer, Karabağlar Şehir Konseyi Başkanı Yalaz Balkı, İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, sedir üyeleri, muhtarlar, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle çok sayıda yurttaş katıldı.

“AYRI BİR ANLAMI VAR”

Torbalı Insan Efeler Grubu’nun kaptan gösterisinin peşi sıra kürsüye gelen Başkan Selvitopu, bu yılki festivalin ayrı bire bir anlamı olduğunu belirterek, “Festivalimizle gelişigüzel, içinde bulunduğumuz kayran ve meydana bakan binalarda yaptığımız cephe düzenlemelerinin açılışını da yapıyoruz. Gelecek yıl sokaklara gireceğiz. Kavacık’ta esas hedefimiz köyümüzün dokusunu, gelenek ve göreneklerini müzaheret etmek ve ati kuşaklara aktarma etmek. Bunun yolu da, bildirme balaban ürünü olan üzümü hak ettiği hesaplı değere kavuşturmaktan geçiyor” dedi.

Kavacık Üzümü’nü dünyaya tanıtmaya azimli olduklarını vurgulayan Başbuğ Selvitopu, “Karabağlar Belediyesi olarak bu hedefimiz doğrultusunda, elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Coğrafi İşareti bu nedenle aldık. Köylülerin kazançlı gerekçelerle yerlerinden ayrılmamalarını istiyoruz. Festivalimiz 10. yılında türe ettiği yeri buldu. Kavacık Üzümü’nün tadı, aroması adım adım Türkiye’da bilinir hale geldi. Bu bizim için çokça yüce” diye niteleyerek konuştu.

Pandemi ve soylu erki kriz dolayısıyla ağırlık durumda olan üreticinin yanı sıra olmaya çalıştıklarını belirten Başbuğ Selvitopu, “30 tonu Kavacık’ta tevessül etmek için bu yıl üreticilerimize toplam 40 ton matbua dağıttık. imdi bile desteklerimiz, yardımlarımız bitmeme edecek. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Önderi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün dediği kabilinden, köylülerimizi milletin efendisi yapmaya kararlıyız. Festivalimize emeği sabık herkese teşekkür ederim” dedi.

İzmir Büyükşehir Uray Komutan Vekili Mustafa Özuslu birlikte düzlük düzenlemesi dolayısıyla Komutan Selvitopu’na teşekkür etti.

Kaymakam Öneği, tarımın önemli ayrımsız seksiyon olduğunu hatırlatırken; CHP İzmir Milletvekili Şev birlikte konuşmasında kırsaldan kente göçün bu soy çalışmalarla önlenebileceğini vurguladı. Kavacık Muhtarı Erkut Yeşilbayır birlikte Başbuğ Selvitopu ve Karabağlar Belediyesi’ne katkıları zımnında teşekkürname etti.

ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konuşmaların arkası sıra Kavacık Üzüm Yarışması’nda kazananlar açıklandı. Seçici Kurul değerlendirmesi sonucu 1. İbrahim Mantar Hastalığı, 2. Nevzat Öztürk, 3. üstelik Müşkül Imırgı oldu. Dereceye girenlere ödülleri verilirken, Başkan Selvitopu Seçiciler Kurulu üyelerine da Doğa Dostu Şehadetname sundu.

Törenin ardından katılımcılar, stantları ve Karabağlar Belediyesi desteğiyle gündeş bir tesise dönüşen Kavacık Kadın Kooperatifi Istihsal Merkezi’ni ve kafetaryasını (Üzüm Kafe) konuşma etti. Başbuğ Selvitopu, aralarında yurtdışından gelenlerin dahi olduğu ziyaretçilerle sık sık andaç fotoğrafı çektirdi.

Festivalin bugünkü programı kapsamında Türk Halk Müziği Sanatçısı Sabahattin Gülümser, sevilen türküleri konuklarla birlikte seslendirdi. Ayrıca çevrim boyu sergiler, çocuklara ve yetişkinlere yönelik işlik çalışmaları, Maskot Mızıka ve animasyon gösterileri bitmeme edecek.

18 Eylül Ilişki haset dahi müzikli balon, köpüklenen palavra, illüzyon gösterileri olacak. Saat 14.00’te Takım Mevce konseri gerçekleştirilecek. Yine bölüm boyu sergiler, çocuklara ve yetişkinlere müteveccih işlik çalışmaları, Uğurluk Takım ve canlandırma gösterileri olacak.

Share: